Jak zabetonovat dřevěný kůl?

Jak zabetonovat kůl

Pro zabetonování plotových sloupků vyvrtejte zemním vrtákem otvory do hloubky rovnající se ¼ délky sloupku s přídavkem cca 20 cm na potřebnou štěrkovou drenáž. Otvor ještě rozšiřte lopatou, aby vznikl dostatek místa pro betonový základ.
Archiv

Jak dlouho vydrží dřevěný kůl v zemí

K dostání jsou v šířkách od 6 cm do 16 cm a v délkách od 150 cm do 200 cm. Díky moření mají smrkové kůly na ohradu dlouhou životnost, reálně se dá počítat s dobou 10 let (není ale výjimkou, že se takový kůl dožije i 20 let ve službě). Pokud ale není smrk mořený, vydrží v zemi cca 5 let, poté hnije.
Archiv

Čím napustit dřevo do země

V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.

Jak ukotvit dřevo do země

Dřevný tér (nejčastěji získávaný z kořenů borovice a jiných pryskyřičných dřevin), kterému se nejčastěji říká „borovicový dehet“ je ideálním nástrojem pro ochranu dřeva před zakopáním do země.
Archiv

Jak ukotvit dřevěný sloup

Ideální je kotvení na patku, kterou lze do dřeva zapustit. Podle průměru a tvaru dřevěného sloupku (kulatý, hranatý) lze vybírat z různých typů patek a také zvolit, zda se bude dřevo šroubovat na kovový díl zapuštěný do betonu, nebo se použijí patky, které se do betonového podkladu šroubují na závitové tyče.

Proč betonovat do nezámrzné hloubky

Betonování by mělo probíhat až do nezámrzné hloubky, jinak hrozí, že přes zimu promrzne zemina kolem betonu. Určitě jste již viděli různě vychýlené nebo nakloněné sloupky. Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe.

Jak ochránit dřevo před vlhkostí

Mezi oblíbené způsoby ochrany dřeva před vlhkostí patří lak, který na povrchu dřeva vytváří vrstvu schopnou ochránit dřevo před deštěm i větrem. Laky mohou být bezbarvé, případně se do nich přidávají barviva, díky kterým můžete dřevu propůjčit v podstatě jakoukoliv barvu.

Jak napustit dřevo

Při prvním domácím ošetření napustíme dřevo prostředkem s fungicidy proti plísním a dřevokazům. Obecně platí, že základový nátěr zvyšuje životnost vrchní barvy. Ta by měla být nanesena ve dvou vrstvách. Vodorovné plochy jsou vystaveny většímu zatížení než svislé.

Čím natřít venkovní dřevěný stůl

Impregnaci lze přetřít syntetickými i vodou ředitelnými lazurami, laky, mořidly i krycími barvami. Bývá na vodní bázi, je nehořlavá, a hlavně rychleschnoucí. Lazuru či mořidlo můžeme nanést už za čtyři hodiny po impregnování. Impregnace dřevo chrání až na 10 let.

Jak ochránit dřevo před plísní

Lignofix E-Profi, profesionální dlouhodobá preventivní ochrana nového dřeva před dřevokazným hmyzem, dřevokaznými houbami a plísněmi. Lignofix E-Profi je osvědčený koncentrovaný přípravek pro impregnaci dřeva – ochranu dřeva a konstrukcí ve stavbě, odolný proti vymývání.

Jak ukotvit hranol do země

Zemní vrut se jednoduše zašroubuje do země a to bez použití mechanizace. Zemní vrut, jak jeho název napovídá, je velký dutý šroub, který se montuje přímo do země. Montáž lze přirovnat k zašroubování klasického vrutu do dřeva. Na trhu je spoustu různých typů a druhů zemních vrutů.

Jak ukotvit sloup

Plotové sloupky můžete ukotvit k podkladu dvěma způsoby. Klasikou je vyhloubení děr a následné zabetonování stojných nosnic. Ne na každém povrchu je ale tento způsob možný. Proto existují plotové patky, díky kterým můžete sloupek připevnit i na beton či jiný pevný základ.

