Jak zaizolovat základy?

Jak odizolovat základy

Přiložením izolace z XPS desek zabráníme vysoušení základového zdiva, opatření jdou jaksi proti sobě. V těchto případech se buď zateplení soklu z vnější strany neprovádí, ale je vhodné provést soklové zateplení alespoň na vnitřní straně soklové části v interiéru (cca do 0,5 m).

Jak hluboko izolovat základy

Záleží na zákazníkovi, čím se mu budou polystyrenové desky aplikovat snadněji, nebo co je pro něj dostupnější“ doplňuje Karel Sedláček. Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.

Jak izolovat kamenné základy

V ideálním případě by bylo nejlepší provést vodorovnou hydroizolaci zdiva nad úrovní zeminy a zdivo z venkovní strany zateplit, a to i sokl pod úroveň zeminy. Dále byste měl pod úrovní zeminy provést svislou hydroizolaci zdiva a to nejlépe i zevnitř, což následně znamená i nějaké obložení spodku toho zdiva.

Jak odkopat základy

Základy domu je vždy nutné alespoň částečně odkopat. Nejúčinnější bariérou proti vodě je montáž pásů nopové fólie. Je nutné klást ji do výkopu výstupky (nopy) směrem k základům. Díky nopům vzniká mezi fólií a materiálem základů určitá větrací mezera.
Archiv

Jak zpevnit základy u starého domu

Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ. Tloušťka ložných spár má být jen asi pět centimetrů.

Jak správně izolovat podlahu

Jako izolant slouží většinou hydroizolační zábrana, pásy z modifikovaného asfaltu. Předtím je potřeba podklad dobře připravit, nanést betonovou mazaninu, tu vyrovnat a před pokládáním izolace ještě penetrovat. Podlahová vodorovná izolace by pak měla navazovat na svislou izolaci. Asfaltové hydroizolační pásy.

Proč se zateplují základy

Hlavní funkcí tepelné izolace soklu je zabránit promrzání obvodových základů a části terénu pod stavbou. Cílem je podstatné snížení tepelných ztrát v detailu, tedy zvýšení vnitřní povrchové teploty rohů místnosti a tím zamezení vzniku plísní.

Čím zateplit základy domu

XPS pro zateplení základů vyhrává

Ačkoli se pro zateplování podsklepeného domu doporučuje použít pěnové sklo, v praxi se však nejčastěji používá polystyren XPS neboli extrudovaný polystyren. V případě, že hledáte ekonomické řešení, můžete do podzemní části použít i polystyren perimetrický.

Jak Podezdít základy

Pokud jsou základy nedostatečně hluboké, musíme je podezdít, podbetonovat či zvýšit okolní terén, aby zůstala pata základů alespoň 0,8 až 1,2 metru pod terénem. Dalším řešením jsou mikropiloty. Pokud poklesly či se posunuly vrstvy pod základy, je třeba stavbu stáhnout opasky nebo železnými kleštinami.

Jak zpevnit základy domu

Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ. Tloušťka ložných spár má být jen asi pět centimetrů.

Jak opravit základy domu

Začínáme od rohů

Potom odkopeme starý základ v délce asi tři čtvrtě metru a terén pro nový základ urovnáme vrstvou betonu. Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ.

Jak nejlepe Odhlucnit podlahu

Ideální jsou pro to lisované desky z polyuretanových pěnových kousků, které vložíme mezi podlahovou konstrukci – prkna nebo OSB desky – a povrchovou podlahovou krytinu – parkety, dřevěné palubky, plovoucí podlaha apod. Tak se úspěšně oddělí pohyb nášlapu od napjatého pohybu a vrzání nosné konstrukce.

Jakou tepelnou izolaci do podlahy

Pro úsporu energií i tepelný komfort řemeslníci a stavebníci používají tepelnou izolaci pod podlahu. Jednou z nejznámějších je podlahový polystyren. Ten se však odlišuje od obkladového polystyrenu. Pro lehké typy podlahových krytin existují i jiné tepelné izolace, například korek, Mirelon nebo Starlon.

