Jak se vyrábí magnet
Základním postupem pro výrobu magnetu je prášková metalurgie, kdy je hlavním principem mísení směsi prášků. Tato směs prochází lisováním do připravené formy a spékáním o velmi vysoké teplotě. Výsledek je velmi tvrdá hmota, která se dá dále opracovávat jen velmi obtížně.
Jak si vyrobit magnet
Existuje několik způsobů, jak vyrobit magnet: Magnetizujete feromagnetický kov: Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vyrobit magnet, je magnetizace kovu. Tuto metodu používají i výrobci permanentních magnetů. Magnetizují kovy, jako je železo, ocel, neodym či jejich směsi a slitiny, anebo třeba samarium-kobalt.
Co je příčinou magnetismu
Magnetismus je vytvářen pohybem elektrického náboje nebo změnou elektrického pole v čase. Elektromagnetismus, tedy sloučení magnetismu a elektrické síly, je jednou ze čtyř základních interakcí.
Archiv
Jak funguje magnetismus
Magnetické pole okolo předmětu zůstává, i když vnější pole zmizí. Při magnetizaci látky dochází k tomu, že mezi sousedními atomy vznikají tzv. výměnné síly, díky nim vznikají souhlasně orientované magnetická pole v jednotlivých částech feromagnetické látky a tyto části se nazývají magnetické domény.
Archiv
Kdo vymyslel magnet
William Gilbert (24. května 1544, Colchester – 30. listopadu 1603, Londýn), byl anglický lékař a vědec. Je považován za otce vědy o elektřině a magnetismu.
Kde se těží magnet
V České republice se vyskytuje v Krušných horách (Měděnec), u Kutné Hory (Malešov, Vlastějovice) a na Českomoravské vrchovině (např. u Budče, kde probíhal průzkum ložiska do roku 1961, nebo bývalé skarnové lomy na železo Železinka u Bystřice nad Pernštejnem a Pernštejn).
Co je to přírodní magnet
Přírodní magnet je železná ruda, která k sobě přitahuje malé kousky železa, kobaltu a niklu. Obvykle se jedná o oxid železa s chemickým názvem Fe3O4 – jmenovitě to je magnetovec neboli magnetit.
Jaké části má magnet
Části, kde se na magnetu zachytí nejvíce hřebíčků, nazýváme póly magnetu. Část magnetu, kde se nezachytí žádné hřebíčky, nazýváme netečné pásmo. Tyčový magnet má dva různé póly – severní pól (N) a jižní pól (S). Severní pól se většinou označuje červenou barvou.
Jak dlouho funguje magnet
Jak dlouho vydrží permanentní magnet Permanentní magnet funguje trvale, pokud však nedojde k jeho demagnetizaci. V případě slabších feritových magnetů a magnetických fólií k ní může dojít působením silného magnetického pole, například silného neodymového magnetu, anebo vysoké teploty.
V čem je magnet
Silné magnety jsou všude okolo. Jsou v mnoha zařízeních, přístrojích, pomůckách. Pár příkladů, kde magnety doma můžete najít: Kuchyně: magnetický držák na nože, zavírání dvířek ledničky, elektromotorky mixéru či kuchyňského robotu, magnetky na ledničce, magnetické kořenky.
Jak vypadá magnetit
V přírodě tvoří černé kovově lesklé krystalky. Má magnetické vlastnosti. Ve většině případů se nachází jako jemně krystalický, zrnitý nerost se strukturou kubického spinelu. Teplota tání: asi 1 550 °C.
Kde doma najdu magnet
Silné magnety jsou všude okolo. Jsou v mnoha zařízeních, přístrojích, pomůckách. Pár příkladů, kde magnety doma můžete najít: Kuchyně: magnetický držák na nože, zavírání dvířek ledničky, elektromotorky mixéru či kuchyňského robotu, magnetky na ledničce, magnetické kořenky.
Kde se tezi magnetit
Nejkrásnější krystaly (až 1,5 cm velké) se vyskytují zarostlé v chloritických břidlicích na Smrčině u Sobotína a u Vernířovic. Významné světové naleziště magnetitu je v ruském městě Magnitogorsk na Uralu. Další významné naleziště se nachází v severním Švédsku u měst Kiruna a Gällivare.
