Jak zlikvidovat větve?

Jak se zbavit větví

Nejznámějším prostředkem k likvidaci větví je elektrický zahradní drtič. Můžeme s ním drtit nejen větve původem ze stromů a keřů, vhod přijde i tehdy, pokud se na zahradě na podzim vyskytne větší množství tužšího zeleného odpadu, jako jsou stonky zahradních rostlin, které byly na záhonech.

Kam s Vetvemi ze zahrady

Větve a trávu je možné odvézt do sběrného dvora.

Jak zlikvidovat ořezané větve

Štěpkovače pracují na jiném principu. Pomaluběžná fréza, která je uvnitř stroje, větve naseká na špalíky velké zhruba 2,5 cm. Velmi dobře hodí nejen jako mulč na pěšiny, mezi záhony nebo do skalky. Kromě toho si díky nim můžete i výrazně zlevnit topení, protože se dají využít na topení v krbových kamnech nebo kotli.
Archiv

Co s odpadem ze zahrady

Nejlepší ekologickou likvidací zbytků ze zahrady je proto kompostování. Z velkého množství odklizeného listí si připravte listovku, prvotřídní substrát pro pěstění rostlin v nádobách , zdroj živin pro ovocné stromky a keře a velmi prospěšnou příměs do zeminy na záhonech.

Co delat s Vetvemi

Větve můžeme také dobře zpracovat pomocí štěpkovače či drtiče. Štěpku lze následně dobře použít na topení v kamnech. Oproti tomu drť lze dobře použít na mulčování záhonů či na kompost, kam se hodí hlavně materiály drobné struktury, aby nedocházelo k tlení hmoty, které je pro správné kompostování nežádoucí.

Jak zpracovat větve

Drcení a drtiče: Větve jsou usekávány a zpravidla je drť neregulovaná ( tzn. drť může mít nepravidelný rozměr ), drť je použitelná pod keře nebo do kompostu. Štěpkování a štěpkovače: Větve jsou "ukrajovány" , často mohou být zpracovány i do větších frakcí a štěpku je pak možno použít na topení, nebo pod keře.

Kam vyhodit větve

Bioodpad – Pokud nemáte kompost, můžete na sběrný dvůr odvézt shrabané listí, či ořezané větve. Velkoobjemový odpad – Starý nábytek a koberce patří pouze na sběrný dvůr. Nebezpečný odpad – Obec musí určit místo, kam mají lidé odkládat nebezpečný odpad, protože ten nikdy nepatří do popelnice.

Jak kompostovat větve

Větve z tújí – odborníci doporučují je spíše rozdrtit a použít jako mulč zpět pod túje a do kompostu dát jen malé množství. Listí z ořešáků – kompostu neškodí, ale dlouho se rozkládají, proces lze urychlit rozsekáním.

Jak daleko od hranice pozemku může být strom

Nový občanský zákoník stanoví přípustnou vzdálenost od společné hranice pozemků 3m pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m a 1,5m pro ostatní stromy. Před tímto pravidlem má však přednost úprava místních zvyklostí.

Jak odstranit kořeny

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zničit kořeny, je použít chemický herbicid, a to ihned po pokácení stromu.

Kam vyhodit květiny

„Pozůstalí všechno hážou do jednoho kontejneru. Míchají se v něm hlavně plastové a skleněné obaly od svíček, umělé květiny, organické a plastové zbytky věnců, řezané květiny, větve a nejrůznější zahradnický odpad z údržby hrobů. Plno věcí z toho by se dalo znovu využít jako surovina nebo kompostovat.

Jak na listí

Úklid listí se nejlépe provádí s fukarem a vysavačem na listí. Fukar pomůže listy nahrnout na hromadu s minimální námahou. Následně listy uklidíte hráběmi nebo vysavačem na listí. K vysávání listí je možné použít i průmyslový vysavač.

Co s Klestim

Aby to nebylo zase tak snadné, své k tomu má pochopitelně co říct i Lesní zákon (289/1995 Sb.,). Když to zkrátíme, pokud má ta na zem spadlá větev v nejsilnějším místě průměr menší než 7 centimetrů, je to klest. Pokud je v průměru silnější, už je to dříví. Dříví nebrat, to patří lesníkům a jejich hospodářům.

Co s drcenými větvemi

Na zahradě vznikne během roku množství ODAPDU Z VĚTVÍ a výhonů stromů a keřů. PÁLENÍ KLESTÍ v obci či osadě je ale ZAKÁZÁNO a navíc by bylo i velmi nerozumné. Mnohem lepší je VĚTVE ZPRACOVAT a použít do kompostu, nebo k mulčování.

Kam se vyhazuji peřiny

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Kam se vyhazuje dřevo

Dřevo a dřevěné výrobky odevzdáváme na sběrný dvůr, popřípadě do kontejnerů na velkoobjemový odpad. Pozor, pokud je dřevo chemicky impregnované, může se jednat o nebezpečný odpad. Příkladem budiž železniční pražce.

Co se nesmí dávat do kompostu

Do kompostu nepatří:zbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.

Co dát na dno kompostu

Jestliže máte kompostér připravený na svém místě, umístěte na dno drobné větvičky či vrstvu slámy, ty budou do kompostéru přivádět vzduch, a zamezíte tím tak zápachu.

Co je strom na hranici pozemku

Co je těsná blízkost pozemku Pokud se jedná o strom, který může dorůst výšky přesahující 3 metry, považuje se jako přípustná vzdálenost pro výsev stromů 3 m od společné hranice pozemků. Výjimkou může být to, že existuje jiný právní předpis nebo místní zvyklost, z které by plynulo něco jiného.

Jak daleko od plotu mohu mít kompost

podle zákona č. 89/2012 Sb. , platí, že stromy dosahující výšky 3 m by měly být vysazeny nejméně 3 metry od společné hranice, ostatní 1,5 metru. Pro vzdálenost kompostu od hranice pozemku žádné pravidlo stanoveno není. Obecně by se sousedé měli zdržet všeho, co nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžuje jiné.

Jak rychle odstranit pařez

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Jak zničit pařez v zemi

Mechanická likvidace pařezu

Potřebujete-li se pařezu zbavit hned, nezbývá, než ho ze země mechanicky vyrvat i s kořeny. Ideální je, když je pařez trochu vyšší. Kolem horní části kmenu obtočte pevné lano nebo řetez a pomocí traktoru pařez vytrhněte. Jestliže nemáte k dispozici traktor, použijte takzvaný hupcuk.

Kam s Listim ze zahrady

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.

Kam odvézt listí

Pokud byste kompostovali listí napadené houbami a chorobami, zamořili byste si kompost a choroby byste si s ním roznesli po zahradě. Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout.

Co sbírat v lese

V lese si můžeme pro vlastní potřebu nasbírat houby, jahody, maliny, borůvky a další lesní plody. Povolený je i sběr suchého a na zemi ležícího klestí. Rozhodně tu ale není možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani odnášet sazenice stromů a keřů či sbírat semena lesních dřevin a jmelí.