Kam se starými peřinami?

Co se starymi Polstari

Čistírny peří a životnost péřových výrobků

S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí. V kvalitní čistírně vám pak povlak rovnou ušijí nový. Existuje několik možností čistění a vybrat by měli tu, která odpovídá stavu peřiny nebo polštáře.
Archiv

Jak dlouho vydrží peří

Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).

Kam vyhodit stare Luzkoviny

Třídění textilu má několik možností, z nichž některé tu byly ještě za dob socialistického blahobytu. Tehdy se starý textil vykupoval se sběrných surovinách. Dnes můžete starý textil odevzdat do SBĚRNÉHO DVORA. (Zde je třeba doufat, že dvorní radové s tímto odpadem naloží tak, jak mají.)

Jak vyčistit péřové peřiny

Polštáře jsou vždy na ošetření náročnější než přikrývky, jsou totiž v kontaktu s vlasy a pokožkou těla. V tomto případě ovšem stačí výrobky prostě vložit do pračky. Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.

Kam vyhodit stare lozni pradlo

Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora. Kam oblečení z kontejnerů v ČR putuje

Kam s textilním odpadem

Znehodnocené a roztrhané kusy šatstva patří do směsného odpadu. Nenositelné oblečení a odpadní textil totiž prochází tzv. downcyklací, což je opakovaná recyklace, při níž se snižuje kvalita materiálu. Použitelné oblečení vhazujte do kontejneru na textil.

Jak často čistit péřové peřiny

Péřové přikrývky doporučujeme nechat čistit každých 5 let, u polštářů je intenzita kratší, protože jsou více v kontaktu s vlasy a pokožkou. Ideální doba jsou tak 2 roky.

Jak dlouho se mají větrat peřiny

Půlhodinu větrat

Větrání v mrazu na půlhodinu až hodinu se hodí hlavně pro ty, kteří s alergiemi a vlhkem doma nebojují. Mráz totiž hubí roztoče, jenže nezničí alergeny, které už roztoči uvolnili. Výsledek vymrazování peřin je tedy dost slabý.

Kde se vykupuje peří

Cena za vykoupené peří je 20 Kč/kg.

je obvykle nevyhovující. Nevykoupené peří nelikvidujeme, vracíme ho zákazníkovi. Pokud Vás zajímají další informace ohledně výkupu peří, kontaktujte nás se svým dotazem prostřednictvím bezplatné infolinky 800 100 488.

Kam vyhodit stare ložní prádlo

Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora. Kam oblečení z kontejnerů v ČR putuje

Na jaký program prát peří

Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash.

Co s oblečením po zemřelém

Nechtěné kousky můžete donést i do second handů a dobročinných obchodů, které je využijí k prodeji. Darováním svého oblečení obchůdku Restart Shop podpoříte služby pro mládež, darujete-li je dobročinnému obchodu Sue Ryder, poputují peníze z prodejů na financování podpory péče o seniory.

Co ze starých prostěradel

Větší kusy látek se hodí při malování na přikrytí skříní, s nimiž nechcete moc hýbat. Majitelé čtyřnohých miláčků zase vědí, že staré prostěradlo je nejlepší kryt sedadla auta nebo kufru při společném cestování. Ostatně srolovaný kus látky je dobré mít s sebou kdykoli – oceníte ho třeba při výměně pneumatiky.

Kam s nepotřebným oblečením

Nádoby na použitý textil už jsou stejně rozšířené jako třeba ty na nápojové kartony. Nespadají pod jednoho provozovatele: někde za ně zodpovídají firmy, jinde neziskovky. Vhazovat do nich můžete nepotřebné oblečení, ale i doplňky, deky nebo ručníky. Všechno by mělo být čisté a v dobrém stavu.

Kam vyhodit staré ponožky

Silonové a lycrové punčochy, podkolenky a ponožky, ač z umělých vláken, patří do směsného odpadu. Ale pozor! Ještě předtím, než poputují do popelnice, můžeme doma staré punčochy ještě pěkně a prakticky použít.

Jak skladovat Perove peřiny

Aby Vám péřové výrobky dlouho vydržely…péřový výrobek pravidelně větrejte na nepřímém slunci.peřiny uchovávejte v suchu.péřové výrobky pravidelně provzdušněte natřásáním a otáčením.neskladujte v kompresních a uzavřených obalech.

Jak často se mění peřiny

Nejen, že se díky tomu udržíte zdravé lůžko po delší dobu, ale také tím prodloužíte životnost peřiny. Doba doporučená pro výměnu peřiny za novou je 3-5 let, záleží na opotřebení.

Jak zbavit peřiny roztočů

A platí, že čím menší hostinu jim přichystáte, tím méně se budou množit. Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě roztoče zahubíte.

Kam odvést matraci

Matrace patří do sběrného dvora.

Jestliže se sběrný dvůr nachází v místě vašeho bydliště, můžete tam odpad bezplatně odevzdat. Některé sběrné dvory dokonce nabízejí odvoz matrací a jiného velkoobjemového odpadu. Ve sběrném dvoře se postarají o to, aby byla matrace správně zlikvidována nebo zrecyklována.

Kam patří deodorant

Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.

Jak vyprat Perovou přikrývku

Ideální je pak zvolit jemný prací prostředek – třeba Perwoll Speciální prací gel Wool & Delicates (koupit v e-shopu), který bude k přikrývce jemný a šetrný a pak vysušit pak péřovou peřinu v sušičce. Při praní peří rozhodně nepoužívejte aviváž. Mohlo by totiž dojít k poškození tukové ochrany peří.

Na jaký program sušit peřiny

V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.

Kam volat při úmrtí doma

Zaopatřením mrtvého lidského těla se rozumí jeho umytí, oblečení do šatů či rubáše, uložení do rakve a konečná úprava. Při úmrtí doma, mimo zdravotnické zařízení: Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu.

Jak obléct zemřelého

Vezměte s sebou vhodné oblečení pro zesnulého

Spodní prádlo, ponožky, košile, kravata, společenský oblek nebo stejnokroj, popřípadě i oblečení, které zesnulý rád nosil, obuv.

Kam s oblečením pro Ukrajinu

Jak pomoc Ukrajincům u nás, kam je odkázatČeský červený křížMinisterstvo vnitra.Ministerstvo zahraničních věcíVelvyslanectví Ukrajiny v České republice.Člověk v tísni.Nadační fond pomoci.Post Bellum.Charita České republiky.