Jak vyrovnat základy?

Jak správně vykopat základy

Po skrývce ornice (vrchní vrstva zeminy cca 10 cm, dle návrhu) a vytyčení základů se vykopou tzv. základové rýhy neboli výkopy. Tyto výkopy musí mít skutečně obdélníkový průřez se začištěnými kouty dna výkopu. Výkop nesmí ve své spodní části zůstat „kulatý“ značně to totiž snižuje efektivní šířku základové spáry.
ArchivPodobné

Jak hluboko kopat základy

V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Jak Šalovat základy

Šalování základové desky

Dřevěná deska se přiloží na vybetonovaný základový pás do požadované výšky a dřevěnými hranoly se zapře, aby během betonáže nedošlo k vyvalení bednění základové desky. V některých případech lze nahradit dřevěné desky rovnou tepelnou izolací určenou k izolování základů a soklu domu.

Jak se dělají základy domu

Nejjednodušší a nejrychlejší je budování základových pásů. Musí být pod každou nosnou stěnou, nástupním stupněm schodiště, komínem a pod příčkami od 150 mm tloušťky. Jejich šířku navrhne statik na základě únosnosti podloží, obvykle vychází z tloušťky zdiva, ke které se připočte 100 – 150 mm na obě strany.

Jaké Roxory do základů

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jak na základy ve svahu

Základové pásy je po vybagrování nutné ještě dorovnat, a to pěkně ručně lopatou, jde spíše o to, že vybíráte přebytečnou volnou zeminu. Následně se provádí instalace uzemňovací soustavy, která se musí správně ustavit a nyní přichází na řadu samotné vylívání základových pásů betonem.

Jaké Roxory do ztraceného bednění

Současně se skládáním tvárnic se do konstrukce ukládá ocelová výztuž (roxory) o průměru 8 – 10 mm. Ocelová výztuž je ukládána jak vodorovně, tak svisle.

Jak betonovat základy

Před výkopem základů je důležité vytyčit si rohy a nulový bod, podle kterého si za pomocí nivelačního zařízení později určíme výškovou úroveň spodní stavby. Následně se všechny spojnice rohů vysypou vápnem pro lepší orientaci při práci s bagrem. V případě hlubšího výkopu jej zajistíme pažením před možným sesuvem půdy.

Jak ohnout Roxory

Nejlépe je sehnat si starý železniční pražec, a naležato zakopat do země (na stojato se asi rozštípne) a tam přimontovat kousek příruby s navařenými špunty (jeden pro ohyb a jeden až dva pro záchyt reakce), nebo do předvrtaných děr zašroubovat původní železniční vruty a dlouhou trubku.

Jak hluboko Roxory

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jak bagrovat ve svahu

Terénzkontrolujte nosnost podkladu, díry nebo jiné překážky.ke svahům nebo hranám výkopů najíždějte opatrně, mohli byste se zřítit.při sjíždění ze svahu jezděte pomalu, aby se nekontrolovaně nezvýšila rychlost jízdy rypadla.

Jak na základové pásy

Na dno výkopu se nanese vrstva drceného kameniva frakce 16/32 ve vrstvě 100 až 150 mm. V souladu s projektovou dokumentací se uloží zemnicí pásovina, časti kanalizačních potrubí a vodovodních chrániček. Na rozích stavby se vyvede zemnicí drát. Dle doporučení statika se na dno výkopu uloží sítě kari anebo armovací koše.

Jak dávat Roxory do ztraceného bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Jak vyrobit Armovaci koš

Skládá se ze čtyř prutů žebrové oceli o průměru zpravidla – ∅12 mm a třmínků ∅6 mm. Žebrová ocel na sebe vzájemně navazuje a musí být uložena podle stanovených pravidel. Třmínky slouží k držení správného tvaru výztužného koše. Na závěr armování se po celé ploše stropního systému ještě musí uložit kari sítě.

Jak ohnout ocel

Tenčí oceli se ohýbají zastudena, tlustší zatepla. Před ohýbáním ocel zahříváme na kovací teplotu. Ohýbáním lze vyrobit i poměrně složité součásti. Nářadí, které se používá při ručním ohýbání, je nejčastěji svěrák s různými vložkami a upínacími pomůckami, různé kleště, vratidla a některá speciální zařízení.

Jak správně bagrovat

Ovládání bagru je překvapivě jednoduché. Ručním plynem nastavíte pracovní otáčky motoru, takový trošku zvýšený volnoběh, pákou vpravo na boku opřete radlci o zem a může se bagrovat. K ovládání slouží dvě páky s křížovým pohybem a celkem logickými funkcemi.

Jak Podezdít základy

Pokud jsou základy nedostatečně hluboké, musíme je podezdít, podbetonovat či zvýšit okolní terén, aby zůstala pata základů alespoň 0,8 až 1,2 metru pod terénem. Dalším řešením jsou mikropiloty. Pokud poklesly či se posunuly vrstvy pod základy, je třeba stavbu stáhnout opasky nebo železnými kleštinami.

Jak daleko od sebe Trminky

Třmínky rozmístěte v celém výztužném koši do požadované vzájemné vzdálenosti 250 mm. Výztužný koš přidrátujte zatím jen bodově na několika místech vzdálených od sebe přibližně 2000 mm. Tím výztužný koš získá už požadovaný tvar a další drátování bude mnohem snadnější.

Jak ohýbat Roxory

Nakrátíme roxory na potřebnou délku a v potřebném množství kusů. Vložíme ocelový prut do drážky tak, aby vyčníval alespoň cca 7 cm, a provedeme první ohnutí. V dalších krocích pak ohýbáme armaturu dle nastavených odklápěcích zarážek.

Jak ohnout nerez

Ohýbání. U nerezové austenitické oceli je nutné počítat s tím, že je nutné vynaložit až o 50% větší sílu na ohnutí než je tomu u uhlíkových ocelí při stejné tloušce materiálu. Tyto oceli se také po ohnutí vracejí částečně zpět, proto je nutné je přehýbat asi o 5° více než je požadovaný úhel.

Jak Rozhrnout sterk

Rozhrnutí štěrku je prováděno nejčastěji strojově např. pomocí BobCat, UNC nebo jiného čelního nakladače. Navezený štěrk důkladně zhutníme pomocí vibrační desky 200–300 kg dle charakteru podloží. Plochu po zhutnění opět proměříme pomocí nataženého provázku a metru.

Jak se řídí bagr

Ovládání bagru je překvapivě jednoduché. Ručním plynem nastavíte pracovní otáčky motoru, takový trošku zvýšený volnoběh, pákou vpravo na boku opřete radlci o zem a může se bagrovat. K ovládání slouží dvě páky s křížovým pohybem a celkem logickými funkcemi.

Jak zpevnit základy domu

Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ. Tloušťka ložných spár má být jen asi pět centimetrů.

Jak prohloubit základy

Narušenou nebo méně pevnou zeď zabezpečíme raději vzpěrou zdvojenou, přičemž druhá vzpěra podpírá zeď níž. Dole se opírá o se zdí rovnoběžný trámek dlouhý osmdesát až sto padesát centimetrů. Trámek zapustíme do země, zapřeme proti posunutí dvěma až třemi zaraženými kůly a vzpěru s trámkem spojíme kramlemi.

Jak dlouho zraje věnec

Zdivo a věnec

Vyzdíme obvodové zdi, nosné zdivo a zhotovíme betonový věnec, který je zpevní. Realizace zdiva trvá většinou od 2 do 4 týdnů. Věnec necháme 3 týdny vyzrát.