Kam na luční kvítí?

Kdy zasít luční kvítí

Jarní výsev

Je třeba ho pokládat ve vzdušné, tenké vrstvě do 2 cm, poprvé koncem června, poté v půli a na konci července, aby se do půdy dostala postupně dozrávající semínka různých druhů. Později bude louka prospívat i bez naší péče, ale vzcházející rostlinky se vyplatí jemně zavlažovat, pokud pravidelně neprší.

Jak zasít luční kvítí

Na 1 metr čtvereční aplikujeme zhruba 1 až 2 gramy osiva, ale můžeme i více, stejně jako méně. Hloubka výsevů je nejvýše do 0,5 cm, proto je ideální, jak jsme již zmínili, půdu před výsevem utužit a po výsevu poházet zeminou, ale třeba i dobře uleželým kompostem. Ideálním obdobím pro výsev je jaro a pozdní podzim.
Archiv

Jak se starat o luční kvítí

Přisévání lučních květin do již existujícího trávníku nefunguje, vybranou plochu je třeba zbavit veškeré vegetace. Kvetoucí louka vyžaduje půdu chudou na živiny, odplevelenou plochu pokud možno odlehčíme přidáním písku a uhrabeme. Jemné osivo pro lepší manipulaci můžeme promíchat s pilinami nebo s pískem.

Co kvete na louce

Květiny na loukách – 12 nejznámějšíchHluchavka bíláHvozdík kartouzek.Jetel lučníTřezalka tečkovanáKopretina bíláSedmikráska chudobka.Pampeliška lékařskáPřeslička rolní

Jak srovnat louku

Příprava půdy

Pokud chceme změnit klasický trávník na louku, musíme ho zorat a půdu dokonale srovnat. Malou plochu lze během léta důkladně namulčovat, například slámou, a zahubit tak trávu. Potom mulč odstraníme a povrch jen jemně, mělce zryjeme, aby se semena dala zapracovat hráběmi do horní vrstvy půdy (asi 0,5 cm).

Jak vysadit Kvetnatou louku

K výsevu květnaté louky je ideální jaro nebo podzim, a to kvůli dostupné vláze. Máte-li na zahradě těžší a vlhčí půdu, vysévejte nejlépe od dubna do maximálně června. Pro lehké a suché půdy je vhodnější co nejzazší podzimní výsev, aby nestihly vyklíčit plevele. Semena lučních trav vzejdou následující jaro.

Jak kosit louku

„Rozdělte si pozemek na tři díly,“ radí expert. „První sekejte, když louka teprve začíná kvést, tedy na začátku května, protože znova rychle vykvete. Další seč této části udělejte na podzim. Druhou část posekejte v době, kdy odkvétají kopretiny a ona obrazí na konci srpna, pak ji posekejte podruhé.

Kdy založit květnatou louku

Vhodná období pro založení květnaté louky jsou pozdní podzim a jaro. Přičemž směsi s podílem letniček zakládáme vždy na jaře! Osivo pro založení květnaté louky skladujeme vždy na suchém místě v uzavřených obalech. Před výsevem květnaté louky doporučujeme obsah sáčku důkladně promíchat.

Co patří na louku

Trávy spolu s obilninami řadíme do jedné skupiny rostlin (tzv. čeledi) označované jako lipnicovité. K nejčastějším bylinám na louce patří např. pampeliška lékařská, sedmikráska obecná, kopretina bílá, zvonek rozkladitý, jetel luční, jetel plazivý, kohoutek luční a šťovík kyselý.

Co patří mezi luční květiny

Luční rostlinyBledule jarní (Leucojum vernum)Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum)Čekanka obecná (Cichorium intybus)Černýš hřebenitý (Melampyrum cristatum)Čičorka pestrá (Coronilla varia)Devaterník velkokvětý tmavý (Helianthemum grandiflorum subsp.Hadí mord nízkýHořčík jestřábníkovitý

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak obnovit louku

Při obnově přirozených luk je pravidelné kosení nejméně dvakrát do roka naprostou nezbytností. Z ekologického hlediska je nejideálnější ruční kosení. Nezanechává žádné zplodiny a díky minimálnímu zhutnění půdy nemá negativní vliv na živočišné populace žijící na loukách. Na druhé straně je časově i fyzicky náročné.

