Jakou jehlou síť letni softshell
Softshell lze šít jehlami Standart / Stretch síly 75 – 80 (někdo šije i sílou 70) a nitěmi síly 120 do chvíle, kdy vám stroj šije tak, jak má. Pokud začne stávkovat a jehla praská, steh se neprovazuje, nitě se cuchají, použijete jehly 90 (Standart / Stretch / Jeans) – 100.
Archiv
Kdy nosit letní softshell
Gramáž jarního softshellu bývá kokem 290 g/m2. Není tak teplý jako zimní, protože je teplá fleecová vrstva nahrazena úpletem. Je prima na jaro a podzim, ale i chladnější letní dny a večery. Ideální dětem na tábory na noční hlídky i ranní rozcvičky:-).
Archiv
Kdy nosit zimní softshell
Zimní softshell (s flízem): Podle podvlečení od 5 stupňů nad nulou cca do 18 stupňů, když prší a fouká, do 20. V zimě do sněhu lze dát bundu s dobrým podvlečením (merino triko a teplý pletený merino svetr, pak lze nosit až do nuly). Zimní softshell nosíme celoročně, s výjimkou horkého suchého léta a mrazivé zimy.
Co je letní softshell
Letní softshell je funkční materiál, který zajišťuje voděodolnost a ochranu proti větru. Látka je měkká, jemná a paropropustná, rubová vrstva je z tenké síťoviny a nemá žádné zateplení. Softshell je vhodné využít pro šití outdoorového oblečení.
Co síť z letního softshellu
Ze softshellu lze ušít široká škála funkčního oblečení – od bund, přes kalhoty, až po zimní rukavice. Lze z něj šít na běžných domácích strojích, jehlu je třeba volit dle síly látky. S většinou softshellů se dobře manipuluje, protože moc nepruží.
Čím lemovat softshell
Pro vyšší pružnost lemovaného dílu můžeme použít steh cik-cak, nebo uvolníme napětí horní nitě a šijeme běžným rovným stehem. Obecně platí, že matné pruženky jsou pevnější a méně elastické. Doporučujeme tedy na materiály, u kterých chceme zachovat pevné kraje a chceme předejít zvlnění materiálu, například softshell.
Co nosit pod softshell
V tomto případě pod softshell je třeba vždy nosit dodatečnou zateplovací vrstvu (tlusté termoprádlo, fleece nebo mikinu).
Na co je dobrý softshell
Mechanická odolnost, nepromokavost, dobrá tepelná izolace, větruvzdornost a prodyšnost. To jsou základní vlastnosti materiálu nazývaného softshell. Jméno, které u nás zdomácnělo vzniklo ze spojení dvou anglických slov SOFT – měkká, SHELL-skořápka nebo schránka.
Co je zimni softshell
Zimním softshellem nazýváme materiál, který má z vnitřní strany delší hřejivý chloupek, uprostřed membránu s vynikajícími parametry a z vnější strany odolnou polyesterovou tkaninu. Materiál je pevný, na omak silnější než klasický softshell, ale přitom nijak nepoddajný.
Co ušít že softshellu
Ze softshellu lze ušít široká škála funkčního oblečení – od bund, přes kalhoty, až po zimní rukavice. Lze z něj šít na běžných domácích strojích, jehlu je třeba volit dle síly látky. S většinou softshellů se dobře manipuluje, protože moc nepruží.
Čím Podšít softshell
Pro podšití se nejvíce osvědčil fleece. Materiál není potřeba předem srážet, netřepí se, takže šijeme na rovnostehu (běžném šicím stroji) bez nutnosti začištění. Ostatně šití na overlocku se nedoporučuje, protože velmi tupí ořezový nůž.
Co ušít že Softshellu
Ze softshellu lze ušít široká škála funkčního oblečení – od bund, přes kalhoty, až po zimní rukavice. Lze z něj šít na běžných domácích strojích, jehlu je třeba volit dle síly látky. S většinou softshellů se dobře manipuluje, protože moc nepruží.
Jak vyžehlit softshell
Pozor ale na správnou teplotu. Softshell se žehlí na dva puntíky, maximálně 2,5, přes pečicí papír. Pomačkání se však dá odstranit i vypráním. Softshellu bohatě stačí, když se s žehličkou potká při nažehlování reflexních prvků, a i u toho je potřeba postupovat opatrně.
