Jak založit příbory?

Jak správně položit příbor

Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat. Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu. Lžička se při pití ze šálku v něm nenechává, stejně jako se tam neukládá po dopití.

Jak zalozit Dezertni příbor

Moučníkový příbor se pokládá nad talíř, rukojeť lžičky míří doprava, rukojeť vidličky doleva. Jestliže podáváte dezert, leží dezertní vidlička nalevo od příboru nad ubrouskem, rukojeť vidličky doleva, rukojeť nože doleva. Sklenice na nápoj k hlavnímu chodu stojí nad špičkou nože.
Archiv

Jak se prostírají příbory

Příbory. Ne vždy stačí jeden kus příboru. Když jich k menu potřebujete více, pokládejte je vedle talíře v pořadí, jak budou následovat jednotlivé pokrmy (příbor nejdále od talíře se používá první). Využít můžete i prostor nad talířem, kam patří dezertní lžička či vidlička, případně malá vidlička a nůž na sýry.

Jak se berou příbory

Jednou věcí je, jak správně připravit stůl, talíře a příbory. Další otázkou zůstává, jak s příbory manipulovat. Správně byste je měli pevně zapřít o vnitřní plochy dlaní a vidličky držet hroty dolů. Pokud se to zrovna hodí, nic vám nebrání vzít vidličku do pravé ruky a použít ji jako lžíci.
Archiv

Na jakou stranu se dává příbor

Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce. Zhruba půl centimetru směrem vně dáme předkrmový příbor. Dezertové příbory patří nad talíř, rukojeť vidličky směřuje doleva, lžička pak doprava.

Jak odložit příbor

Pokud však dojíme, příbor odkládáme rovnoběžně vedle sebe na talíř, tak že vidlička leží nalevo s hroty nahoru, nůž s ostřím směrem k vidličce a to tak, aby střenky ukazovaly cca 16. hodinu.

Kdy se podává dezert

Na závěr menu se tradičně podává dezert a to jak sladký tak slaný.

Kam se dává sklenice na Pripitek

Ale přípitek nebo aperetiv lze nalévat jinde a ke stolu si je každý přinese sám. Nejblíže k hostově ruce postavíme sklenici na první nápoj, který budeme podávat, v našem případě by to mohl být aparetiv, potom dáme sklenici na bílé víno, sklenici na červené víno a sklenici na nealkoholický nápoj nebo na pivo.

Jak správně jíst polévku

Je-li polévka hodně horká, počkáme, než trochu vychladne, není vhodné polévku foukat. Lžíci máme natočenou špičkou k sobě, v žádném případě nesrkáme. Jsou-li součástí polévky dlouhé polévkové nudle je lepší je lžící nakrájet a teprve poté vkládat do úst.

Kam dát příbor

Talíře, příbory a sklenice mají své místo

Talíře by měly být vzdálené 2 až 3 cm od okraje stolu. Příbor umístíme vedle velkého talíře následovně: na levou stranu dáme vidličku a na pravou nůž otočený čepelí směrem k talíři. Vedle nože z pravé strany následuje lžíce.

Jak se stoluje příbor

Platí jednoduché pravidlo – příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, tedy založíme nejdále od talíře. Lžíci a nůž samozřejmě na pravou stranu (a to i pro případné leváky), nože ostřím k talíři. Lžíce dnem na stůl a vidličky zuby nahoru.

Čím se jí předkrm

Předkrmy a polévky

Většinou bývají servírovány jako předkrm. Nejedí se kompletním příborem, ale jen vidličkou (držíme ji v pravé ruce), kterou jemně nabereme několik dlouhatánských těstovin ležících na povrchu.

Jak zalozit Sklenicky

Založení skla

Obvykle jde o sklenici na bílé víno, na červené víno a na vodu.. Sklenice na červené víno je vždy nad špičkou základního nože, hned za ní šikmo vpravo sklenička na bílé víno, poslední pak na sklenice na vodu. Pokud plánujete podávat hostům aperitiv například sekt, přineste skleničky na stůl zvlášť.

Proč nejíst polévky

Nutričně jsou instantní polévky velice nevyrovnané, obsahují vysoký obsah soli, látek na zvýraznění chuti (zejména glutamátu a dalších aditiv) a jsou velice chudé na bílkoviny, vitamíny a minerální látky. Je to tedy strava, která nijak nepřispívá našemu zdraví a jen nás nasytí přemrštěnou chutí a levnou cenou.

