Jakou zvolit tloušťku zámkové dlažby
Jinak se ale řídíme tloušťkou 40 až 45 mm pro pochozí dlážděné plochy (dláždění okolo domů, terasy, chodníky), tloušťkou 60 mm pro častěji zatěžované pěší a cyklostezky a místní komunikace a tloušťkou 80 mm (vysoké dopravní zatížení) až 100 mm pro výjimečně zatěžované plochy (např. parkoviště pro nákladní automobily).
Jaká je tloušťka dlažby
Standardní tloušťka obkládaček a dlaždic se pohybuje od 6 do 10 milimetrů. „Obecně platí: čím větší rozměry, tím náročnější pokládka. Rozdíl je také v tom, zda velký formát použijete na podlahu, nebo stěnu.
Jakou sílu zámkové dlažby
Tloušťka zámkové dlažby je určena především odolností dlažby vůči zatížení. Zámková dlažba se vyrábí v tloušťkách od 40 do 100 mm. Většinou jde o dlažbu dvouvrstvou s optimálním poměrem vrchní nášlapné a spodní jádrové vrstvy betonu, čímž je dosaženo maximálních užitných vlastností.
Jakou zvolit venkovni dlažbu
Pro venkovní použití bychom měli vybírat keramické dlaždice s nasákavostí pod 3 %, úplně nejlepší volbou pak jsou vysoce slinuté dlaždice s nasákavostí pod 0,5 %. Ty dokážou odolat i mnohem nižším teplotám a vyššímu počtu cyklů, než vyžaduje norma.
Co se dává pod zámkovou dlažbu
Musíte na zhotovený zhutnělý podklad navrstvit jemnou drť (ložní vrstvu) vyznačující se zrnitostí 2–5 mm nebo 4–8 mm v tloušťce 30–40 mm. Pečlivě si ohlídejte, aby vznikl naprosto dokonale rovný povrch s rovnoměrnou hloubkou v rámci celé plochy budoucí dlažby.
Co dát pod dlažbu
Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.
Jak poznat kvalitní dlažbu
Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:pevnost.odolnost proti opotřebeníabsolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům.
Jak spočítat dlaždice
Stačí jen zadat délku a šířku podlahy (šířka plochy x délka plochy) a délku a šířku dlaždic (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + 5 % na prořez + 5 % rezervní materiál = počet kusů. Například: (500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm) + (11.1 + 11.1) = 245 dlaždic.
Jak hluboko kopat pod zámkovou dlažbu
Vyznačte si průběh chodníku. Po celé trase vykopejte zeminu až do hloubky cca 30 cm. Potom vše vyplňte cca 20 cm silnou vrstvou kamenné drtě (0/40) a rovnoměrně zhutněte vibrační deskou. K ohraničení cesty jsou vhodné trávníkové kamené obrubníky nebo dlažební kostky.
Jak tlustou dlažbu na terasu
Na vrstvu štěrku, tlustou 20 až 30 cm, natáhněte ještě 10 cm silné pískové lože. V písku lze dlaždice velmi snadno a přesně vyrovnat. Rozdělí zátěž rovnoměrně směrem dolů.
Jakou dlažbu na zahradu
Pro zahradní cesty, terasy, pergoly a další zahradní podlahy doporučujeme keramické, betonové, zámkové nebo plastové dlažby. Keramická dlažba na terasu nebo do zahrady by měla být mrazuvzdorná. Její jasnou výhodou je, že se snadno ošetřuje. Barvy jsou na keramické dlažbě stálé a vydrží dlouhé roky.
Jak srovnat podklad pod zámkovou dlažbu
Musíte na zhotovený zhutnělý podklad navrstvit jemnou drť (ložní vrstvu) vyznačující se zrnitostí 2–5 mm nebo 4–8 mm v tloušťce 30–40 mm. Pečlivě si ohlídejte, aby vznikl naprosto dokonale rovný povrch s rovnoměrnou hloubkou v rámci celé plochy budoucí dlažby. K docílení roviny se neobejdete bez některých pomůcek.
Jak štěrk pod dlažbu
Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.
Jak udělat podklad pod zámkovou dlažbu
Musíte na zhotovený zhutnělý podklad navrstvit jemnou drť (ložní vrstvu) vyznačující se zrnitostí 2–5 mm nebo 4–8 mm v tloušťce 30–40 mm. Pečlivě si ohlídejte, aby vznikl naprosto dokonale rovný povrch s rovnoměrnou hloubkou v rámci celé plochy budoucí dlažby.
