Jak zemřel Amundsen?

Kdo dobyl jižní pól

První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem. Ve stejnou dobu se pokoušela jižní pól dobýt také expedice Terra Nova vedená Angličanem Robertem Scottem.

Kdo a kdy dobyl jižní pól

Norská expedice Roalda Amundsena na jižní pól se stala první expedicí, která pólu úspěšně dosáhla. Pětičlenná skupinka vedená samotným Amundsenem dorazila na pól 14. prosince 1911, s pětitýdenním náskokem před skupinkou vedenou Robertem Scottem z britské expedice Terra Nova.

Kdo dobyl severní pól

K severnímu pólu se na saních po ledu vypravili Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909). Renomované instituce Cookovy doklady dosažení pólu neshledaly za průkazné a tak byl pokládán za prvního pokořitele severního pólu Peary.

Čím se proslavil Roald Amundsen

Dne 16. července 1872 se narodil významný norský polárník a badatel Roald Amundsen (1872–1928), který jako první dosáhl jižního pólu.

Co je magnetický pól

Místa, kde se sbíhají siločáry magnetického pole Země generovaného pohybem železného jádra, se nazývají magnetické póly. Vzhledem k tomu, že severní pól magnetky směřuje přibližně k severnímu zeměpisnému pólu, leží v jeho blízkosti jižní magnetický pól Země.

Kdo objevil Arktidu

To, že se jedná o průliv, objevil až v letech 1725–1730 Dán v ruských službách Vitus Bering, jehož jméno dnes průliv nese.

Kdo objevil Antarktidu

Budoucnost kontinentu

Jižní pól jako první dobyl v prosinci 1911 Nor Roald Amundsen. Na území Antarktidy byla objevena bohatá naleziště nerostů a v okolních mořích je obrovské množství ryb a živočichů.

Kdo byl první na Arktidě

Obyvatelstvo. Původními obyvateli Arktidy jsou už po tisíciletí Inuité (v jejich řeči Lidé), kteří jsou také označováni jako Eskymáci. Naučili se žít v těchto nehostinných polárních krajích Severní Ameriky a Grónska.

Kde se nachází Antarktida

Antarktida leží v okolí jižního pólu a s plochou 13,2 mil. km2 je třetím nejmenším kontinentem na Zemi. Do pevniny se hluboko zakusují Weddelovo a Rossovo moře. Takřka 99 % území kontinentu je pokryto pevninským ledovcem.

Proč střelka kompasu ukazuje na sever

Magnetická střelka kompasu nebo buzoly ukazuje na sever, protože na ni působí zemské magnetické pole. Stačí však malá úprava a z kompasu se stane jednoduchý ampérmetr nebo voltmetr. Základní potřeby : kompas.

Co všechno přitahuje magnet

Magnet přitahuje feromagnetické kovy – železo, nikl, kobalt a slitiny obsahující železo, jako je ocel. Mezi feromagnetické kovy se řadí také další méně známé kovy, například gadolinium. Kromě feromagnetik magnet velice slabě přitahuje i jiné kovy – hořčík, molybden, tantal či platinu.

Jak dlouho trvá polární den

Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni (celkem trvá 20 hodin, 4 hodiny příšeří vlivem vodorovného směru slunečních paprsků se zemským povrchem) a to během letního červnového slunovratu (obratník Raka na severní polokouli a prosincovému slunovratu na polokouli jižní (obratník Kozoroha) …

Kdo byl prvni na Arktidě

To, že se jedná o průliv, objevil až v letech 1725–1730 Dán v ruských službách Vitus Bering, jehož jméno dnes průliv nese. První celkový průjezd severovýchodní cestou vykonala v letech 1878–1880 švédská výprava lodi Vega, kterou vedl A. E. Nordenskjöld.

Jaká je teplota na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi s trvalou sněhovou pokrývkou téměř na celém povrchu. Nejnižší teploty bývají ve vnitrozemí. Pohybují se od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi (- 89,2 °C) byla naměřena na stanici Vostok 21.

Kdo žije v Antarktidě

Vzhledem k drsným klimatickým a přírodním podmínkám je Antarktida obývána pouze vědeckými pracovníky výzkumných polárních stanic mnoha států. V letní sezóně jich je přes 4000, v zimní kolem 1000. Jezdí sem ale i turisté.

Jaký je rozdíl mezi kompasem a buzolou

Buzola vypadá obdobně jako klasický kompas, ale je doplněn úhloměrem, někdy lupou, pravítkem. K přesnému určení světových stran, nebo měření azimutu (směrový úhel), potřebujete mapu. Ve většině případů jsou buzoly vyrobeny z transparentních materiálů, jako je tvrdý plast, nebo sklo.

Co je to buzola

Busola (hovorově a slovensky buzola) je jednoduchý přístroj pro orientaci a navigaci v terénu. Základem busoly je kompas k určování světových stran doplněný otočným úhloměrem k měření azimutu. První busolu (konkrétně kapalinový kompas) sestrojil český vynálezce Josef Ressel.

Které kovy nejsou magnetické

Mosaz, měď, zlato a stříbro nejsou feromagnetické a magnety je tedy nepřitahují. Nicméně pokud do těchto kovů přidáte malé množství železa nebo oceli, mohou se stát magnetickými.

Který kov je magneticky

Které kovy přitahuje magnet Magnet přitahuje feromagnetické kovy – železo, nikl, kobalt a slitiny obsahující železo, jako je ocel. Mezi feromagnetické kovy se řadí také další méně známé kovy, například gadolinium. Kromě feromagnetik magnet velice slabě přitahuje i jiné kovy – hořčík, molybden, tantal či platinu.

Kde je nejdelší noc

Dvouměsíční tma

Severonorské město Tromso leží 350 kilometrů nad polárním kruhem. Polární noc tady trvá zhruba dva měsíce. A nezdá se, že by to životy lidí nijak zvlášť ovlivňovalo. „Lidé si myslí, že v době, kdy u nás nevychází slunce, tedy od začátku prosince do poloviny ledna, je to pro lidi k nepřežití.

Kde jsou nejdelší dny

Na území mezi polárním kruhem a pólem může den (stejně jako noc) trvat víc než 24 hodin.

Kdy jet na Antarktidu

Nejvhodnější doba je, období, kde je na Antarktidě nejtepleji-od listopadu do března.

Kde je nejtepleji na světě

Asi nepřekvapí, že za nejteplejším místem světa budete muset do Afriky. Maximální naměřený teplotní rekord padl asi čtyřicet kilometrů od Tripolisu, hlavního města Libye. Už v roce 1922, tedy před téměř sto lety, tam naměřili teplotu 57,8 °C. Dokážete si něco takové představit

Jak se mluví v Antarktidě

Jazyky Antarktidy

V Antarktidě nenalezneme žádné domorodé jazyky. Počet obyvatel, kteří zde pobývají, kolísá. V zimním období je to asi 1000 lidí, během letního období se pak počet zvyšuje asi na 5000. Nachází se zde 66 výzkumných základen, ale pouze polovina z nich funguje po celý rok.

Jak jít podle azimutu

Azimut je úhel mezi osou severu a směrem k vašemu cíli. 0° znamená, že jdete na sever. Při nastavení úhlu 90° půjdete na východ, 180° na jih a 270°na západ. V orientačním běhu nemáte azimut určený stupni.