Jak Zalevat feferonky?

Jak dlouho rostou feferonky

Aby rostlinka plně vyrostla a začala tvořit plody, potřebuje 6 až 9 měsíců, takže pokud semínka zasejete v únoru, dočkáte se papriček od července do října.
Archiv

Kdy začít pěstovat feferonky

Ideální doba pro začátek jejich pěstování je období začátku roku – leden, únor, březen. Vyklíčené rostlinky pak můžeme vysadit ven již větší. Papričky tam budou mít více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak kvalitní výnos. Chilli papričky si předpěstujte!
Archiv

Jak zalévat papričky

Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je. Substrát by měl být vždy jen mírně vlhký. Při pěstování v bytě se k rostlinám málokdy dostane přirozený opylovač.

Kdy zalévat chilli papričky

Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, zalévají někteří pěstitelé i dvakrát denně. Pokud možno vždy zalévejte odstátou vodou, nikdy ne studenou.
Archiv

Jak daleko od sebe sazet feferonky

Sazenice paprik vysázíme do dvou vykopaných stružek vzdálených od sebe asi 45 cm, s mezerou mezi dvojřádky asi 80 cm. Stružky dopředu prolijeme, sazenice sázíme do vzdálenosti 40 až 50 cm do sponu. Pořádně zalijeme.

Čím hnojit feferonky

Hnojení paprik a chilli papriček

Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ.

Jak pěstovat feferonky v květináči

Pěstování v květináčiMůžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální.Stanoviště by mělo být slunečné. Na balkonech a terasách pozor, aby rostlinka netrpěla v květináči posazeném na rozpáleném betonu.Není nutné časté hnojení. Používejte přírodní hnojiva, jako je guáno.

Jak pěstovat feferonky doma

Feferonky a chilli papričky potřebují dostatek světla – čím více, tím lípe. Čím více slunce, tím chutnějsí plody. Rostliny se snažíme umísťovat na místo, kde svítí slunce pokud možno co nejvíce a co nejdéle. Chilli papričky můžete pěstovat po celý rok doma, nebo od jara do podzimu venku.

Kdy Zaštipovat chilli papričky

Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.

Jak se starat o chilli papričky

Řiďme se pravidlem "chilli není rýže". Mírně vlhká půda je ideální v období růstu a v období dozrávání plodů je dobré zálivku trošku omezit. Díky vyšší suchosti půdy se rostlina obrní zvýšením kapsaicinu a navýší se pálivosti chilli. Zabráníte tím také praskání plodů z důvodu přílišné vlhkosti.

Kdy začít hnojit papriky

Kdy začít hnojit Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.

Kdy se sklízí feferonky

Chilli papričky, též feferonky, dozrávají od konce srpna do října. Aby plody dokázaly plně rozvinout svou typickou vůni, vyžadují rostliny dostatek tepla. Pro pěstování papriček je ideální nevelký skleník, protože v něm panují vyšší teploty a také vyšší vzdušná vlhkost než v pařeništi.

Jak pěstování chilli papriček na balkoně

Pěstování v květináči

Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální. Stanoviště by mělo být slunečné.

Jak stříhat chilli papričky

Zaštipování chilli papriček

Pokud pěstujete chilli papričky ze semínek a rostlina se ještě nezačala rozvětvovat, zaštípněte centrální výhon, který najdete uprostřed zcela nahoře. Díky tomu vám po stranách vyraší další dva až tři výhony a získáte tak košatější korunu.

Jak nechat vyklíčit chilli

Klíčení semen chilli papriček

Semínka paprik obecně vyséváme cca 3 mm hluboko do vlhkého substrátu. Jiffy s vysetými semínky poté umístíme do malého skleníku na teplé místo, ale nikdy ne na radiátory, semena by se mohla nadměrným horkem poškodit. Vhodné místo též není na parapetu okna, kterým větráme.

Jaké hnojivo použít na papriky

Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.

Jak poznat zralé feferonky

Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.

Jak nechat dozrát feferonky

Urychlit dozrávání utržených plodů se dá tím, že k nim přidáš jablka, nebo banány. Jablka a banány uvolňují samovolně ethylen (ethen), který dozrávání urychluje. Spousta ti toho dojde doma někde na misce. Nemusí nutně všechno dozrát do finální barvy na kytce.

Jak urychlit růst paprik

Vyklíčení papriky dokážeme urychlit namočením semen do teplé vody, přibližně při teplotě 25 °C. Po nabobtnání semen takto předklíčené osivo umístíme do připraveného substrátu nebo do jiné náhrady za klasickou zeminu.

Jak uchovat čerstvé feferonky

Papričky už jen s malými náznaky hniloby nebo měkkých skvrn podléhají velmi rychle zkáze. Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Proč nerostou sazenice paprik

Zkroucené listy u sazenic paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat.

Jak sušit feferonky

Ideálním způsobem je sušení v sušičce na ovoce. U více ostrých odrůd buď vyčleňte plata pouze pro chilli, nebo plody podložte například pečícím papírem. Teplota by se měla po celou dobu sušení pohybovat kolem 35 °C. Po dvou dnech slupky zkontrolujte.

Jak sušit feferonky v troubě

Troubu předehřejte na 80 °C, případně 40 °C u horkovzdušné trouby, a papričky rozložte řeznou stranou dolů na plech vyložený pečícím papírem. Sušíme šest až osm hodin, v průběhu můžete papričky jednou nebo dvakrát obrátit. Sušení na slunci: Dalším způsobem, jak sušit papričky, je na slunci.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.