Jakou povinnost má podnikatel jestliže odpovědný zástupce přestane plnit svoji funkci?

Kdo je a jaké povinnosti má odpovědný zástupce

Odpovědný zástupce je osoba (fyzická osoba), jež odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Tato odpovědnost je ustanovením § 11 odst. 1 živnostenského zákona stanovena pouze ve vztahu k podnikateli.

Kdy musí mít živnostník odpovědného zástupce

Jak ustanovit odpovědného zástupce

Odpovědný zástupce může vykonávat svoji funkci ode dne ustanovení. Garanta je potřeba mít po celou dobu vykonávání činnosti, pokud není podnikatel způsobilý ji bez něj vykonávat. Oznámení o ustanovení je možné podat u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu v písemné formě.

Jak zrušit funkci odpovědného zástupce

žádost o změnu odpovědného zástupce podnikatel předloží ke schválení živnostenskému úřadu. Ustanovení nabývá účinnosti dnem, kdy rozhodnutí o schválení nabylo právní moci. Ukončení výkonu funkce odpovědného zástupce podnikatel oznámí živnostenskému úřadu do 15 dnů od ukončení výkonu funkce.

Jak nahlásit odpovědného zástupce

Změny údajů souvisejících s povolením ke zprostředkování – změna názvu, sídla a odpovědného zástupce, jakož i změna příjmení a trvalého pobytu odpovědného zástupce, jste povinni jako agentura práce písemně oznámit nejpozději do jednoho měsíce generálnímu ředitelství Úřadu práce ČR.

Jak se stát odpovědným zástupcem

Odpovědný zástupce musí v první řadě splňovat všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti podle § 6 a § 7 živnostenského zákona. Jsou jimi plná svéprávnost, bezúhonnost a odborná či jiná způsobilost, pokud ji živnostenský zákon nebo zvláštní předpisy pro provozování živnosti vyžadují.

Co musí být uvedeno na provozovně

Provozovny, které slouží pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům musí viditelně zvenčí umístit tyto informace:jméno a příjmení odpovědné osoby (neplatí u automatů),prodejní nebo provozní dobu (neplatí pro mobilní provozovny a automaty),kategorii a třídu jedná-li se o ubytovací zařízení.

Co musí splňovat garant

Garantem (odpovědným zástupcem) je fyzická osoba (Vy nebo někdo jiný), která splňuje odbornou způsobilost pro konkrétní živnostenské oprávnění, které odbornou způsobilost vyžaduje. Garant musí mimojiné splňovat všeobecné podmínky, tzn. věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost.

Co dělá odpovědný zástupce

Odpovědný zástupce dohlíží na řádný výkon živnosti a hlídá také dodržování živnostenskoprávních předpisů. Pokud garant zjistí pochybení, měl by na něj podnikatele upozornit (ideálně písemně).

Co je potřeba k ukončení živnosti

Pokud budete žádat o zrušení živnosti osobně nebo poštou, potřebujete:Žádost o zrušení živnostenského oprávnění ve formě Jednotného registračního formuláře – Změnový list, nebo formou běžného podání s obecnými náležitostmi podle správního řádu.K žádosti není třeba přikládat žádný doklad.Občanský průkaz.

Jak zaniká živnostenské oprávnění

Kdy živnostenské oprávnění zaniká:

smrtí podnikatele. zánikem právnické osoby, výmazem zahraniční osoby z obchodního rejstříku. uplynutím doby, pokud bylo vydáno na dobu určitou. rozhodnutím živnostenského úřadu o zrušení živnostenského oprávnění

Kdo může být odpovědný zástupce

Osobou odpovědného zástupce je fyzická osoba, kterou ustanoví podnikatel. K tomuto ustanovení dochází smluvně. Tedy podnikatel uzavře smlouvu s osobou vzdělanou v daném oboru, aby vykonávala funkci odpovědného zástupce za účelem řádného provozování živnosti a za účelem dodržování živnostenskoprávních předpisů.

Jak zkolaudovat stavbu jako provozovnu

Jak zkolaudovat provozovnu Před zahájením činnosti je nutné nahlásit provozovnu na živnostenském úřadě, v případě ukončení činnosti je podnikatel také povinen provozovnu odhlásit. Provozovna musí být označená.

