Jak vyprat úterku?

V čem vyprat utěrky

Do tří litrů teplé vody přidejte tři polévkové lžíce jedlé sody, tři lžíce tekutého mýdla a tři kávové lžičky kuchyňské soli. Roztok důkladně promíchejte a namočte do něj utěrky alespoň na hodinu. Pak je důkladně vymáchejte a vyperte na doporučenou teplotu v pračce.
Archiv

Jak poradne vyprat utěrky

Šetrnější je namočit flekaté utěrky do lavoru či kýble s horkou vodou, ve které jsme rozmíchali hrnek prášku na praní, dvě lžíce sody a 2 lžíce oleje. Poslední přísada zní možná trochu nelogicky, ale olej k sobě dobře váže nečistoty. Když pak utěrky propláchnete a vyperete na 40 – 60°C, mastné nijak nebudou.

Jak správně vyvařit utěrky

Do vřící vody nastrouháte mýdlo na praní, přidáte utěrky a necháte hodinu mírně vařit. Po vytažení budou utěrky čisté a voňavé. Vyváření je starý trik našich předků, jak odstranit skvrny a mastné fleky zejména ze světlých utěrek, aby byly jako nové.

Jak vybělit utěrky

Bělení utěrek

Do lavoru dáme do teplé vody větší množství pracího prášku, 2 lžíce jedlé sody, 2 lžíce octa, 2 lžíce stolního oleje a smícháme. Pak do roztoku namočíme utěrky. Jedlá soda utěrky vybělí, ocet je vydesinfikuje a olej na sebe naváže mastnotu a nečistoty.
Archiv

Jak prát utěrky v pračce

Praní v pračce

Barevné perte na 40–60 °C. Vždy si ale prohlédněte štítek, který vás o péči přesně informuje. K vyprání stačí běžný prací prostředek. Pokud máte strach, že by na utěrkách mohly zůstat bakterie, můžete použít také dezinfekční prací prostředek.

Jak se zbavit skvrn na Uterkach

Připravte si hrnek pracího prášku, 2 lžíce jedlé sody a 2 lžíce oleje a 5 litrů horké vody. Do této směsi utěrky namočte a nechejte je tam do doby, než tekutina vychladne. Olej v tomto případě zafunguje jako lapač nečistot, které na sebe naváže. Utěrky pak vytáhněte, vyždímejte a dejte prát k běžnému prádlu.

Jak dlouho se vyvaruje prádlo

Ideální pro hygienickou vyvářku prádla je čas nejméně 5 minut. Následně ještě utěrky vypereme v pračce na 60 oC, popř. opravdu důkladně vymácháme.

Jak vybělit utěrky v mikrovlnce

Když nic nezabírá, zkuste mikrovlnku

Utěrky namočte do roztoku jaru a vody (na jeden litr stačí pár kapek tohoto saponátu), vložte je do igelitového sáčku (otevřeného) a nechte vlnit na nejvyšší výkon jednu až dvě minuty. Poté je vyperte na vyvářku a uvidíte, jak prokouknou.

Jak dlouho se vyvaruje pradlo

Ideální pro hygienickou vyvářku prádla je čas nejméně 5 minut. Následně ještě utěrky vypereme v pračce na 60 oC, popř. opravdu důkladně vymácháme.

Jak změkčit utěrky

Někdy pomůže, když je vyperete na 60 °C. Ale pozor, nepoužívejte přitom aviváž, ta se přichycuje na textilní vlákna a brání pak vsakování vody. Kvalitu utěrek může zhoršit také tvrdá voda v pračce. Pro její změkčení můžete do pračky přisypat trochu jedlé sody.

Jak vyprat utěrky v mikrovlnce

Některé hospodyňky si nemohou vynachválit praní utěrek pomocí mikrovlnky. Stačí utěrku namočit, potřít žlučovým mýdlem, vložit do igelitového sáčku, který však nezavírejte. Sáček dejte do mikrovlnné trouby, kterou pusťte na střední výkon přibližně na 1,5 minuty.

Jak na utěrky bez zápachu

Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 30

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane. Doporučená teplota pro bavlnu je 30-40°C. Vlnu perte na 30°C.

Jak vyprat prádlo aby bylo bílé

Jak prát bílé prádlo Tyhle zásady je třeba dodržovat!Používejte pouze prací gely, kapsle nebo prací prášky určené na bílé prádlo.Do pračky vložte pouze čistě bílé prádlo a nepřeplňujte buben.Bílé prádlo perte minimálně na 60 °C.Pravidelně čistěte pračku od vodního kamene, který může být příčinou zašednutí prádla.

Jak sušit houby v mikrovlnce

Nahradí drahé sušičky potravin

Během jedné minuty usušíte bylinky i houby. A to vše bez nepěkného zhnědnutí a zaprášení zdlouhavým sušením! Lístečky bylinek či slabé plátky hub umístěte mezi dvě papírové utěrky a zapněte mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon. Sušení hlídejte a průběžně kontrolujte!

Jak se vyvařuje prádlo

Do lavoru s teplou vodu nasypejte tři lžíce sody, lžíci soli a trochu pracího prášku, vložte utěrky a nechte je tam 30 minut odmočit nebo ve stejném roztoku v hrnci vyvařit po dobu 20 minut. Poté utěrky vyperte nejlépe na 90 stupňů. Poslední možností, kterou znám, je použití žlučového mýdla.

Co můžu prát na 40

Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Jak vybrat utěrky

Aby byla utěrka kvalitní, musí být pevná, měkká, prodyšná, savá a stálobarevná. Nesmí pouštět vlákna a měla by mít dlouhou životnost. Třešničkou na dortu je, když nám navíc barevně ladí s textilními doplňky v kuchyni. Tyto vlastnosti splňují utěrky vyrobené z bavlny a lnu.

Jak se zbavit zatuchlého prádla

Soda – dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat.

Jak prát ručníky aby voněly

Co dělat, aby ručníky nesmrděly, ale voněly

V takovém případě zvyšte teplotu při praní na 90 °C a do pračky přidejte ocet. Neméně důležité je zajistit, aby ručníky vždy pořádně vyschly. V opačném případě se stávají živnou půdou pro bakterie a plísně, které mají rádi vlhko a teplo.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 40

Předpírka v posledních letech už není oblíbená a u běžného praní se ani nevyplatí, navíc ušetříte energii. Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny.

Jak prát s jedlou sodou

Je skvělá například také na skvrny. Stačí těsně před praním namočit kus oblečení, kde je skvrna, a trochu ho posypat prací sodou. V tomto směru má skvělé absorbující účinky a nasaje do sebe obzvlášť mastnotu, takže pokud vám při nedělním vepřu-knedlu-zelu skáplo trochu omastku na oblečení, prací soda je první záchrana.

Jak na zažloutlé prádlo

Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.

Jak sušit houby bez sušičky

Sušení hub v troubě

Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C. Ideální je nechat pootevřená dvířka, aby mohla vlhkost unikat.