Jak zabetonovat dřevěné sloupky

Dno jámy zpevníme kameny, které zalijeme betonovou / cementovou směsí. Na místo připravíme sloupek, který důkladně vycentrujeme do jeho finální polohy. Spodní část sloupku pečlivě naimpregnujeme. C) Jámu se sloupkem a zpevněným podložím zalijeme betonem a necháme proschnout.

Jak hluboko sloupky na plot

Reálně se proto ploty zakládají do děr o hloubce okolo 50 až 60 cm. V zemi bude vždy přibližně 1/3 délky sloupku. O potřebné hloubce jsme si již řekli. Průměr díry pro sloupek by měl být v rozmezí od 20 do 30 cm, přičemž díru se snažíme udělat tak, aby měla kuželovitý tvar (tedy aby měla větší průměr v dolní části).

Jak hluboko musí být základy

Základ musí ležet v nezámrzné hloubce, protože zamrzání a rozmrzání zeminy způsobuje nadměrné sedání. V našich podmínkách je tato hloubka 500 mm pod povrchem terénu pro skalnaté horniny, 800 mm pro písky a štěrkopísky a 1 200 až 1 600 mm pro jíl.

Čím napustit dřevo proti vlhkosti

Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jak napustit dřevo olejem

Olej nanášejte nejlépe štětcem, popř. válečkem, houbičkou nebo hadříkem. Po uplynutí alespoň jedné hodiny od aplikace setřete přebytečný olej (či směs) savou tkaninou nebo papírovým ubrouskem. Po více než 1 dni aplikujte další nátěr.

Jak ošetřit dřevěný stůl

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Čím natřít venkovní lavičku

I lavička si zaslouží čas od času nový kabátek

Je jen na nás, zvolíme-li transparentní nebo krycí barvy. Akrylové laky jsou ředitelné vodou, rychle se s nimi pracuje, mají velmi dobré mechanické vlastnosti a dlouhou životnost. Je vhodné je použít na dřevo, které nemá takovou kresbu, kterou by stálo za to zvýrazňovat.

Jak se zbavit plísně ve dřevě

Izopropylalkohol: naneste jej na hadřík a jemně jím plíseň potírejte, dokud se neodstraní (při práci s přípravkem zajistěte řádné větrání prostoru). Peroxid vodíku: jedná se o dezinfekční a bělicí prostředek, který během několika minut po nanesení na plesnivé místo dřeva látku zcela odstraní.

Jak ošetřit dřevo napadené plísní

je možné ošetřit postřikem (zmíněný Fungispray, vhodný je i přípravek Savo proti plísním, který můžeme aplikovat například zahradním postřikovačem). Po provlhčení napadených míst bychom usmrcené kolonie plísní měli (rukou v ochranné rukavici!) setřít hadříkem namočeným do roztoku, hadřík pak ekologicky zlikvidovat.

Jak ukotvit sloupek bez betonu

V první řadě je nutné si vytyčit, kam budeme sloupky usazovat. Nejlépe pomocí dřevěných kolíků. Zemní vruty pak na vytyčené místo zavrtáváme, v případě menších vrutů nám úplně postačí kus ocelové trubky. Na velké vruty si obstaráme již zmíněný klíč, odborně nazývaný "T" kříž na zavrtání zemních vrutů.

Jak ukotvit dřevník

Na zadní stranu tohoto objektu naboucháme hřebík, ke kterému přivážeme provázek. Ten pak pořádně natáhneme. Konec nataženého provázku připevníme ke kolíku a ten zatlučeme do země. Natažený provázek zajistí rovnou stranu zadní stěny nového dřevníku.

Jak správně vykopat základy

Po skrývce ornice (vrchní vrstva zeminy cca 10 cm, dle návrhu) a vytyčení základů se vykopou tzv. základové rýhy neboli výkopy. Tyto výkopy musí mít skutečně obdélníkový průřez se začištěnými kouty dna výkopu. Výkop nesmí ve své spodní části zůstat „kulatý“ značně to totiž snižuje efektivní šířku základové spáry.

Jaká je nemrznoucí hloubka

V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.