Jakou menou se platí v Bulharsku?

Čím platit v Bulharsku 2023

Čím se platí v Bulharsku Oficiální měnou v Bulharsku je bulharský lev (BGL). Setkáte se zde z mincemi v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50, hodnoty bankovek jsou rovněž 1, 2, 5, 10 a 50. Ideální je do Bulharska přicestovat s eury a vyměnit si je na místní měnu až v Bulharsku.

Jak se dá platit v Bulharsku

Bulharsko je sice v Evropské unii (EU), ale oficiální měnu nemá Euro (stejně jako Česká republika). V Bulharsku se jako platidlo používá Bulharské leva (BGN). Mincemi jsou se nazývají stotinky, 1 leva = 100 stotinek. Peníze si můžete vyměnit už v České republice (směnárny, banky).
Archiv

Co se vyplatí koupit v Bulharsku

Pro ženy doporučujeme nákup přírodní kosmetiky z růžového oleje Rose of Bulgaria a do kuchyně sladkou i pálivou papriku ( červen piper). Pro muže budou zajímavé cigarety, doutníky či samotný tabák. Za jedny z nejlepších v Evropě jsou považována především červená vína.

Jak vybrat peníze z bankomatů v Bulharsku

Leva se bez problémů dají vybírat přes bulharské bankomaty z normálních českých účtů a karet. Fungovala mi jak embosovaná karta MasterCard, tak i neembosovaná karta Maestro, která všude jinde v zahraničí doposud selhala. Visa také v pohodě. Z toho vyvozuju, že v Bulharsku fungují všechny typy platebních karet.
ArchivPodobné

Jak vybrat penize v Bulharsku

Peníze si můžete vybrat i z bankomatů, které se nacházejí ve větších městech a turistických centrech. Některé české banky nabízí pro mezinárodní výběry výhodné podmínky, se kterými můžete výrazně ušetřit. Stále ale převládají spíše poplatky v řádu desítek až stovek korun za výběr.

Co si vzít s sebou do Bulharska

Pro pobyt u moře nezapomeňte plavky, pokrývku hlavy,sluneční brýle, plážovou obuv, lehké a vzdušné oblečení. Samozřejmostí jsou opalovací krémy s vyšším faktorem, ošetřující prostředky po opalování a ochranný repelent.

Kde vymenit koruny za leva

Bulharská leva vyměníte i v některých směnárnách v ČR, což může být nejvýhodnější. Například v Praze výhodně pořídíte leva ve směnárnách v Jindřišské, v ulici Nekázanka či v pasáži Černá růže. Nejvýhodnější směna je však na místě, pokud vám zůstanou eura z některé předchozích cest a nemusíte je měnit v ČR.

Na co si dát pozor při ceste do Bulharska

Pokud byste si na něco měli dát pozor, tak na krádeže. Týká se to zejména velkých letovisek. Na veřejných plážích raději nenechávejte bez dozoru svoje osobní věci. Pokud budete bydlet v hotelu, kde se pohybuje hodně lidí, a budete mít pokoj v přízemí, nenechávejte raději v době nepřítomnosti otevřená okna a dveře.

Co je v Bulharsku levně

Oproti Chorvatsku jsou ceny potravin v Bulharsku nízké

Užitečným nástrojem jsou letáky místních supermarketů. V Bulharsku dominují CBA, Billa, Fantastico, Kaufland a Lidl. Kupříkladu ryby, pečivo, maso, ovoce a zeleninu nebo víno seženeme levněji, než v tuzemsku.

Jak se mluví v Bulharsku

Úředním jazykem je bulharština, kterou mluví 85 % obyvatel. Dalšími minoritně používanými jazyky jsou turečtina, makedonština a arménština. Bulharština jako taková prošla značným vývojem a v důsledku vlivu sousedních jazyků se podoba samotného jazyka dost vzdálila slovanskému typu.

Co se nesmí vozit do Bulharska

Clo, dovoz, vývoz

Léky v množství a druhu odpovídajícím osobní potřebě cestujícího. Deklaruje se zboží převyšující hodnotou 300 USD. Hodnoty dárků nesmí přesáhnout 100 USD na 1 dospělou osobu, u dětí 50 USD. Zakázán je dovoz benzínu a nafty v kanystrech, drog, zbraní a výbušnin.

