Jak zakončit ztracené bednění?

Jak se zakládá ztracené bednění

Ztracené bednění začněte pokládat na nosný podklad (pasy) těsně u sebe, řadu po řadě. Přitom nesmí vzniknout žádné mezery. Dbejte na to, abyste tvarovky ztraceného bednění kladli po jednotlivých řadách se vzájemným přesazením.
Archiv

Jak zakrýt ztracené bednění

Jak se ztracené bednění pokládá

Pás vznikne tak, že do nezámrzné hloubky (cca 60 cm až 80 cm pod povrch) vyhloubíme rýhu. Šířku spáry pro klasický plot ze ztraceného bednění kopeme 65 cm až 70 cm, v případě opěrné zdi to však musí být 85 cm až 90 cm. Do vykopané spáry nasypeme cca 10 cm vrstvu štěrku a zhutníme.

Jak srovnat ztracené bednění

Pro vyrovnání tvárnic ztraceného bednění použijeme zavlhlý beton stejné nebo vyšší třídy, než byla v základech. Důležité je v betonárce domluvit, aby měl beton drobné kamenivo a nestalo se vám, že při urovnávání tvárnic nebudete moci tvárnici doklepnout z důvodu velkých kusů kamene v betonu.

Čím vylít ztracené bednění

Proto je vhodné využít dovezenou namíchanou směs určenou pro výplň ztraceného bednění. Betonovat se však musí po částech. Standardně doporučujeme betonovat max. 3 řady najednou.

Jak dávat Roxory do ztraceného bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Jaké Roxory do základů

2|Vyztužit tvárnice betonářskou výztuží Zděné základy z tvárnic je také nutné zpevnit betonářskou výztuží. Jedná se o žebrovou ocel nebo také slangově – roxory. Armováním žebrovou ocelí se zpevní základy a docílí tak lepší pružnosti betonové směsi.

Čím natřít ztracené bednění

Nejdříve použijte penetraci a potom můžete ztracené bednění natřít fasádní barvou Barlet nebo Remal.

Jak upravit ztracené bednění

Ztracené bednění se po sestavení a přípravě armatury vyplňuje betonovou směsí, ideálně postupně ve dvou až třech vrstvách. Při betonáži a zrání betonu nesmí být teplota nižší než 5 °C, tvarovky se navíc musí před betonáží pokropit vodou, na dně ale nesmí zůstat stát voda.

Jak silné ztracené bednění

Tyto konstrukce mohou dosahovat tloušťky (šířky) 150, 200, 300, 400 a 500 mm, nejčastěji pak 200, 300 a 400 mm. Délka je v naprosté většině případů stejná, 500 mm, výška 200 až 250 mm.

Jakou Maltu pod ztracené bednění

Zdící tvárnice a betonové cihly se do předem vyměřené konstrukce stěny ukládají na cementovou maltu s převazbou stějně jako při klasickém zdění.

Jaký průměr Roxorů do ztraceného bednění

Roxory – betonářské tyče

Ocelové žebrované tyče o průměru 4 – 32 mm a výrobních délkách 6 m, 12 m a 14 m se využívají pro výztuž ztraceného bednění. Roxory, známé také jako betonářské tyče, betonky či roksory, slouží ke zvýšení stability a únosnosti celé konstrukce.

Jak hluboko roxor

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jak se spojuje ztracené bednění

Profil tvárnic ztraceného bednění je uzpůsoben pro vkládání ocelové výztuže ve vodorovném i svislém směru. Tvárnice ztraceného bednění nahrazují klasické dřevěné bednění, spojují se na sucho spojují a vylévají betonovou směsí.

Jak hluboko Roxory

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jaké Roxory do ztraceného bednění

Současně se skládáním tvárnic se do konstrukce ukládá ocelová výztuž (roxory) o průměru 8 – 10 mm. Ocelová výztuž je ukládána jak vodorovně, tak svisle.

Jak davat Roxory do bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Co dát pod kari síť

Kari sítě musí být překryty dostatečně silnou vrstvou betonu. Armaturu nepokládáme nikdy přímo na podklad, tedy na zhutněnou zeminu či štěrk. Kari sítě musí být umístěny na podložkách. Je možné použít přímo speciální kovové či plastové podložky nebo kari sítě podložit alespoň kameny či betonem.

Jak ukotvit roxor do betonu

Do betonu se vyvrtá díra, do které je roxor ukotven pomocí chemické malty. Tento způsob je však pračnější a vyžaduje speciální pomůcky (chemická kotva, příslušenství pro chemické kotvy, vrtací kladivo).

Kdy použít kari sítě

Kari sítě a roxory se používají především z důvodu potřeby zvýšit pevnost betonu a především pružnost betonové hmoty. Armování betonových konstrukcí navrhuje statik. V případě, že betonujete základy pro zahradní domek vážící sotva pár set kilogramů, je to vcelku jedno.

Jak dlouho trva Vyliti desky

Minimální délka ošetřování betonu je 12 hodin, běžně však spíše 3–7 dní. Ale v závislosti na počasí, použitém betonu, tvaru a velikosti betonového prvku to může být až tři týdny.

Jak spojit ztracené bednění

Tvárnice ztraceného bednění jsou však velmi trvanlivé a mrazuvzdorné a dosahují právě dobrých tepelně a zvukově izolačních vlastností. K jejich spojování se používají speciální zdící a spárovací malty, pokud na sebe tvarovky ukládáme na sucho, pouze se vylévají betonem a nejčastěji zároveň i armují ocelovou armaturou.

Jak postavit opěrnou zeď ze ztraceného bednění

Nízké zídky můžeme zakládat pouze na štěrkopískovém podsypu. U opěrných zdí vyšších než 1,5 metru je nutný betonový základ. Svahovky ukládáme na hotový, vyzrálý základ a zasypáváme zeminou po každé položené vrstvě tak, aby zásyp svahovku zcela vyplnil. Je třeba rovněž dokonale vyplnit mezery mezi sousedními svahovkami.

Jak silnou kari síť

Obecně se doporučuje kari sítě dávat do betonu o maximální tloušťce 7 cm, zabrání se tak popraskání betonové podlahy a dalších nepříjemností.

Proč se kropí beton

Beton v raném stáří se musí ošetřovat a chránit zejména proto, aby se minimalizovalo plastické smršťování a aby se zajistila dostatečná pevnost povrchu. Cílem ošetření je zajistit dostatečnou trvanlivost povrchové vrstvy betonu a jeho ochranu před mrazem, škodlivými otřesy, nárazy a v neposlední řadě i před poškozením.

Proč kropit beton

Proč je nutné základovou desku kropit

Kropení základové desky je důležité z hlediska vysychání betonu. Při příliš rychlém vysychání, zejména v teplém nebo větrném počasí, by totiž mohlo dojít ke vzniku nežádoucích trhlin a tím ke snížení pevnosti konstrukce základové desky.