Co je Protiskluz R9
Už podlahy s třídou protiskluzu R9 zpravidla odpovídají koeficientu tření 0,5. U tříd R10 a vyšších pak µ odpovídá obvykle hodnotě 0,6 či 0,7. Obklady, které nejsou označované za protiskluzové a nepatří do žádné třídy R, mají koeficient tření obvykle 0,3.
Jaká tloušťka lepidla pod dlažbu
Nanášecí tloušťky lepidel by se měly pohybovat od 2 do 25 mm (před pročesáním hřebenem) a je třeba je přizpůsobovat tloušťce obkladu. Je nesmyslné mít silnostěnnou dlažbu nebo obklad a nanášet 2mm vrstvu lepidla a naopak. V principu má teplotní roztažnost materiálu vyrovnat právě tloušťka flexibilního lepidla.
Jaký formát dlažby
Přehled nejčastějších běžných a velkých formátů
V současnosti narazíte na trhu zpravidla na následující běžné a velké formáty obkladů a dlažeb: Běžné: 30×60, 60×60 cm. Střední až velké: 80×80, 90×90, 100×100 cm. Velkoformátové: 30×120, 40×120, 60×120, 120×260, 120×120, 100×300, 160×320 cm.
Jaký zvolit povrch na terasu
Na terasy se používají nejčastěji tvrdé dřeviny s velmi dlouhou životností, odolné vůči povětrnostním vlivům, dřevokazným houbám a hmyzu. Velmi oblíbené jsou exotické dřeviny (padouk, merbau, teak, ipe, cumaru, jaya, garapa), ThermoWood® (tepelně upravená finská borovice) nebo sibiřský modřín.
Jakou vrstvu lepidla pod dlažbu
Lepidlo nanášíme na podlahu stěrkou a její zubovou stranou ho srovnáme. Velikost zubů stěrky závisí na velikosti lepených dlaždic. Na běžné rozměry 15 cm stačí zuby do 6 mm, větší zuby volíme na dlaždice větší, než 20 cm. Dlaždice by měla ležet ve vrstvě lepidla alespoň 60 až 80 procenty své plochy.
Jak vybrat dlažbu
Výběr velikosti dlaždic
Platí pravidlo, že čím větší je vaše místnost, tím větší rozměr dlaždic můžete zvolit. Pokud máte otevřený prostor kuchyně-jídelna-obývací pokoj, můžete zvolit velkou podlahovou dlaždici, například 600 x 600 mm. Naopak v malé koupelně mohou nejlépe vypadat malé dlaždice ve stylu mozaiky.
Jak srovnat štěrk pod dlažbu
Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.
Co znamená Protiskluz R10
Dlažba pro chůzi v obuvi – označuje se piktogramem boty a stupnicí R9 až R13. Pro interiér, jako je ložnice či obývací pokoj, je dostatečný stupeň R9 a R10. Pokud dlažba tvoří okolí bazénu, tedy prostor, kde se chodí naboso a je zde vysoké riziko uklouznutí, doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.
Co znamená R9
Nejčastěji se používá hodnocení DIN 51130, tj. škála R9-R13, přičemž nejnižší hodnotu má R9 a nejvyšší R13. Označení R9 – úhel skluzu 5 až 10° – doporučené použití: vstupy do domů, terasy. Označení R10 – úhel skluzu 10 až 19° – doporučené použití: toalety, malé kuchyně, sanitární prostory.
Jaký zub na dlažbu
Jaká jsou naše doporučení K nanesení lepidla na podklad doporučujeme zubovou stěrku s šikmými zuby velikosti 10 mm, aby se lepidlo lépe rozprostřelo. Pro aplikaci lepidla na rubovou stranu je vhodná stěrka s menšími zuby (3 mm). Tak zaručíte téměř 100% pokrytí povrchu lepidlem.
Jak položit dlažbu do štěrku
Aby byla dlažba na štěrku stabilní, musí být uložena do pečlivě připraveného a dobře zhutněného podloží. V prvním kroku proto vykopejte zeminu do hloubky cca 20 cm. Do vykopaného prostoru doporučujeme položit pevnou geotextilii, na kterou následně nasypte hrubý štěrk. Vrstva štěrku by měly být vysoká cca 15 cm.