Jak zabránit praskání rajčat?

Co způsobuje praskání rajčat

Mezi nejčastější příčiny praskání plodů rajčat patří silný přísun vláhy po delším období sucha (nepravidelná závlaha, náhlý déšť), dlouhodobě deštivé počasí, expozice plodů přímému slunci a zaštipování bočních výhonů, které způsobuje vyšší citlivost k praskání plodů u tyčkových rajčat v porovnání s keříčkovými a …

Proč praskají plody rajčat při dozrávání

Praskání plodů rajčat je způsobováno nejčastěji nepravidelnou zálivkou. Tam, kde jsou rostliny pěstovány na poli nebo přímo na záhonech, je to běžným jevem v rámci dlouhodobějšího období sucha a pak následných vydatných dešťů.
Archiv

Jak zabránit plísni na rajčatech

Rajčata pěstujte na stanovištích s dostatkem slunce, vláhu jim dodávejte přímo ke kořenům. Chraňte je před deštěm, umístěte je pod stříšku nebo ke zdi. Zalévejte nejlépe ráno, aby slunce co nejdříve vysušilo vlhkost na listech. Rostliny vyvazujte k tyčkám a pravidelně zaštipujte.

Co udělat s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.

Jak zpracovat popraskaná rajčata

Rajčata pustí hodně vody, ale pokud je to potřeba, můžeme mírně podlít vodou na začátku vaření. V průběhu varu vsypeme cukr, sůl a ocet. Vaříme do úplného rozvaření a požadované hustoty.

Jak vypadá plíseň na rajčatech

Jak plíseň poznáte

První příznaky plísně na rajčatech jsou často zaměňovány se skvrnitostí rajčete. Plíseň se ale na rozdíl od skvrnitosti šíří velmi rychle a napadá i plody, které už pak nelze zachránit. Na listech a stoncích se nejprve objeví šedozelené skvrny, jež postupně hnědnou a usychají, až uschnou celé listy.

Proč žloutnou listy na rajčatech

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo.

Jak uchovat rajčata bez zavařování

Mražení rajčat

Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.

Jak uchovat rajčata v mrazáku

Rajčata si zamrazte, nasušte, zavařte, uvařte z nich povidla a v zimě si vychutnáte nenapodobitelnou chuť rajčat dozrálých na slunci. Chcete-li rajčata zamrazit, nakrájejte je na malé kousky nebo kolečka, rozložte na podložku a dejte do mrazáku. Teprve potom je dejte do sáčku nebo plastové nádoby.

Jak zpracovat na úrodu rajčat

Rajčata se skvěle uplatní v teplé i studené kuchyni, na zdobení a zavařování. Nejznámější zavařenina z rajčat je kečup. Rajčata obsahují asi 94 % vody, cukry, organické kyseliny, pektiny, vlákninu, něco bílkovin. Z vitaminů je to hlavně vitamin C, karoten a vitaminy skupiny B, z minerálů hlavně draslík, sodík a hořčík.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Jak ošetřit rajčata

Tyčková rajčata je třeba správně uvázat k opoře a důsledně rostliny zaštipovat. Pokud se listy či plody dostanou blízko půdě ve větším množství, mohou zadržovat více vlhkosti. Rostliny pravidelně a důkladně prohlížíme. Při slabším napadení listy ustřihneme, abychom aspoň částečně odstranili zdroj šíření plísní.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Jak uchovat rajčata co nejdéle

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Jak konzervovat rajčata na zimu

Nakládané rajčata v oleji

Sušená rajčata můžete uskladnit samostatně, ale ještě lepší je zalít je olejem. Naskládejte vysušená rajčata do zavařovací sklenice, přidejte případně stroužky česneku či bylinky a zalijte olivovým olejem až nahoru. Zalitá horkým olejem vydrží déle.

Jak zavařit rajčata na omáčku

Pokud si chceme vyrobit ochucená rajčata, prokládáme jednotlivé vrstvy rajčat dobře omytými bylinkami, dle naší chuti. Čistým ubrouskem otřeme sklenici, víčko pevně uzavřeme a zavařujeme min 30 min na 80 °C. Takto zavařená rajčata používáme po celý rok, jako polotovar pro různé recepty.

Co s Mrazenymi Rajcaty

Zmrazené rajčata mění po roztátí svou konzistenci a proto je využijete v teplé kuchyni – do rajské polévky, rajčatové omáčky, k masu, do rizota. Sušení rajčat doma je časově náročnější, proto pokud máte málo času, nechte si je přivézt.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak často se hnojí rajčata

Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.

Proč mi nekvetou Rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Jak se pozná plíseň na rajčatech

Šedou hnilobu rajčat způsobuje Botrytis cinerea, která vytváří na celé rostlině šedé skvrny. Ty se postupně zvětšují, hnědnou, zasychají a pokrývají plody šedým povlakem. Pokud jste na rajčatech objevili právě tuto plíseň, sáhněte po fungicidním přípravku Teldor, který má vysokou účinnost a rychle se vstřebává.

Proč černají konce rajčat

Černání špičky plodů může nastat za různých podmínek, při nichž rostlina nemůže získávat dostatečné množství vody a/nebo má nedostatek vápníku. Nedostatek vody povede k poškození plodů, protože právě plody obsahují vláhu, kterou rostlina potřebuje.

Proč nedávat rajčata do ledničky

Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou.

Jak nejlépe uchovat rajčata

„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti.

Jak jednoduše zavařit rajčata

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.