Jak vyřešit sokl domu

Vhodným řešením tepelné izolace soklu domu a spodní stavby vůbec jsou soklové desky Rigips a desky drenážní. Doplňují je Desky PERIMETR, ovšem všechny uvedené materiály jsou vlastně PERIMETR. Jednotlivé druhy desek však pro lepší orientaci dostaly jména podle hlavní funkce, respektive typického umístění na stavbě.

Jak se dělají základy domu

Nejjednodušší a nejrychlejší je budování základových pásů. Musí být pod každou nosnou stěnou, nástupním stupněm schodiště, komínem a pod příčkami od 150 mm tloušťky. Jejich šířku navrhne statik na základě únosnosti podloží, obvykle vychází z tloušťky zdiva, ke které se připočte 100 – 150 mm na obě strany.

Jak prohloubit základy

Narušenou nebo méně pevnou zeď zabezpečíme raději vzpěrou zdvojenou, přičemž druhá vzpěra podpírá zeď níž. Dole se opírá o se zdí rovnoběžný trámek dlouhý osmdesát až sto padesát centimetrů. Trámek zapustíme do země, zapřeme proti posunutí dvěma až třemi zaraženými kůly a vzpěru s trámkem spojíme kramlemi.

Co nejlépe tlumí zvuk

Základním tlumicím materiálem je akustická tlumící pěna. Akustická (nebo chcete-li tlumicí) pěna je polyuretanová hmota, která je specifická svým tvarem a vnitřní strukturou. Obě tyto vlastnosti se totiž významně podílejí na akustické izolaci.

Jak odhlučnit být pod námi

Vhodným řešením je instalace akustického podhledu. Ten by měl být zavěšen tak, aby zvuk neprocházel přes kotvení podhledu. Toto řešení je vhodné kombinovat s odhlučněním stěn, protože tudy prochází 20-50 % hluku. První možnost představují speciální těžké lisované akustické desky.

Jakou tloušťku polystyrenu do podlahy

Návrh tloušťky zateplení podlahy se řídí požadavky normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov. Doporučená tloušťka izolace podlahy na terénu je závislá na stávající skladbě podlahy, zpravidla však postačí 100–160 mm polystyrenu.

Čím natáhnout sokl

Ideálním řešením pro obložení soklu domu je marmolit – dekorativní omítka, která působí vzhledově jako kámen a vyrábí se z přírodního mramoru. Vlastnosti marmolitu jsou ideální pro obklad soklu.

Jak vyrovnat základy

Vyrovnání základové desky provedete pomocí nivelačního přístroje a poté budete dlouhou latí přebytečný beton odstraňovat pryč neboli takzvaně „strhávat“. Pro usnadnění si na každé dva metry zatlučte roxory, které si za pomoci nivelačního přístroje srovnáte do roviny. Cílem je dosáhnout rovného a hladkého povrchu.

Jak hluboké základy

V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Jak utlumit hluk z ulice

Poměrně účinným a cenově přijatelným způsobem, jak utlumit hluk z ulice, jsou předokenní rolety. Předokenní rolety se hodí jak do novostaveb, do překladů, tak i do již hotových staveb. Pokud víte, že stavíte dům na frekventovanějším místě, je dobré s předokenními roletami do překladů počítat již při projektování domu.

Co pohlcuje hluk

Akustické panely na stěnu (K pohlcování zvuku ve vzduchu) Izolační pěnový tmel (K utěsnění okrajů kolem dveří a oken) Izolační zarážka do dveří (K utěsnění mezery pod dveřmi) Akustické závěsy (Pro snížení hluku vnikajícího z oken)

Jak silnou vrstvu betonu na podlahu

Jaká by měla být vrstva betonové podlahy Ideální vrstva betonové podlahy je 5 – 6 cm. Pro zachování potřebné kvality by měla být vrstva minimálně 4,5 cm vysoká.