Jak Zuzitkovat angrešt?

Jak se sazi angrešt

Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí. Samotný stromek sázíme tak hluboko, jako rostl ve školce. Ke stromkovitému angreštu nezapomeneme upevnit oporu, která bude končit až nad místem roubování.

Jak sušit angrešt

červený a černý rybíz, maliny, ostružiny nebo angrešt a přezrálé ovoce, můžeme rozmixovat a sušit jako ovocné placky. Ovoce sušíme při teplotě 50 – 55 °C. Zeleninu sušíme pouze v jedné vrstvě do 50 °C, protože při vyšší teplotě by mohla ztvrdnout.

Co upéct z angreštu

Recepty vytvořené za použití této ingredience35 minut. Angreštová bublanina.Rybízovo-angreštový koláčPanna cotta s angreštovou omáčkou.30 minut.Angreštové / rybízové knedlíky.Mini ovocné knedlíčky s physalis.Angreštový pudink s černým rybízem.Chlumecké angreštové řezy sladké i DIA.
Archiv

Co léčí angrešt

Je bohatý na vlákninu a podporuje odstraňování odpadních produktů. Dužina angreštu obsahuje mnoho provitamínu A (chrání sliznice a posiluje buňky), vitamin B (pro nervy, srdce, růst vlasů), biotin (pro zdravou kůži, zdravé vlasy) a především vitamin C (pro imunitní systém, činnost mozku a nervů).

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak hluboko zasadit angrešt

Keř angreštu sázíme do sponu 3×1 m do hloubky zhruba 5 cm. Poté keř zkrátíme na 2-4 pupeny. Slabší větve odstřihneme a v dalším roce ponecháme pouze 4-6 nejsilnějších větví.

Jak uchovat angrešt

má močopudné a mírně projímavé účinky. Angrešt skladujeme podobně jako rybíz v chladné místnosti 8-10 dní, v chladničce 6 týdnů i déle. Zmrazujeme ho v cukru nebo sirupu, jeho trvanlivost tím prodloužíme na 8-10 měsíců.

Jak sušit

Sušení na slunci je nejjednodušším způsobem sušení. Takto se suší zejména rýže, obilí, rozinky nebo rajčata. Nevýhodou je, že sušení na slunci nemáme pod kontrolou a je nevyzpytatelné. Pro výrobu kvalitních sušených potravin je vhodné používat sušičku.

Jak se dělá marmeláda z angreštu

Omytý a očištěný angrešt pomeleme, nebo rozmixujeme, případně rozvaříme (s trochou vody). Přidáme cukr a povaříme na mírném ohni za stálého míchání, přidáme skořici, hřebíčky. Jakmile začne houstnout, naplníme džem sklenice – pak je obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Co s nezralým Angreštem

Nezralé plody jsou bohaté na pektin a ovocné kyseliny, čehož využíváme při výrobě kompotů, čatní, džemů a rosolů a pomáhají i u druhů, které mají pektinu málo. Plně vyzrálé plody používáme na moučníky, polévky, omáčky, mošty, víno a k přímé konzumaci.

Co obsahuje rybíz

Rybíz je velmi nízkokalorické ovoce (přibližně 33 kcal / 100 g), přitom však obsahuje velké množství vitaminů a minerálů – zvláště pak vitamin C, vápník, draslík a železo. Obzvláště vysoký obsah vitaminu C má černý rybíz: s přibližně 177 mg na 100 g je to přibližně čtyřikrát více než v citrusových plodech.

Jak poznat zralý angrešt

Zelená zralost, při níž sklízíme zhruba začátkem června drobné, sytě zelené plody pro přípravu pektinu. Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou.

Jak se stříhá angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Kdy raší angrešt

Nejpozději do konce února je také třeba proklestit keře nebo stromky bobulovin, zejména angreštů a rybízů. Ty totiž raší brzy, někdy dokonce před polovinou března.

Jak zmrazit angrešt

Na 2000 g ovoce použijeme asi 250 g cukru s jednou lžičkou kyseliny citrónové. V cukru obalený angrešt plníme do parafínových kartónů nebo do mikroténových sáčků v množství odpovídajícím jednorázové spotřebě. Po uzavření obalů označíme a zmrazíme.

Jak sušit v troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Jak sušit ovoce mrazem doma

Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Jak udělat Angreštový kompot

Opraný angrešt zbavíme okvětí a stopek a propícháme vidličkou. Zalijeme ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponecháme 24 hodin, aby se prosladil. Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak se dělá rybízová marmeláda

Postup přípravy receptu

Cely červený rybíz i se stopkami vaříme 25 minut. Potom ho propasírujeme. Odměříme šťávu, na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a vaříme na slabém plameni 35 minut. Sléváme do lahviček, uzavřeme víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Co léčí rybíz

Listy černého rybízu zlepšují potíže při zánětech kloubů, dně, revmatismu, průjmech, hepatitidě, křečových stavech, zánětech v dutině ústní a při nachlazení. Dále se rybíz hodí k dezinfekci moči, zvýšení její tvorby, léčbě močových kamenů a jako čisticí čaj. Plody společně se semeny podporují imunitní systém.

Proč jíst rybíz

Chrání srdce, kosti, nervy i svaly. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, stejně jako krevní tlak a zvyšuje imunitu. Jedna porce červeného rybízu obsahuje 15 miligramů. Tělo by ho ale mělo denně získat minimálně 310 miligramů.

Kam umístit angrešt

Angrešt nikdy nesázejte tam, kde svítí po celý den slunce –lepší je přistíněná poloha někde v závětří vaší zahrady. Půdní nároky má malé, stačí mu živná humózní půda s dostatkem zálivky. Každý rok zjara proveďte zmlazovací řez: staré výhony odstraňte a na stromku nebo keři nechte jenom ty mladé.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat.

Jak ošetřit angrešt

Kdy, jak a čím ošetřovat Angrešt ošetřete 1x před květem a následně 2 – 4x po odkvětu v intervalu 5 – 10 dní (za vlhka a tepla interval zkracujeme a používáme 2% koncentraci). Rybíz ošetřujte až po odkvětu ve stejném intervalu i počtu ošetření.

Jak zpracovat jablka do mrazáku

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.