Co obsahuje magnetit
Magnetit je oxidem dvojmocného a trojmocného železa, se vzorcem (Fe3+ Fe2+)Fe3+O4. V příměsích obsahuje Al, Cr, Mg, Mn, V, tzv. titanmagnetit může obsahovat až 7 % TiO2.
Kde se dá koupit magnet
My pro vás ale máme řešení. E-shop www.e-shop.magsy.cz je největší e-shopem v Čechách a na Slovensku, který prodává magnety, a to pro různé typy zákazníků domácnostmi počínaje přes kanceláře, školy, nebo průmyslové podniky. V sortimentu máme největší počet položek, proto každý druh zákazníka potřebuje něco jiného.
Kde se používá magnet
Průmyslové využití magnetů
Jednou z velkých oblastí, kde se magnety využívají, je průmysl. Běžně se využívají pro separaci kovových příměsí. Toho se využívá v potravinářství, chemickém průmyslu nebo třeba zemědělské provozy. Další variantou je separace druhotných surovin a recyklace odpadu.
Na co se používá magnetit
Jeho největší využití je jako důležitá železná ruda pro výrobu oceli. Další jeho využití je jako katalyzátor pro výrobu amoniaku, jako pigment do barev a keramiky a jako magnetické mikro- a nanočástice pro různé výrobní procesy a materiály.
Kde se nachází magnetit
Nejkrásnější krystaly (až 1,5 cm velké) se vyskytují zarostlé v chloritických břidlicích na Smrčině u Sobotína a u Vernířovic. Významné světové naleziště magnetitu je v ruském městě Magnitogorsk na Uralu. Další významné naleziště se nachází v severním Švédsku u měst Kiruna a Gällivare.
Kde se těží magnetit v ČR
V České republice se dá magnetit v malém množství nalézt v Krušných horách a poblíž obce Měděnec u Kutné Hory, dále na Českomoravské vrchovině, například u Budče či u Bystřice nad Pernštejnem. Magnetovec těžili horníci i v Krkonoších a u Řípu.
Co to je neodymový magnet
Neodymové magnety jsou nejsilnější permanentní magnety na světě, teoreticky unesou až 1 300× vyšší hmotnost, než samy váží. Využívají se například v elektromotorech, radarech, satelitech, reproduktorech nebo k separaci kovů ze sypkých materiálů.
Jak dlouho vydrží magnet
Životnost a ekologická likvidace. Předpokládaná životnost Při zachování zásad výše uvedených je předpoklad životnosti magnetu minimálně 15 let. Korozní odolnost se liší podle prostředí a působících vlivů a také podle druhu magnetu a povrchové úpravy.
Jak rozřezat magnet
Jak uříznout magnet V hobby a domácích podmínkách uříznout magnet nejde. Silné neodymové magnety jsou vyrobené metodou sintrování – spékáním kovového prášku, lisováním do forem a následnou magnetizací. Svými vlastnostmi se podobají spíš keramice než tažnému kovu, jsou poměrně křehké.
Co magnet přitahuje
Magnet přitahuje feromagnetické kovy – železo, nikl, kobalt a slitiny obsahující železo, jako je ocel. Mezi feromagnetické kovy se řadí také další méně známé kovy, například gadolinium. Kromě feromagnetik magnet velice slabě přitahuje i jiné kovy – hořčík, molybden, tantal či platinu.
Jak znovu Zmagnetizovat magnet
Přiložením pólu magnetu s vyšší koercitivitou (v tomto případě neodymového) ke stejnému pólu magnetu s nižší koercitivitou (AlNiCo), dojde u slabšího magnetu ke změně polarity pólu. Ze severního pólu se stane jižní a z jižního severní. Chcete-li polaritu magnetu vrátit zpět, udělejte to samé znovu.
Jak obnovit magnet
I po trvalé ztrátě síly však magnet není úplně ztracený a stále je možné jeho sílu obnovit opětovným zmagnetizováním, pokud se umístí do silného magnetického pole.