Jak vzniká blackout?

Co způsobuje blackout

Příčin vzniku BLACKOUTu může být celá řada:porucha způsobena přírodními vlivy (např. vichřice, námraza, silné sněžení),významný přetok energie ze zahraničních rozvodných soustav,technické poruchy (např. požár transformátoru),lidský faktor (např. chyba operátora dispečinku),teroristický útok.

Jak může nastat blackout

Rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie bývá zapříčiněn celou řadou vlivů – mezi nimi jsou například větrná smršť, různé poruchy, přetok energie ze zahraničních rozvodných soustav či teroristický útok. Nejčastěji přitom blackout způsobí souběh několika významných příčin najednou.
Archiv

Co mít doma na blackout

Dobré je mít i záložní počítačový zdroj UPS, který zabezpečí nepřerušené napájení alespoň po určitou dobu. Mějte doma čelovku, s LED diodami nebo alespoň přenosnou či ruční svítilnu, hodit se může i petrolejová lampa po babičce. Svíčky se moc nedoporučují kvůli požárům.

Jak dlouho může trvat blackout

Ztížen bude přístup k informacím, fungovat bude jen rádio na baterie nebo autorádio, informace budou k dispozici na vývěskách obcí a měst. Lidé musí počítat s tím, že v případě „blackoutu“ může výpadek elektřiny trvat i dva dny, ale samozřejmě i déle.

Co by se stalo kdyby nastal blackout

Kdyby však nastal blackout po celém světě, situace by se stala velmi vážnou. V takovém případě totiž není možné dočasně odebírat elektrický proud ze sousední oblasti, která normálně funguje. V takovém případě není elektřina nikde. Zkuste se na chvíli zamyslet, co vše máte doma zapojené do zásuvky.

Kdy byl blackout

Významné blackouty

Událost Zasažená populace (v milionech) Trvání
Blackout v Itálii (2003) 55 28. září 2003
Blackout v Severní Americe (1965) 30 9. listopadu 1965
Blackout v Holandsku (2015) 3 27. března 2015
Blackout v Jižní Americe (2019) 48 16. června 2019

Jak vařit bez elektřiny

Vařit, péct i smažit se dá i na zahradním plynovém (pár lahví plynu v zásobě raději) či dřevěném grilu (není problém nalámat tam prvních pár suchých haluzí, na které narazíte). I vaše kempovací plynová souprava je v pohodě. A asi tomu nebudete věřit, ale věci typu nudle a polévky uvaříte i na čajové svíčce.

Jak přežít bez elektřiny

TIP: Další jednoduché tipy, jak přežít bez elektřinyU pečení využijete stejně dobře ruční šlehač jako ten elektrický.Televizním maniakům vyřeší problém malá kapesní televize, která funguje na autobaterii.Snadno topit lze i krbovými kamny. Zahřejí a zpříjemní zážitek z chladnějšího víkendu na chalupě.

Co je to výpadek

zastavení nebo náhlý pokles (něčeho s kontinuálním tokem či sekvencí, například dodávané služby, vývoje něčeho, výroby apod.)

Čím svítit bez elektřiny

Na kratší dobu použijeme svíčky ve svícnu nebo v lucerně či svítidlo na ruční pohon. Pro dlouhodobější a intenzivnější svícení se hodí tradiční petrolejky – lampy na petrolej či lampový olej, lampy plynové, na benzin, na klasické monočlánky či s dobíjecími bateriemi nebo akumulátorem.

Jak topit bez elektřiny

Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.

Co dělat když nejde jedna fáze

Pokud vypadla jen jedna fáze, tak pozor na motory ( vodárnu, čerpadlo atd. ). Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přestože daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory ( vodárnu, čerpadlo atd. ).

Jak dlouho trva vypadek elektřiny

Výpadky elektřiny trvají několik hodin, maximálně několik dnů. Buďto jde o kratší plánované odstávky, nebo o delší neočekávané poruchy. Distributoři předem oznamují, kdy a kde přeruší elektrický proud, aby vyměnili staré transformátory, sloupy, vodiče nebo izolátory.

Jak nejlépe vytopit místnost

Olejové radiátory – tichým pomocníkem k vytápění je olejový radiátor. K vytopení místnosti dochází díky oleji, který je uvnitř radiátoru ohříván elektrickým proudem. Olejové radiátory jsou snadno přenosné, nevíří prach a jejich výhodou je tepelná setrvačnost, kdy přístroj ohřívá místnost dlouhou dobu po vypnutí.

Jak si doma přitopit

Mobilní topidla a topidla s jednoduchou montáží

Velkou skupinu mobilních topidel tvoří elektrické přímotopy, přitápět ale můžeme také plynovým nebo petrolejovým topidlem, popř. uvažovat o celoročním provozu mobilní klimatizace, která má vedle chlazení i funkci topení.

Proč nejde nahodit jistič

Jistič nejde „nahodit“

Pokud ani pak nepůjde jistič „nahodit“, tak nejspíše budete potřebovat nový. Pokud jste však dříve zasahovali do elektroinstalace, může být závada jinde. Jistič totiž možná nechce sepnout, jelikož jste narušili kabel a způsobili zkrat. Sám přístroj pak může být v pořádku.

Jak vypada spadly jistič

Prasklá žárovka a shozený jistič

Pokud praskne žárovka při rozsvícení a ozve se rána, je téměř jisté, že vypadl jistič. Vyměníme ji a zjistíme, že světlo nadále nesvítí a nesvítí ani další světla. Je tedy jasné, že vyměněná žárovka není vadná a závadu je třeba hledat jinde.

Čím je nejlevnější topit

Za nejlevnější způsob topení se dlouhodobě považuje kotel na tuhá paliva. Ten má ale svá ale. Mezi zásadní nevýhody patří množství spalin a dalších znečišťujících látek, které kotle na tuhá paliva produkují. Jde tak o vůbec nejméně ekologické řešení, které legislativa významně omezuje.

Jak vytopit místnost bez elektřiny

Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.

Proč vypadávají pojistky

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.

Čím topit v roce 2023

Příklad:

Pořizovací cena Ekologická zátěž
Kotel na tuhá paliva 50,000 -100,000 Kč Vysoká
Kotel na elektřinu nebo plyn 20,000 – 40,000 Kč Střední
Tepelné čerpadlo vzduch-voda 200,000 Kč Minimální

Čím topit když není plyn

Pokud hledáte opravdu ten nejlevnější způsob, jak vytápět domácnost na místo plynu, odpovědí bude vždy dřevo. Palivové dřevo je obecně nejlevnější způsob vytápění vůbec. V přepočtu na pořizovací náklady kupovaného měkkého palivové dřeva (např. smrk) vychází 1 kWh (kilowatthodina) v přepočtu na 0,6 Kč/kWh.

Jak topit zdarma

Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly. Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte prakticky zadarmo.

Kdy vypne jistič

Jistič vypíná do 0,1 s při 10–20 násobku jmenovitého proudu. Vypíná až větší nadproudy. Používá se pro jištění zařízení, které mají zapínací proud větší než osminásobek jmenovitého proudu (desetinásobek), například transformátory a dvoupólové indukční motory.

Jaké je nejlepší vytápění domu

Mnohem výhodnějším a stejně komfortním způsobem vytápění místností se ukazuje být tepelné čerpadlo. Kvalitní tepelná čerpadla země-voda mají účinnost 400 %, což výrazně snižuje provozní náklady. Řešení je vhodné pro rodinný dům s dostatečně velkou zástavbou.