Jak najít odpovědného zástupce

Pokud podnikatel nezná žádného odpovědného zástupce osobně, může využít možnost nalézt odpovědného zástupce prostřednictvím inzerce nebo zprostředkovatelské společnosti. Tato možnost je zcela legální, je ale důležité být s vybraným garantem ve skutečném kontaktu.

Jak postupovat při ukončení podnikání

Ukončení podnikatelské činnosti je nutné oznámit správě sociálního zabezpečení, příslušné zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu. Tato oznámení pro další instituce lze provést prostřednictvím Centrálního registračního místa, které je zřízeno na živnostenském úřadě.

Co je potreba ke zruseni pozastaveni živnosti

Zrušení živnosti je třeba především oznámit na centrálním registračním místě (CRM) (živnostenské úřady, Czech POINTy). Pro tyto účely se vyplňuje speciální formulář s názvem změnový list, který se rovněž využívá i v případech, kdy se například mění jméno, adresa či jiné důležité údaje spojené s podnikáním.

Kdy dochází ke zrušení živnostenského oprávnění

Základními dvěma důvody pro zánik živnostenského oprávnění jsou smrt podnikatele (v případě fyzických osob) a zánik právnické osoby provozující živnost.

Z jakých důvodů můžete dojít ke zrušení živnosti

Živnostenský úřad zruší živnostenské oprávnění, jestližepodnikatel již nesplňuje podmínky, jako je plná bezprávnost a bezúhonnost,nastanou překážky podle § 8,podnikatel neprokáže právní důvod užívání prostor.

Co musí mít podnikatel

Povinnost mít provozovnu není stanovená zákonem. Každý podnikatel musí mít provozovnu uvedenou v živnostenském rejstříku. Provozovna musí být řádně zvenčí a viditelně označena jménem a příjmením, případně názvem firmy, a identifikačním číslem.

Co vše musí být na provozovně

U vchodu do provozovny je nutné uvést své jméno a příjmení či provozní dobu. Mezi nezbytné náležitosti patří také obchodní firma, IČO nebo identifikační číslo provozovny, které vám bylo přiděleno. Provozovna také podléhá bezpečnostním předpisům – musí splňovat především ty hygienické, stavební a požární.

Kdo může zrušit živnostenské oprávnění

Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Zrušit živnostenské oprávnění může podnikatel – fyzická osoba, v případě právnické osoby statutární orgán, prokurista, příp. zmocněnec na základě písemné plné moci.

Jak dlouho trvá obnovení živnosti

To vám bude doručeno v termínu do 30 dnů od podání vaší žádosti. Zároveň je potřeba tuto změnu oznámit své zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Stejně jako při přerušení živnosti to můžete provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře, opět do 8 dnů.

Jak dlouho může být pozastavená živnost

Podnikání můžete přerušit na libovolně dlouhou dobu, vždy však musíte vyplnit nějaké datum jejího předpokládaného obnovení. To může být za měsíce, ale i roky. Pokud budete chtít živnost někdy v budoucnu obnovit, nebo naopak úplně zrušit, opět k tomu můžete využít změnový list na centrálním registračním místě.

Jak dlouho trvá pozastavení živnosti

Úřad vám může živnost pozastavit až na 1 rok. Pokud se vám však v rámci stanovené doby nepodaří odstranit důvody, které pozastavení způsobily, může živnostenský úřad opět rozhodnout o pozastavení nebo dokonce o zrušení vaší živnosti.

Kdy můžu zrusit živnost

Oprávnění je zrušeno na žádost podnikatele ke dni, který mu podnikatel oznámí, nejdříve však ke dni doručení žádosti. Není-li datum zrušení podnikatele uvedeno, oprávnění provozovat živnost zaniká až nabytím právní moci rozhodnutí živnostenského úřadu.

Jaké jsou povinnosti podnikatele

Podnikatel musí vést účetnictví, daňovou evidenci, popř. evidenci příjmu z cílem zjištění základu pro výpočet daně z příjmu právnických nebo fyzických osob, odvodu DPH, odvodu příspěvku na sociální a zdravotní pojištění za sebe i své zaměstnance.