Jak se správně jí příborem

Nůž při jídle držíme v pravé ruce, levá ruka slouží k podávání jídla k ústům pomocí vidličky. Při držení příboru, musejí prsty směřovat dolů, směrem k talíři. Konce držadel by neměly být vidět, protože se opírají o středy dlaní. Ukazovákem tlačíme na horní hranu příboru, těsně nad koncem držadla.

V jaké ruce se drží příbor

Jen na zopakování: pro každý chod berte vidličku či nůž z vnější strany, tedy od jevzdálenějšího místa směrem k talíři. Co se týče správného držení příboru, tak samozřejmě lžíce a pak následně nůž patří do pravé ruky, vidlička do levé, konce příborů mají končit v dlaních.

Jaké příbory jsou nejdále od talíře

První příbor je ten nejvzdálenější

Při jejich sestavování platí jednoduché pravidlo, že nejdále od talíře stavte ty příbory, které se budou používat nejdříve. Na levou stranu blíže talíři tak položte větší vidličku na hlavní chod a vedle ní dál od talíře menší vidličku na předkrm.

Kdy jíst polévku

Dobrou volbou je také konzumace polévky před hlavním chodem. Podporuje totiž trávení a navíc díky ní už nesníte tak velkou porci dalšího jídla. Polévky často obsahují spoustu zeleniny, která je bohatá na vitamíny, minerální látky a antioxidanty. Při hubnutí se však vyvarujte krémových a smetanových polévek.

Jak se má držet příbor

Prsty směřujte směrem dolů ke stolu, ukazováčkem tlačte seshora na střenku a po stranách si příbor držte palcem a prostředníčkem. Konce držadel nože a vidličky opírejte o dlaně, neměly by tedy být vidět. Příbor by měl mířit výhradně směrem do talíře, vidlička pak hroty dolů.

Jak založit skleničky

Založení skla

Obvykle jde o sklenici na bílé víno, na červené víno a na vodu.. Sklenice na červené víno je vždy nad špičkou základního nože, hned za ní šikmo vpravo sklenička na bílé víno, poslední pak na sklenice na vodu. Pokud plánujete podávat hostům aperitiv například sekt, přineste skleničky na stůl zvlášť.

Co se stane kdyz budu jíst jen polévky

Zcela mimo hru jsou polévky instantní, ty by vám nepřinesly z nutričního hlediska nic pozitivního a jen by váš organismus zatížily zbytečnou solí. Pokud jsou polévky uvařené z původních surovin, můžou vám pomoci navýšit množství zkonzumované zeleniny, bílkovin nebo obojího.

Jaké polévky při dietě

Polévky typu minestrone nebo jakékoli polévky s kousky zeleniny můžete také jíst kdykoli mimo váš jídelníček. Do této skupiny můžete počítat také polévky typu rajčatová, špenátová, brokolicová, cuketová, pokud při jejich vaření nepoužíváte smetanu. Jejich energetická hodnota je nízká a nutriční kvalita naopak vysoká.

Co k večeři při hubnutí

Jako vhodnou teplou variantou večeře je například ryba, kuřecí plátek či jiné libové maso, které doplníte menším množstvím přílohy a zeleninou. K večeři mohou dobře posloužit také polévky. Vhodnou volbou jsou luštěninové polévky, které jsou zároveň i zdrojem bílkovin.

Co jíst při hubnutí břicha

Jídlo pro ploché bříško vybírejte z nabídky ovoce a zeleniny, jako přílohu volte celozrnnou rýži, quinoou nebo kuskus, případně vločky. Při neodolatelné chuti na sladké místo pšeničné mouky do koláčů použijte alternativní celozrnnou, špaldovou či mandlovou a cukr nahraďte medem. Nebo sáhněte po sušeném ovoci.

Co jíst večer abych nepřibrala

Jako vhodnou teplou variantou večeře je například ryba, kuřecí plátek či jiné libové maso, které doplníte menším množstvím přílohy a zeleninou. K večeři mohou dobře posloužit také polévky. Vhodnou volbou jsou luštěninové polévky, které jsou zároveň i zdrojem bílkovin.