Co se nesmí vozit z Bulharska

Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti). Vývoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Jak se domluvit v Bulharsku

Úředním jazykem je bulharština, turecká menšina užívá turečtinu. V turistických oblastech, hotelích či na letištích se lze domluvit anglicky, rusky či německy. Pro turisty, kteří se neučili rusky, mohou být problémem nápisy v azbuce.

Co vzít s sebou do Bulharska

Pro pobyt u moře nezapomeňte plavky, pokrývku hlavy,sluneční brýle, plážovou obuv, lehké a vzdušné oblečení. Samozřejmostí jsou opalovací krémy s vyšším faktorem, ošetřující prostředky po opalování a ochranný repelent.

Proč Bulhaři kroutí hlavou

Zřejmě za to můžou muslimové Bulhaři a Albánci vyjadřují souhlas či nesouhlas přesně opačně, než jsme tomu zvyklí. Když totiž kroutí hlavou ze strany na stranu, znamená to, že se vyslovují pro.

Na co si dát pozor Bulharsko

Turisté by si měli dávat pozor nejenom na kapesní krádeže, ale i na krádeže z hotelových pokojů a aut. Buďte opatrní a nenechávejte cennosti, doklady a finanční hotovost v autě či volně v hotelovém pokoji. V Bulharsku směňujte peníze výhradně v bankách nebo ve velkých směnárnách.

Jaký je průměrný plat v Bulharsku

Bulharský průměrný plat se pohybuje kolem 870 eur, přibližně 21 500 Kč, a Češi mají průměrnou měsíční mzdu 38 911 Kč hrubého.

Jak se řekne bulharský Ahoj

Základní česko-bulharský slovník

česky bulharsky
Ahoj Zdravěj
Máte… Imatě li…
Děkuji Blagodarjá
Nerozumím Ně vi razbiram

Jak se řekne bulharský zmrzlina

Slovník základních slov a frází

Dobré ráno Dóbro útro
Dort Tórta
Zmrzlina Sladoléd
Káva Kafé
Čaj Čaj

Jaký cestovní doklad do Bulharska

Informace týkající se cestování do Bulharska jsou v kapitole Cestujeme – Cestujeme po EU. Z nich vyplývá, že do Bulharska jakožto členské země EU je možno cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Kde vyměnit peníze do Bulharska

Bulharská leva vyměníte i v některých směnárnách v ČR, což může být nejvýhodnější. Například v Praze výhodně pořídíte leva ve směnárnách v Jindřišské, v ulici Nekázanka či v pasáži Černá růže. Nejvýhodnější směna je však na místě, pokud vám zůstanou eura z některé předchozích cest a nemusíte je měnit v ČR.

Odkud se nesmí vyvážet mušle

Filipíny: Podle filipínských zákonů je úplně zakázáno vyvážet například mušle zév, přestože evropská legislativa dovoluje jejich dovoz do počtu tří kusů na osobu. Povolení nad rámec CITES Filipínci vyžadují také pro všechny korály. Chorvatsko: Zakázán je vývoz mušlí a všeho „mořského bohatství“.

Jak se řekne bulharský ne

Univerzálním jazykem je trpělivost a úsměv, ovšem turisté by si mohli osvojit alespoň několik místních výrazů, kterými místní potěšíte: dobrý den – dóbr den, ahoj – zdravej, nashledanou – dovíždane, ano – da, ne – ne, děkuji – blagodarjá, prosím – mólja, promiňte – izvenitě, dobrou chuť – prijáten apetit.

Proč nejet do Bulharska

Bulharsko má samo o sobě obrovský potenciál – vysoké teploty, písečná pláž (srovnatelná s tou Italskou, kde jsem byla loni), příjemná dostupnost z letiště (Burgas – Slunečné pobřeží je cca 40 minut), zajímavá příroda. Co ale Bulharsko totálně kazí, je chování Bulharů.

Kdo vladne v Bulharsku

Od ledna 2017 je prezidentem Rumen Radev, od prosince 2021 je předsedou vlády Kiril Petkov. Velkým problémem Bulharska je korupce. Do korupčních skandálů byli zapleteni i bulharský premiér Bojko Borisov a jeho předchůdce Sergej Stanišev.