Jak zjemnit svetr?

Co dělat když kouše svetr

Kousavý svetr

Jestli máte svetr, jež kouše tak, že když si oblečete, sežere vás, strčte ho na noc do mrazáku. Stejně to platí u i svetrů, které se příliš vytahávají, před každým použitím ho nechte zmrazit a už se to nestane.

Jak vytahnout svetr

Prozradíme vám, jak mu vrátíte původní rozměry. Naplňte umyvadlo teplou vodou, kápněte do ní trochu dětského šamponu a roztok pořádně promíchejte. Svetr pak položte na hladinu a počkejte, dokud se vlastní vahou úplně neponoří. Nechte ho namočený asi půl hodiny, následně ho opatrně vyndejte, ale neždímejte!

Jak vyprat svetr aby se srazil

1) Svetr vložte do kbelíku/dřezu a ten napusťte vlažnou vodou. Přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, který je vhodný k praní vlny. 2) S citem vymáchejte. Dávejte si pozor, abyste svetr nevytahovali a neždímali, zabráníte tak jeho deformování.

Jak zmenšit vytahaný svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Jak odstranit kousání merino vlny

Stačí, když si svůj oděv z merino vlny vyperete společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny, která mohou jedince s citlivější pokožkou „kousat“, vytahají a obrousí,“ radí outdoorový specialista Vít Hruška z 4camping.cz.

Jak obarvit vlněný svetr

Vlna sice jde dobře barvit, ale je vhodné používat speciální barvy, živočišná vlákna se barví jinými barvami než vlákna rostlinná. Starší nebo sekáčové kousky bych zkusila obarvit doma, ale dražší svetr raději svěřte odborníkům.

Jak ozivit svetr

Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.

Jak si zkrátit svetr

svetry s takovýmto lemem bežně zkracuju. Spodní lem složím přesně na polovinu své šířky (do rubu), lehce zažehlím, přistehuju. A pak už jen z rubu máloviditelným ručním stehem přišívám. jen je nutno při šití pleteninu co nejvíce natahovat.

Jak prát kašmírový svetr

Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce. Nikdy neždímejte v ruce, použijte odstřeďování automatické pračky na maximálně 1000 otáček/min.

Na jaký program prát svetry

Pokud je přece jen chcete dát do pračky, nezapomeňte nastavit šetrný program pro speciální materiály, jako je například vlna, nebo ruční praní s nízkou teplotou do 30 °C. Ždímejte při nejnižších otáčkách.

Jak se pere kašmírový svetr

Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce. Nikdy neždímejte v ruce, použijte odstřeďování automatické pračky na maximálně 1000 otáček/min.

Jak zjemnit merino

Jednou za čas udělej oblečení z merino vlny lanolinovou lázeň. Díky tomu se oblečení zjemní a obnoví jeho přirozené vlastnosti. Lanolin je tuk, který vlna přirozeně obsahuje a který se zpracováním a praním z vlny částečně odstraňuje.

Proč merino

Merino vlna má skutečně působivé termoregulační vlastnosti. Díky své struktuře vláken dokáže velmi dobře zadržovat vzduch a tím pádem izolovat. V praxi to doopravdy znamená, že v létě dokáže tričko mírně ochlazovat a v zimě naopak udržovat vámi vyprodukované teplo.

Jak obarvit Merino

3) Do misky ponořte oblečení z merino vlny, které chcete obarvit, a pečlivě ho namočte. Zároveň si v hrnci rozmíchejte barvu. TIP: Kolik barvy použijete záleží na velikosti merino oblečení a na tom, jak chcete mít výsledek sytý. To odhadnete postupným mícháním a případným přidáváním většího množství barvy do vody.

Jak se barví oblečení

Chemické barvení

V tomto případě se ustalovač přidává už přímo do barvicí lázně. Podle návodu na obalu odměříte množství vody, ustalovače i barvy a pořádně promícháte. Oblečení vložíte do vody tak, aby bylo celé ponořené, a přivedete směs k varu. Potom stáhnete plamen a vaříte pozvolna další půl hodinu bez pokličky.

Co dělat když se srazí kašmírový svetr

Sražený kašmírový svetr zachrání mléko

Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny. Po uplynutí této doby je vše připraveno k opětovnému natažení. Nejdříve tedy látku důkladně opláchněte, abyste ji zbavili nepříjemného zápachu. Poté ji jemně natahujte v prstech a pokuste se svetru dodat ztracený tvar.

Co pod svetr do V

Svetr pro každou příležitost

Svetrů existuje velké množství typů a každý se hodí pro jinou příležitost. Pokud se nechcete dopustit faux-pas, měli byste vědět, k čemu který svetr nosit. Svetry s výstřihem do V noste pod sako s košilí a kravatou.

Jak vyuzit Stary svetr

Se starým svetrem lze naložit jako s každou jinou látkou – dá se z něho ledaccos ušít: potahy na polštáře, zvířátka, dekorativní taštičky, a dokonce i kabelky a čepice. Je lepší, pokud je svetr už trochu opraný, vlákna se pak při nástřihu tolik nerozjíždějí.

Jak vyčistit Kašmír

Kašmír i hedvábí peru v ruce, v obyčejném šamponu. Voda by měla být jen malinko vlažná, důležité je, aby voda na praní a na máchání měla stejnou teplotu. Netřít látku o sebe a neždímat, jen zabalit do ručníku a lehce vymačkat přebytečnou vodu, sušit rozložené na osušce a pozor, NE NA SLUNCI.

Jak prát Pletene věci

Do pračky ho raději vůbec nedávejte. Kašmír perte ručně ve studené vodě a použijte speciální jemný prací prostředek. Dobře poslouží taky dětský šampon. Zároveň byste svou oblíbenou kašmírovou šálu či svetřík neměla prát častěji než jednou za měsíc; dvakrát do roka ho pak můžete vzít do osvědčené čistírny.

Jak prát ovčí deku

Jak tedy vyprat vlněnou deku v ruce Napusťte do vany vlažnou vodu maximálně do 30°C a kápněte do ní trochu pracího gelu na vlnu. Deku ve vodě několikrát promáchněte a nechte odmočit. Poté ji vymáchejte v čisté vodě (opět pozor na teplotu vody).

Jak prát merino svetr

Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.

Poté jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku. Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci. Používejte jemné prací prostředky určené na vlnu jak pro praní v ruce, tak i v pračce.

Jak poznat merino

A tady právě narážíme na jednoduchý trik jak zjistit, zda výrobek uváděný jako MERINO je skutečně kvalitní MERINO. Kvalitní MERINO s označením WOOLLMARK totiž musí splňovat minimální délku a maximální tloušťku vlákna (22 micronů).

Jak oblékat merino

Oblečení z merino vlny můžete využít nejen jako spodní vrstvu (triko a legíny), ale i jako druhou vrstvu, mikinu nebo rolák, čímž tepelný komfort zdvojnásobíte. Hodit se budou také teplé rukavice, ponožky, čepice, kukly nebo nákrčníky. Miminku můžete pořídit deku či fusak.

Jak se barví hedvábí

Štětcem s vodou se vždy dotkneme hedvábí a necháme látku nasáknout. Potom do mokrých míst zapustíme špičkou štětce barvu pro malbu na hedvábí. Barva se začne krásně rozpíjet, přičemž do ohraničených políček (bod 7) neprosákne. Po zaschnutí barvu zafixujeme žehličkou nastavenou na hedvábí.