Jak vznik poruch příjmu potravy?

Co zpusobuje PPP

Jsme pořád v kalorickém deficitu: U lidí, kteří mají dlouhodobě vyšší energetický výdej, než je příjem, se rovněž zvyšuje riziko vzniku PPP. To se může objevit i v období intenzivního růstu (puberta), jiného onemocnění či nadměrného cvičení. Jídlo v nich může vyvolávat strach z nechtěného přibírání.
Archiv

Jak mít poruchu prijmu potravy

Tomu, že někdo trpí poruchou příjmu potravy, mohou nasvědčovat různé projevy nápadného chování při jídle, jako je např. zvýšená konzumace dietních výrobků, velmi pomalé jedení, extrémně důkladné rozžvýkání každého sousta nebo krájení jídla na velmi malé kousky.

Co způsobuje anorexie

extrémně pomalé kousání nebo krájení jídla na velmi malé kousky. Spouštěčem mentální anorexie mohou být i různé situace či životní změny, jako je např. první láska, první delší pobyt v zahraničí nebo změny během puberty. Samy o sobě však nejsou pro vznik tohoto onemocnění rozhodující.

Jaké jsou nejčastější typy poruch příjmu potravy

Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří bulimie, anorexie, psychogenní přejídání, drunkorexie a ortorexie.

Jak se zbavit PPP

Psychoterapie je považována za jednu z nejlepších metod léčby PPP. Pomáhá přijít na to, proč se u konkrétního člověka rozvinula nemoc, pochopit, co člověka ovládá, změnit svůj postoj a nalézt strategii vedoucí k větší spokojenosti klienta.

Jak se dostat z PPP

Spouštěče PPP

Existuje celá řada nejrůznějších spouštěčů těchto poruch. Mnohdy stačí opravdu málo – nevhodná situace, okamžik, nemístná poznámka. Nejčastěji to ale souvisí přímo s jídlem, což může být nejdříve rádoby nevinné dodržování různých diet, přechod na zdravou stravu apod.

Jak poznám že mám poruchu příjmu potravy

Čeho si můžete všimnoutVýrazný váhový úbytek či naopak neobvyklý nárůst hmotnosti.Zastavení růstu a nárůstu hmotnosti u dětíStěžování si na opakující se bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním či polykáním jako důvodu, proč nemohou jíst.Strach z tloušťky a jídla.

Jak můžu mít anorexii

Prvním krokem léčby je zrušení důsledků hladovění zvýšením tělesné hmotnosti a normální skladba potravy. U lehčích případů toho lze dosáhnout ambulantně, u středně těžkých a těžkých případů je nezbytná hospitalizace. Farmakologická léčba může být často užitečná, zvláště užívání antidepresiv.

Jak se stravuji anorektičky

Jídelníček lidí, trpících mentální anorexii bývá často velmi chudý a stereotypní. Cílem je postupně jídelníček rozšiřovat, aby byl pestřejší a vyváženější. Je velmi dobré vypsat jídla či jednotlivé potraviny, které jsou pro nemocného zakázané – kterých se bojí a vyhýbá, pak je seřadit podle obtížnosti.

Jak řešit PPP

Jaká léčba funguje PPP jsou specifická onemocnění, neexistuje univerzální rada pro každého. Někomu stačí konzultace s psychologem, jiný musí projít složitou hlubinnou terapií. Vždy záleží na konkrétním pacientovi i na jeho odhodlání se nemoci postavit.

Jak mluvit s člověkem s poruchou příjmu potravy

Jsou to například tyto: Obstarejte si pomoc sami pro sebe. Někdy je toho na člověka prostě moc, v takovém případě neváhejte sami vyhledat pomoc odborníka (klinický psycholog, psychoterapeut apod.). Nezapomínejte na zbytek rodiny ani na svůj vlastní život.

Jaké jsou poruchy příjmu potravy

Formy poruch příjmu potravy

Rozlišujeme v zásadě tři „klasické“ formy: mentální anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání.

