Jakou rybku na štiku?

Jak velkou rybičku na štiku

Chytáme spíše na delší pruty 4-5 metrů dlouhé. Vlasec o používáme o průměru 0,28-0,30 mm (1), splávek 2-3 g (2), lanko s obratlíkem a trojháčkem (3), na který nastražíme živou, ale i mrtvou nástražní rybku velkou mezi 8-14 cm (4).

Jaký splávek na štiku

Pro chytání na menší rybičky (do 10 cm), používáme větší průběžné splávky, které se používají například při lovu kaprů. Pokud ale budeme štiky lovit na větší nástražní rybičky (nad 10 cm), pak používáme tzv. „kačeny“. To jsou specifické splávky, které jsou charakteristické pro lov štik na plavanou.
Archiv

Jak nejlépe chytit štiku

U lovu na mrtvou rybu je potápivý styl často snazší a efektivnější. Při lovu na položenou se nejčastěji využívají průběžné montáže nebo paternoster návazce (viz obrázek). Splávky a kačenky fungují nejlépe na živé nástrahy, protože umožňují rybám pohybovat se a zvyšují tak šanci na záběr od predátora.
Archiv

Na co chytat štiky

Jaké metody na štiku můžeme využít:Lov na přirozenou nástrahu – živá rybka, mrtvá rybka.Přívlač na umělé nástrahy – lov na třpytku, woblery, gumové nástrahy mnoho dalšího.Lov na umělou mušku – muškaření na velké streamery, záležitost pro velké fajnšmekry.
Archiv

Kdy berou nejvíc štiky

Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Jak silný vlasec na štiky

Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.

Jaký Wobler na štiku

Popper je jeden z nejoblíbenějších hladinových woblerů na štiky! Hladinové woblery jsou ale vynikající i v tu chvíli, kdy vychází nebo zapadá sluníčko. Právě v tuhle chvíli se velice často můžete setkat s tím, že se hejna drobných rybiček tlačí ke břehu a směrem k hladině.

Jak na štiky v létě

Lov štiky v létě je mnohdy opravdu o tom, jak štiku vydráždit. Prochytáme velké plochy revíru za krátký čas. Nejlepší jsou v tomto ohledu woblery, klasické rotačky nebo plandy a třeba i spinnerbait. Ani guma samozřejmě nezůstává stranou.

Co loví štika

Štika nepohrdne ani obojživelníkem a drobným hlodavcem. Stejně jako Sumec velký, nepohrdne ani menší kachnou nebo žížalou. Kanibalismus je u štik běžný. Štika loví uhynulé, nemocné, poraněné ryby.

Jak silný fluorocarbon na štiky

Z praxe vím, že i kvalitní fluorocarbon o síle 0,4 mm štika překousne jako nic. Absolutní minimum je podle mne 0,60 mm (tady vidím jistotu tak 60%), za cca 80-90 % bezpečnost považuji sílu cca 0,80 mm. Pak je lanko schopné vytáhnout i několik desítek štik a vydrží.

Jakou šňůru na přívlač štika

Jelikož je drtivá většina úlovků na svazových vodách ve velikosti do 80 centimetrů, tak si na většinu štik vystačíme s opravdu tenkou šňůrou v průměru 0,12 mm. Je samozřejmě nutné doplnit šňůru o nějaký návazec proti stičím zubům.

Jak na štiku v zimě

Kompenzuje se to ale náhlými výbuchy aktivity, kdy štiky překvapivě loví i na mělčích místech. Primární zimní způsob tahání nástrahy je pomalý. Vhodné jsou gumové nástrahy líně vedené v blízkosti dna. Občas stačí nástrahu vést několika otočkami po dně a pak nechat chvíli odpočívat.

Jak správně vláčet

Tou musíme vyvolat to správné „popnutí“, tedy pukavý zvuk a výstřik vody na hladině. Pro dravce tak popper vypadá jako unikající rybka. Tento způsob fungování vybízí k přerušovanému pohybu s pauzami. Existují ale různé hladinové woblery s ocásky a vrtulkami.

Kde se chytá štika

Takže kde tyto dravce hledat Osobně štiky velice často chytám poblíž terénních nerovností, ideálně tam, kde dochází k prudkému propadu hloubky – ideální jsou třeba stará řečiště, anebo hluboké jámy. Velmi dobré je, pokud se na takovém místě ještě nachází potopené pařezy, padlé stromy, anebo třeba velké balvany.

Kdy se může chytat štika

Od poloviny června až do konce prosince lze podle rybářského řádu ve svazových mimopstruhových vodách lovit cíleně dravce, tedy sumce, štiky, candáty …

Jak dlouho žije štika obecná

10 – 15 letŠtika obecná / Délka života (ve volné přírodě)

Jak silný vlasec na štiku

Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.

Jak spojit šňůru s vlascem

Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu.Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru.Dotáhneme šňůru na konec smyčky.Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou.Navlhčit, utáhnout.

Co potřebuji na přívlač

Na začátku potřebujete jen prut, naviják, vlasec a umělou nástrahu, zbytek můžete a nemusíte potřebovat. Přívlač se stejně jako každá jiná metoda (s výjimkou lovu na umělou mušku) dá, ať už dobře či špatně, dělat s jakýmkoli vybavením, dokonce i s humpoláckým kaprovým prutem, když na to přijde.

Co se chytá na přívlač

Lehkou přívlačí lovíme okouny, pstruhy, menší štiky a candáty, boleny, ale i větší exempláře nedravých ryb, jako tlouště, parmy, jesetery … Používají se vláčecí speciály, případně i feedrové pruty dlouhé od 2,10 m do 2,70 m, s gramážemi od 5 do 15 gramů, výjimečně do 18 gramů.

Kdy nejvíc berou štiky

Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Čím krmit štiky

Pojídat živočišnou potravu začínají štiky už po vykulení a spotřebování žloutkového váčku. Nejdříve se samozřejmě živí drobnými mikroorganismy. Velice rychle ale začíná přecházet na masitější stravu v podobě ostatních drobných rybiček.

Jaký prut na štiky

Prut na štiky může mít od 1,8 do 3 metrů. Krátké pruty v rozmezí 180 až 210 centimetrů se hodí spíše na loď. Potřebu nahazovat sakramentsky daleko nemáme a kratší prut bude méně překážet při podebíraní ryby, která se hodlá schovat pod loď. Naopak při lovu ze břehu musíme délku volit podle velikosti vodní plochy.

Jak navázat šokovou šňůru

Jak se šokový návazec spojuje s kmenovým vlascem

Šokový návazec musí být s kmenovým vlascem spojený pevným uzlem, který zároveň není příliš velký, aby lehce procházel přes očka prutu. Pro spojení s kmenovým vlascem se nejčastěji používají uzle dvojitý grinner nebo krvavý uzel.

Co je šoková šňůra

Šokový návazec jinak nazývaný taky jako odhozovka či šokovka je několik posledních metrů vlasce nad naší montáží. Tento vlasec je z pravidla o většího průměru a nosnosti, nežli náš kmenový vlasec, nejčastěji se na šokový návazec používají průměry od 0,40 mm až do 0,60 mm.