Kam zasadit maliny?

Kdy se sází maliník

Nejvhodnějším období pro výsadbu prostokořenných malin je měsíc říjen a poté jarní měsíce. Výsadba a substrát: Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí.
Archiv

Jak pěstovat maliny na zahradě

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak se sází maliny

Maliník vysazujte v řadách, abyste k němu měli snadný přístup. Jednou plodící rostliny s rozestupy 40 cm, stále plodící alespoň 60 cm od sebe. Pokud vysazujete více řad, myslete na to, že se maliny hodně rozrostou, mezi řadami proto nechávejte vzdálenost alespoň 120 cm.

Co zasadit pod maliny

Za dobré sousedy malin se považují také švestky, hrušky, horský jasan, červený a černý rybíz, zimolez a rajčata. Milovníci květin sázejí vedle malin růže, dřišťál, různé druhy jalovce. Pro maliny je důležitá kvalita půdy. Pokud web není úrodný, lze situaci napravit zasazením ovsa a wiki mezi řádky.

Jaké hnojivo na maliny

Ideální poměr a množství živin je v případě dusíku, fosforu a draslíku – NPK – 14:12:12. Tedy 14 g dusíku (N), 12 g fosforu (P2O5) 12 g draslíku (K2O) na jeden metr čtvereční. Vhodným hnojivem je Cererit s guanem (6:7:7) v množství 170 g/m², použitý časně v březnu.

Jak se starat o maliny

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Jakou oporu pro maliny

Výsadba maliníků Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.

Jak pěstovat maliny v květináči

Jak zasadit malinu do květináče

Sázejte malinové rostliny do květináče v období, kdy jsou rostliny v klidovém stavu (nejlépe na jaře). Umístěte rostlinu do truhlíku a zakryjte ji zeminou tak, aby kořeny byly zcela pokryty. Rostlinu zalijte. Jako vždy volte kvalitní substrát.

Jak udělat oporu pro maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.

Jak stříhat maliny na zimu

Jak provádět řez a střih

Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.

Jak velký květináč na maliny

Jak velký květináč pro malinu

Dle mých zkušeností jsou ale květináče 40*40 cm dostatečné.

Jak uchytit maliny

Způsob pěstování závisí na míře odnožování a růstu šlahounů. Obvykle je vhodné zajistit rostlinám oporu, například jednoduchou drátěnkou nebo dvojdrátím vedle sebe i nad sebou: K drátům přichycujeme plodné výhony úvazky. Po sklizni malin jednou plodících odrůd výhony co možná nejdříve odstraňujeme až u země.

Jak daleko od plotu sázet maliny

Těsně k plotu ne, ale 40 cm je zbytečně moc – tak 15 -20 cm od plotu, aby měly kořínky dost místa a dále už si keříky pomůžou. V tomto případě je budete moci vyvázat, není to od opory – plotu daleko.