Jak se projevuje PPP

Postupná ztráta zájmu o přátelé, koníčky (jídlo a kontrola váhy jako hlavní náplň dne). Oteklost ve tvářích či neobvyklé odřeniny na hřbetu ruky. Smlouvání o velikosti porce jídla, výběru potravin či hmotnosti. Schovávání či hromadění jídla v pokoji, neobvyklé množství obalů od jídla.

Jak zacina PPP

Na začátku lze vypozorovat určité rizikové chování – držení diet (rozvinuté zejména u žen), rostoucí nespokojenost s vlastním tělem, přání zhubnout, vynechávání hlavního jídla aj.

Jak poznám že jsem anorektička

Hlavním příznakem mentální anorexie je přísné odpírání jídla, které může ale nemusí být doprovázeno extrémním cvičením. Aby však mohla být nemoc diagnostikována, musí být u jedince zjištěn rychlý úbytek váhy na takovou hmotnost, která je minimálně o 15 % nižší, než je pro daný věk a výšku normální.

Jak zdravě přibrat Po anorexii

Při přibírání doporučuji preferovat posilovací cviky pro nárůst svalové hmoty a tvarování postavy. Kardio, které vede k vyššímu spalování, zkus naopak omezit (postačí maximálně jednou týdně). Zároveň je potřeba pracovat na zvýšení kalorického příjmu pomocí vhodného jídla.

Jak komunikovat s anorektickou

Během rozhovoru se snažte, aby se řeč netočila stále jen kolem postavy či hubnutí, a nenechte se vtáhnout do diskusí na tato témata. Sdělte svému dítěti i to, že jste si třeba už o této problematice sháněli informace, třeba v poradně nebo u lékaře. Neshánějte pomoc potají, za zády svého dítěte!

Jak na záchvatovité přejídání

Léčba je složitá a vyžaduje spolupráci mnoha odborníků

i psychologem), během které se společně snaží rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. Součástí léčby je často i farmakoterapie (antidepresiva, antiobezitika, antikonvulziva).

Jak se vyléčit z přejídání

Léčba je složitá a vyžaduje spolupráci mnoha odborníků

i psychologem), během které se společně snaží rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. Součástí léčby je často i farmakoterapie (antidepresiva, antiobezitika, antikonvulziva).

Co je Orthorexia

Orthorexie (latinsky orthorexia nervosa) je psychická porucha, při které se člověk (ve větší míře, než která je považována za „normální“) upíná na zdravou stravu. Orthorektikem je tedy ten, komu myšlenky na zdravé stravování zabírají většinu času a při porušení svých stravovacích zásad se cítí provinile.

Jak přibrat na váze když to nejde

Nejúčinnější způsob, jak zvýšit hmotnost, je dlouhodobé zvýšení energie čili konzumace větších porcí, stačí o 20 až 30 procent více jídla, než jste byli dosud zvyklí. Důležité je jíst pravidelně a nevynechávat jídla. Nezbavujte se pohybu.

Jak se začít stravovat po anorexii

Je velmi dobré vypsat jídla či jednotlivé potraviny, které jsou pro nemocného zakázané – kterých se bojí a vyhýbá, pak je seřadit podle obtížnosti. Pak vybereme jídla, která je vhodné do jídelníčku vrátit a postupujeme od těch méně obtížných. není nutné začít jíst jídlo, které člověk nejedl nikdy.

Kdo má anorexii

Mentální anorexie je duševní onemocnění, které se projevuje soustavným odmítáním potravy a velmi zkresleným vnímáním vlastního těla. Nejčastěji jím trpí dívky ve věku mezi 14 a 18 lety, známé jsou ale také případy, kdy onemocněli muži.

Proč se člověk přejídá

Jídlo je pro mnohé prostředkem k uvolnění a relaxaci. Například stres, úzkost, potlačované potřeby či emoce, které neventilujeme, odmítáme či si jich nevšímáme, se v těle hromadí tak dlouho, dokud je neuvolníme.

Co může způsobit přejídání

Záchvatovité přejídání je často spojeno s negativními emocemi, stresem, nespokojeností se sebou samým nebo celkově se svým životem. Tyto pocity jsou pak kompenzovány nárazovou konzumací velkého množství jídla, při kterém částečně a dočasně ustupují.