Jak zrenovovat trámy?

Jak renovovat staré trámy

Nemusíte vlastnit ani kartáčovací brusku neboli satinovačku. Stačí použít nádstavec a použít kartáč do úhlové brusky nebo do vrtačky. S adaptérem lze použít všechny kartáče vyjma délky 115 až 220 pro stroje značky Makita. Při použití s úhlovou bruskou je nezbytné dodržení maximálních otáček uvedených na každém kartáči.
Archiv

Jak ošetřit staré trámy

Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Jak natřít staré trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak opravit trám

Jedním z doporučených opravných postupů je protézování trámů, tedy nahrazení poškozené části zdravým dřevem. Spočívá v odstranění (odříznutí) shnilé či jinak narušené části, vytvoření „protézy“ z nového zdravého dřeva a jejího vložení pomocí tesařských spojů do stávajícího trámu.

Jak očistit trámy

Oživení vzhledu. Proto je lepší trámy vyčistit, zbavit je nátěrů a oživit jejich dřívější vzhled. Nemusíte mít ani kartáčovou brusku, stačí pouze nádstavec s kartáčem použít do úhlové brusky nebo vrtačky a už to pojede jedna radost.

Jak opravit prasklý trám

Retuš prasklin spočívá v uzavření spár latěmi z měkkého dřeva, které ohoblujeme na míru, opatříme ochrannou impregnací a barevně sjednotíme s trámy. Pak jejich styčné plochy opatříme vhodným lepidlem na dřevo a kladivem je zaklepeme do spár.

Jak ošetřit napadené trámy

Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Čím ošetřit střešní trámy

Náležitě připravené dřevo se nejdříve ochrání vhodným fungicidním nebo biocidním napouštědlem. Doporučujeme FUNGISTOP S1031, který dřevo ochrání vůči dřevokazným houbám a hmyzu, plísním, zamodrání a současně i dobře hloubkově zpenetruje.

Jak zpevnit trám

Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.

Jak poznat spatny trám

Jak poznáme velmi starý krov Krovy starých chalup se od sebe liší podle doby a místa jejich vzniku, podle sklonu střechy a účelu budovy. Trámy velmi starých krovů jsou ručně tesané, tesařsky vázané a spojované dubovými kolíky či zádlabem převázaným lýkem.

Jak odstranit barvu z trámů

Jak odstranit barvu z trámu

K odstranění barvy můžeme použít drcené sklo (skleněnou balotinu) nebo hydrogenuhličitan sodný. Díky těmto metodám odhalíme pravou krásu dřeva, která je skryta po barvou. Doporučujeme spíše metodu drceného skla, které má lepší konečný výsledek na povrchu.

Jak opravit diru v tramu

Pro velké praskliny v masivním dřevu (prkna, fošny, hranoly, trámky a trámy) se tedy doporučují dvousložkové tmely polyesterové. Ty nám dobře vytvrdnou i v silnější vrstvě (praskliny mohou být hlubší a nebo můžeme tmelit díry po sucích). Ovšem právě tyto tmely nejsou vůbec pružné.

Jak opravit velkou diru ve dreve

Na větší praskliny a díry jsou nejvhodnější tvrdé dvousložkové tmely – polyuretanové, epoxidové či polyesterové. K osvědčeným patří například Uniflex, bílý polyesterový tmel s bílým iniciátorem (složkou, která způsobuje vytvrdnutí).

Jak ošetřit trámy napadené červotočem

Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Čím natřít venkovní trámy

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak spojit trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak zpevnit trámy

Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky. A svorníky lze použít i u uhnilých tesařských spojů – svorník takový spoj nahradí.

Co rozpouští barvu

OWATROL DILUNETT® se snadno nanáší a rozpouští barvy i v nejmenších vybráních a nejjemnějších detailech. Po použití prostředku OWATROL DILUNETT® na dřevo je potřeba povrch neutralizovat produktem OWATROL NET-TROL®. Vydatnost prostředku je 4 m2/1 litr.

Jak zatmelit diru

Na hluboké díry po hmoždinkách použijte nejdříve hrubší výplňovou a tmelicí hmotu, která se dá později vrtat i znovu zatížit. Velké otvory můžete vyplnit hrubším tmelem. Nakonec použijte tmel s malou zrnitostí. Výhodou akrylátového tmelu v tubě je, že i po pár letech zůstává mírně vláčný, takže nepraská a nedrolí se.

Jak zadělat díru v nábytku

Tmel v tubě či kelímku vtlačte špachtlí do poškozeného povrchu a uhlaďte. Nechte tmel mírně přesahovat nad úroveň povrchu. Pokud opravujete mělkou rýhu do 5 mm, zaplňte ji tmelem hned napoprvé. U hlubokých zářezů a větších děr (hlubších než 5 mm) aplikujte tmel v několika vrstvách.

Čím zatmelit dřevotřísku

Na povrch dřevotřískových desek se nejčastěji dávají tyto tři materiály – fólie, lamino nebo laminát.Fólie představuje jenom velmi slabou, až papírovou vrstvu, má spíše designový než technický účel.Lamino (LTD) je již kvalitnější materiál, jde o laminovací papír zalitý melaminovou pryskyřicí.

Co žere trámy

Červotoč proužkovaný napadá především jehličnaté dřevo, dosti vzácně i listnaté, opracované a proschlé, již déle používané. V jádrovém dřevě neprosperuje, vyvíjí se špatně. Charakteristické je, že trámy napadá jen na vnitřní straně místnosti. Venkovní stranu stěn domů a trámů nepoškozuje.

Jak ošetřit dřevo na ven

Dřevo ve venkovním prostředí prostě musíme natírat pravidelně. Dřevo je porézní a bez ochranného nátěru se neobejde. Vždy začínáme mořidlem či napouštědlem a až poté aplikujeme vrchní nátěr. Vhodným napouštědlem je například obyčejná instalatérská fermež, čili lněný olej.

Čím napustit dřevo do země

V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.

Jak vyrovnat trámy

dost to pomaha. Klasika: Místo latí použijte fošny. Na svislý bok prvního trámu přiložte fošnu ohoblovanou hranou nahoru, vyrovnejte ji do vodováhy a pak ji přišroubujte (například vruty se šestihrannou hlavou) nebo přibijte hřeby 150mm – pro vruty i hřeby fošny předem předvrtejte.