Jak často kosit louku

Jak se starat o louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.

Kdy se suší seno

Tráva na sena se seče po odkvětu většiny druhů travin, tedy začátkem června, takže se suší většinou v červnu.

Jak často sekat louku

Jak se starat o louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.

Jak udělat louku na zahradě

Jak říká pan Bradna, louku vždy zakládáme do čisté půdy. Semena nelze vysít například přímo na trávník či na dosavadní louku. Pročištěnou půdu prokypříme a uhladíme hráběmi. Semena patří do hloubky 0,5 cm a na jeden metr čtvereční jich náleží 1 až 2 gramy.

Co dává louka člověku

Pestrá kvetoucí louka je navíc plná života. Dává potravu včelám, čmelákům a motýlům, poskytuje útočiště lučním koníkům a cvrčkům a spoustě dalších živých tvorů. Pokud byl z místa odstraněn trávník, je vhodné odhrnout i svrchní zbytečně úrodnou vrstvu a půdu podle potřeby vylehčit pískem.

Kdo žije na louce

Drobné savce na louce představují hlodavci – myš domácí, hraboš polní a hmyzožraví rejskové. V podzemí ryjí krtci. Z větších savců se setkáme s ježkem evropským, se zajícem polním, králíkem divokým, srncem evropským. Na louku zavítá divoké prase i liška obecná, lasice kolčava i hranostaj.

Co poletuje na louce

Poletuje tu plno nejrůznějšího hmyzu (motýli, včely, vosy, čmeláci, komáři, mouchy, vážky a slunéčka sedmitečná. V trávě můžeme vidět kobylku, saranče, mravence a cvrčka. Luční rostliny postupně rozkvétají. Mezi nejzákladnější patří kopretina, zvonek, ovsík, psárka,lipnice a kohoutek.

Co kvete na jaře na louce

Na mezi, louce i v lese

Klasickými zástupci jarního období lužních lesů, parků i luk jsou devětsil, podběl a prvosenka, které v březnu začaly kvést. Devětsil lékařský (Petasites hybridus) roste převážně na březích řek, potoků a na okrajích lesů.

Jak oživit suchý trávník

Jednoduchý pracovní postup:Pokosení trávníku velmi nízko.Vertikutace trávníku – prořezáníVyhrabání stařiny – vyčesáníPřesetí celého trávníku – cca 4 kg osiva/ 100m2 – použijte směs, kterou jste původně vyseli.Pohnojení trávníku – pokud používáte dlouhodobé hnojivo, tak je to poslední hnojení sezónním hnojivem.

Jaké hnojivo na louky

Hnojení, především dusíkem, je jedno z nejúčinnějších opatření, jak zvýšit výnosy a v mnoha případech i zlepšit kvalitu sklízené píce. Množství živin v půdě je spjato s celou řadou vlastností porostu. Ovlivňuje nejen růst nadzemních a podzemních částí rostlin, ale i druhové složení a mikrobiální aktivitu v půdě.

Jak na Kvetnatou louku

Květnatou louku sekáme nejlépe lištovou nebo bubnovou travní sekačkou nebo kosou na výšku minimálně 4-5 cm nad povrchem půdy. Mulčování je nepřípustné – snižuje druhovou pestrost. První seč provádíme do 1/2 června, druhou seč pak v září. Kosíme 1-3 x za rok.

Jak založit Luční louku

Zakoupené luční osivo je dobré pro výsev smíchat s jemným pískem. Lépe se vám pak bude směs semínek na plochu dávkovat. 10 g semínek vám stačí na cca 5 metrů čtverečních. Po vysetí je třeba hráběmi semínka mírně zapravit do země, ale stačí opravdu zlehka jen tak 0,5 cm pod povrch, poté uválcovat nebo ušlapat.

Kdy kosit

Kosit můžeme ke konci května, v době kdy tráva už vyrostla, ale ještě se nevysemenila. V té době ji vezmeme nejvíce živin a prostor louky se uvolní pro byliny, které kvetou později.