Jak dlouho schne softshell
Softshell rychle schne, takže více než 800 otáček za minutu není nutných. Než dáte prádlo do pračky, zkontrolujte, zda jsou prázdné kapsy a zapnuté všechny zipy (normální i suché), ať nedojde ke zbytečnému zatržení vláken.
Jak se starat o softshell
Softshellové bundy i kalhoty většinou snesou praní do 40° C, ale přikláníme se spíše ke 30° C a šetrnému praní. Oblečení je vhodné dobře vymáchat, aby se prací prášek skutečně dobře odstranil. Pokud to výrobce nedovolí, bundu ani kalhoty neždímejte a nesušte v sušičce. Vyperte, vymáchejte, neždímejte.
Co se zbytky softshellu
Z větších zbytků softshellu můžete ušít třeba rukavice. Dámské rukavice, dětské palčáky i rukavičky bezpalečky. Větší kousky softshellu se dají využít na barevná kolena u softshellových kalhot a kapsy u softshellových bund (střihů v nabídce je víc).
Jak položit střih na softshell
Položení šikmo na směr osnovy
Zejména ve chvíli, kdy šijete třeba z plátna a potřebujete, aby lemovka pružila. Tuto vlastnost získá právě díky šikmému položení na látku. Tímto způsobem můžete pokládat části střihu třeba i na jednobarevný sofsthell, který nemá vazbu s osnovy a útku.
Jaký Náplet na softshellové kalhoty
Kalhoty jsou dostatečně široké i dlouhé na to, aby s dětmi rostly v průběhu dvou sezón. Délka kalhot je zakončena širokým nápletem, na začátku má dítě náplety zahrnuté do rubu, nebo ponechané a nohavice přes ně přepadávají. Jak dítě roste, náplety jsou klasicky a nohavice se “natahují” do své délky.
Na jaký program prát softshell
Podobně jako s bundou ze softshellu zacházejte i s bundou péřovou. Perte v ruce nebo na jemný program s teplotou do 30 ⁰C. Stejně tak pořiďte speciální prací prášek na peří, který obsahuje tuk z ovčí vlny. Dejte vždy pozor na cedulku u bundy, některé péřovky se totiž nesmí do pračky dávat vůbec!
Na co přát softshell
Na praní nepoužívejte běžný prací prostředek, ale investujte do speciálního pracího prášku na softshell. Věřte, že se vám to vyplatí, neboť běžné prací prostředky nejsou tak šetrné, a mohou vlastnosti softshellu narušit. Sehnat speciální prací prášek, příp. prací gel pro softshellky není dnes žádný problém.
Jakou jehlu na softshell
Nejčastěji si zvolíte zlatou střední cestu, universální jehlu, sílu jehly 80/12. vyzkoušejte prošít 2 vrstvy a podívejte se na steh, jestli je rovnoměrný a materiál není poškozený. Pokud je materiál silný, nebo je zde více vrstev, zvolte sílu jehly 90/14.
Co že starych latek
Co ze zbytků látek1) Jednoduchý vak. Ze tří různobarevných látek vykouzlíte praktického pomocníka do města, na trénink i dovolenou.2) Čelenka v bohémském stylu.3) Na sluchátka.4) Pytlíčky na všechno.6) Jehlan na drobnosti.8) Ohřívací zajíček.9) Pro nerušené snění10) Letní klobouk ze zbytku.
Jak se šijí kalhotky
Kalhotky lze šít z jakéhokoliv úpletu s elastanem. Ideální je bavlněný úplet s elastanem nebo bambusový úplet s elastanem. Použít lze i modalový úplet. Lze použít i úplet bez elastanu, ale je třeba šít kalhotky volnější, aby neškrtily, a stáhnout je gumičkami.
Jak správně prát softshell
Perte vždy podle instrukcí od výrobce.
Softshellové bundy i kalhoty většinou snesou praní do 40° C, ale přikláníme se spíše ke 30° C a šetrnému praní. Oblečení je vhodné dobře vymáchat, aby se prací prášek skutečně dobře odstranil.
Jakou jehlu na Plavkovinu
Stretch / HS / SKL
jehly mají hlubší drážku v zadní části a středně kulatou špičku, jsou určené pro extra pružné materiály s velkým podílem elastanu jako je třeba plavkovina. Použití těchto jehel zabraňuje nechtěnému vynechávání stehů a prosekávání materiálu.