Jak vyrobit hnojivo pro pokojové rostliny?

Čím hnojit pokojové rostliny

K hnojení pokojových rostlin můžeme využít i řadu domácích zdrojů. Nepřekonatelné jsou vhodně naředěné slepičince, ty však nejsou pro mnoho pěstitelů dostupné. Hnojivou zálivku však můžeme připravit i z dalších surovin. Hnojivo z kvasnic – 10 g droždí, lžíce cukru a litr vlažné vody.

Jak si vyrobit vlastní hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Archiv

Čím přihnojit

Hnojivo weiki je skvělé pro základní hnojení i přihnojení. Neobsahuje zárodky plevelů ani patogeny. Organická hnojiva ideálně doplníme probiotiky weiki, která rostlinám pomohou nově dodané živiny lépe využít a podpoří je v růstu. Organická hnojiva a probiotika jsou sehraná dvojka.

Jak použít droždí jako hnojivo

Jak připravit hnojivo z droždí

Voda by měla být teplá, ale ne příliš, abyste nezničili živé organismy. Droždí rozdrobte do jeden a půl litrové lahve a přilijte litr vody. Promíchejte a nechte dva dny kvasit. Poté smíchejte se čtyřmi litry vody a zalijte rostliny nebo sazenice.

Kdy se hnojí pokojové rostliny

Pokojové rostliny začněte hnojit asi 8 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Například u nás to bývá kolem 15 května. To znamená, že začnu přihnojovat své pokojové rostliny v polovině března.

Jak často hnojit pokojové rostliny

Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.

Jak vyrobit přírodní hnojivo

Dalším jednoduchým způsobem, jak přírodně hnojit záhony je použití popela. Pokud doma či na zahradě topíte dřevem, popela máte jistě víc než dost. Může vám posloužit jako zásadité hnojivo s velkým množstvím fosforu, hořčíku, vápníku a draslíku.

Jak udělat Jíchu

Jak připravit rostlinnou jíchu

Vhodné je nasekat rostliny na jemno – jícha bude zkvašena a tudíž hotova dříve. Nádobu naplníme rostlinami ze tří čtvrtin a zalijeme měkkou dešťovou vodou, aby byla rostlinná hmota zcela ponořena. Směs bude poté kvasit 2 až čtyři týdny. Kvašení urychlíme každodenním promícháním směsi.

Kdy se hnojí pole

Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je možné používat celé vegetační období. Nejznámějším organickým hnojivem je chlévský hnůj.

Jak se dělá hnojivo z droždí

Smíchejte pět kostek droždí s pěti litry vody a nalijte směs na rostliny. Poté půdu zakryjte vrstvou slámy nebo listí. Kvasinky pomohou rozložit organickou hmotu a poskytnout živiny pro rostliny.

Jak udělat hnojivo z chleba

Jak vyrobit hnojivo ze starého chleba

Nakrájejte ho na malé kousky a zalijte asi 5 litry vody na půl bochníku chleba. K tomu je třeba dodat asi 5 ml roztoku jódu. Lze ho doplnit také dřevěným popelem či trávou. Chléb nechte máčet ve vodě přes noc a pak přeceďte, abyste získali kompaktní tekutinu.

Jak se starat o pokojové rostliny

Dbejte na ideální teplotu a vlhkost vzduchu

Většina pokojových rostlin prospívá při pokojové teplotě, tj. 18 °C v zimě a 20–25 °C v létě. Největšími nepřáteli všech květin v květináči je kolísání teploty a průvan. Obzvláště nebezpečné je větrání při mrazových teplotách, na které jsou citlivé zejména tropické druhy.

Jak udělat hnojivo z banánové slupky

Banánové hnojivo použití

Banánové hnojivo je možné použít dvojím způsobem. Ten první je, že odstraníte banánové slupky ze sklenice a vodu použijete. Můžete ji nalít k základně vašich rostlin. Druhý způsob je ten, že vodu i se slupkami vylijete poblíž základny rostliny.

Kdy začít hnojit pokojové rostliny

Pokojové rostliny začněte hnojit asi 8 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Například u nás to bývá kolem 15 května. To znamená, že začnu přihnojovat své pokojové rostliny v polovině března.

Jak hnojit bez chemie

Okamžitou výživu dodají rostoucí zelenině tekutá hnojiva, která si doma vyrobíte z kopřiv, přesliček, listů pampelišek a zbytků zeleniny. Stačí je nasekat, vložit do nádoby, zalít vodou a nechat tři týdny kvasit. Poté se ředí tak, aby zálivka příliš nezapáchala, tedy v poměru alespoň jedna ku deseti.

Co zalévat jíchou

Trvá to kolem 2-3 týdnů. Pokud dáte do kvasící jíchy asi 1 hrst nehašeného vápna, nebude tolik zapáchat (vápno váže čpavek). Pak scedíme a zředíme vodou v poměru 1:10 i víc, kopřivovou jíchou zaléváme ke kořenům. Bylinkový výluh smrdí o něco meně, i když příjemná vůně to laké zrovna není.

Čím se hnojí pole

Hnojí se před zasetím, či výsadbou a dále též na vzrostlý porost jako tzv. „přihnojování“. Základní chemické prvky hnojiv jsou: Dusík [N], Fosfor [P], Draslík [K] a jiné. Dusík napomáhá růstu zelené hmoty.

Co lze hnojit droždím

Kvasnicové hnojivo je skvělé na rostliny na zahradě i v květináči. Použít ho můžete na okrasné květiny jako růže, hortenzie, gardénie nebo levandule. Skvěle se ale hodí také na zeleninu, jako jsou okurky a rajčata. Ocení je také jahody nebo túje.

Jak hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

Jak pečovat o rostliny

Rostliny potřebují pravidelně čerstvou vodu, ale potřeby jednotlivých odrůd se liší. Informujte se o jednotlivých druzích rostlin. Zalévá-li se rostlina příliš, dochází k přemokření, uhnívání kořenů nebo utopení rostliny. Potřebuje-li rostlina velké množství vody, měl by být substrát pokud možno stále vlhký.

Jak často rosit květiny

Některé rostliny vyžadují více vlhkosti; v takových případech byste je měli rosit častěji než jednou denně. Nejlépe uděláte, když prstem zkontrolujete vlhkost půdy – pokud je suchá, je čas na rosení. Na druhou stranu, některé rostliny potřebují mnohem méně vlhkosti a musí být roseny pouze jednou nebo dvakrát týdně.

Co hnojit Bananem

Z banánového hnojiva bude nadšená většina domácích, balkonových i zahradních rostlin. Protože draslík je běžnou součástí hnojiv na růst a květ, můžete s banánovým hnojivem podpořit nejen zeleninu (například rajčata nebo okurky), ale také více či méně náročné kvetoucí rostliny včetně orchidejí, růží nebo muškátů.

Na co jsou slupky z cibule

Cibulové slupky lze přimíchat do bylinných směsí, ale také si je můžete zalít vroucí vodou jen tak samotné. Doporučená doba louhování pod pokličkou či talířem je dvacet minut. Poté si čaj můžete osladit medem a popíjet. Takový výluh je ideální při nachlazení, ale také při dýchacích potížích spojených s astmatem.

Jak vyrobit dusíkaté hnojivo

Stačí sebrat jeden slepičinec, vložit ho do nádoby, zalít vodou a nechat zkvasit. Takto připravené hnojivo nařeďte vodou, a to v poměru asi 1 díl výluhu na 10 dílů vody. Zalévejte jím muškáty, rajčata nebo jahody. Rostlinám dodáte dusík, fosfor i draslík.