Jak vznikl Mezinárodní den studentstva?

Kdy vznikl Den studentstva

Za Mezinárodní den studentstva byl 17. listopad vyhlášen v roce 1941 v Londýně. Na druhé výročí této události o tom bylo rozhodnuto na zasedání Mezinárodní studentské rady a má připomínat tragické události mezi 28.
Archiv

Kde se slaví Mezinárodní den studentstva

Byl vyhlášen roku 1941 v Londýně při příležitosti druhého výročí těchto událostí; stalo se tak na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí.

Co se stalo v roce 17.11 1989

17. listopadu 1989 se čeští studenti shromáždili, aby si připomněli protestní akci konanou téhož dne před padesáti lety proti nacistické okupaci Československa. Studentská demonstrace se rychle proměnila v protest proti despotickému komunistickému režimu a stala se začátkem tzv. sametové revoluce.
ArchivPodobné

Kdo to byl Opletal

Jan Opletal (31. prosince 1914 Lhota nad Moravou – 11. listopadu 1939 Praha) byl student Lékařské fakulty Karlovy univerzity, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace 28. října 1939.

Jak probíhala Sametová revoluce

Sametová revoluce (dobově také něžná revoluce, slovensky nežná revolúcia) bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii; v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní.

Odkud vyrazili studenti 17.11 1989

V pátek 17. listopadu 1989 odpoledne, ještě za světla, začaly davy studentů zaplňovat Albertov, ulici před budovou přírodovědecké fakulty. Záminkou byla vzpomínka na studenta Jana Opletala, kterého padesát let před tím popravili nacisté.

Odkud vyrazili studenti 17. listopadu 1989

Akce plánovaná na 17. listopadu k uctění památky medika Jana Opletala zavražděného nacisty v roce 1939 byla jiná než ostatní demonstrace roku 1989. Shromáždění bylo povolené, konalo se pod záštitou prorežimního Socialistického svazu mládeže (SSM) a na jeho přípravě se podílela i skupina nezávislých studentů.

Kdo zabil Jana Opletala

Václav Sedláček (22. dubna 1917 Recklinghausen – 28. října 1939 Praha) byl spolu s Janem Opletalem jednou ze dvou obětí střelby do davu při protinacistických demonstracích 28. října 1939 v Praze.

Kdy zemřel Opletal

11. listopadu 1939, PrahaJan Opletal / Úmrtí

Co se stalo v roce 1989

Sametová revoluce (dobově také něžná revoluce, slovensky nežná revolúcia) bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii; v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní.

Proč se zvonilo klíčema

Proč zrovna zvonění Cinkot klíčů byl totiž jedním ze symbolů sametové revoluce. Lidé je vytahovali na demonstracích či náměstích a dávali tak najevo, že komunistickému režimu odzvonilo. Tímto projektem se příbramské gymnázium přidalo ke studentům po celé republice.

Jak se slaví 17 listopad

Oslava 17.

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 17. listopadu. Lidé si připomínají listopadové studentské demonstrace proti komunistickému režimu v roce 1989. K památníku na Národní třídě pokládají věnce a zapalují svíčky.

Co se stalo na Národní třídě

Kordon VB zablokoval dav na Národní třídě, z druhé strany na něj tlačily transportéry. Pak začalo brutální mlácení. 19.15 Studenti dospěli k Národnímu divadlu, kde zabočili na Národní třídu ve snaze projít na Václavské náměstí. Nábřeží je zaplněno lidmi.

Co udělal Jan Opletal

PRAHA – Čtyřiadvacetiletý student medicíny Jan Opletal je považován symbolicky za první československou oběť druhé světové války. Nadaného medika postřelily německé síly při potlačování demonstrace proti okupaci, která se konala v centru Prahy na 21. výročí vzniku ČSR, svým zraněním podlehl o dva týdny později, 11.

Kde se narodil Jan Opletal

1. ledna 1915, Lhota nad Moravou, NákloJan Opletal / Datum narození

Co se stalo 16 11

1940 – Holokaust: Nacisté uzavřeli varšavské ghetto. 1965 – Program Veněra: Sovětský svaz vypustil k Venuši sondu Veněra 3, která se stala první sondou, jež zasáhla povrch jiné planety. 1979 – V Bukurešti v Rumunsku byla otevřena první trasa metra. 1996 – Matka Tereza dostala čestné občanství USA.

Co bylo Of

Občanské fórum (OF) bylo politické hnutí, které vzniklo dva dny po začátku „sametové revoluce“ v Praze jako široká, spontánní platforma občanských nezávislých aktivit. Odmítalo totalitní komunistický režim.

Co je to za svátek 17 11

V r. 2000 poprvé oslaví občané České republiky nový státní svátek 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii.

Co studoval Jan Opletal

prosince 1915. Jan Opletal, přestože vycházel z velice chudých poměrů, vystudoval gymnázium v Litovli, i když jeho rodiče původně uvažovali, že by nastoupil po ročním studiu na měšťance do učení v Sigmundově továrně v Litovli.

Co se stalo 143

313 – Japonský císař Jin Huaidi je popraven Liu Congem, vládcem státu Xiongnu (Han Zhao). 1381 – Italské město Chioggia ukončila spojenectví se Zadarem a Trogirem proti Benátkám. 1420 – Legát papeže Martina V. vyhlásil ve Vratislavi první křížovou výpravu proti husitům.

Co je 3.10 za den

1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.

Kde vzniklo Of

Občanské fórum (OF) bylo politické hnutí, které vzniklo dva dny po začátku „sametové revoluce“ v Praze jako široká, spontánní platforma občanských nezávislých aktivit.

Co se stalo 1 1

1. ledna 1993 vznikly dva samostatné státy, Česká a Slovenská republika. Dělení Československa ale ne všichni vítali s nadšením.

Kde se narodil Opletal

1. ledna 1915, Lhota nad Moravou, NákloJan Opletal / Datum narození

Co se stalo 15 února

1902 – V Berlíně byla otevřena nadzemní a podzemní dráha. 1933 – Byl spáchán neúspěšný atentát na amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta. 1940 – Zimní válka: Rudá armáda zvítězila v bitvě u Summy a prolomila hlavní pozice Mannerheimovy linie. 1942 – Japonsko dobylo Singapur.