Kde se nachází síra?

Které potraviny obsahují síru

Mezi potraviny s obsahem síry patří brokolice, zelí, kapusta, čerstvé ovoce, mléko, mořské plody, sýr ementál. Síra se nachází i v dešťové vodě. Hodně síry obsahují játra, libové hovězí a vepřové maso, drůbež, ryby, vejce, ale většina síry se ztrácí při tepelném zpracování potravin.

Kde se nejvíce těží síra

Hlavní oblasti těžby síry jsou Polsko, Povolží, Kazachstán a USA.

Na co je dobrá síra

„Síra napomáhá syntéze kolagenu a tím správné tvorbě buněk a tkání důležitých pro regeneraci a má také keratolytický efekt. Snižuje množství šupin na povrchu kůže, odstraňuje zrohovatělé odumřelé kožní buňky a má výrazně pozitivní vliv na kvalitu pojivové tkáně a chrupavky,“ doplňuje MUDr. Macháčková.

Kde se těží síra v ČR

Těží se v Polsku – Tarnobrzeg, v Povolží, Kazachstánu, USA, ve Francii. Síra vzniká na prohořívajících haldách uhelných lupků na Kladensku, Mostecku a vylučuje se v rašeliništích u Františkových Lázní.

Která zelenina je bohatým zdrojem síry

Potraviny bohaté na síru

Velký obsah síry obsahuje především: brukvovitá zelenina: brokolice, rukola, růžičková kapusta, kadeřávek, květák, ředkvičky a červené zelí.

Co se vyrábí ze síry

Síra se používá převážně k výrobě střelného prachu, zápalek a jako dezinfekční prostředek k tzv. síření sudů (popř. včelích plástů). Dále se využívá například v lékařství ve formě sirných mastí, které se používají proti kožním chorobám.

Jak je citit síra

Typický je u něj zápach po zkažených vejcích. Sirovodík je snadno rozpustný ve vodě i v alkoholu. Sirovodík se obvykle vyskytuje v sopečných plynech, které jsou vyvrhovány při erupcích. Sirovodík způsobuje nepříjemný zápach po zkažených vejcích.

Jak chutná síra

Organická síra je také známá jako MSM nebo methylsulfonylmethan nebo jednoduše methylsulfát. Jedná se o organickou sloučeninu síry ve formě čistého, přírodního, stabilního, bílého krystalického prášku, bez nepříjemného zápachu a mírně hořké chuti. Je bez zápachu a nezpůsobuje tělesný pach ani plyn.

Jak doplnit síru

Síru můžeme najít nejvíce v potravě bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce nebo sýry. K dalším potravinám s obsahem síry patří kapusta, cibule, růžičková kapusta, květák, česnek, maliny, chaluhy, brokolice, hlávkový salát, pšeničné klíčky, fazolové lusky, lněné semínko, mrkev, zelí, červená řepa.

Jak hoří síra

Při hoření se síra taví do krvavě rudé barvy a hoří modrým plamenem.

Kdo našel síru

V roce 1245 objevil Friar Bacon střelný prach, který se skládal z ledku, práškovitého dřevěného uhlí a síry. Poprvé byl použit v bitvě u Kresčaku. V roce 1746 zavedl John Roebuck výrobu kyseliny sírové v Anglii.

Jak pomaha síra v lidskem těle

Síra je obsažena v řadě molekul, které jsou nezbytné pro fungování lidského organismu, kde má nezastupitelný význam při růstu vlasů, nehtů a kůže, napomáhá syntéze kolagenu a tím správné tvorbě buněk a tkání důležitých pro regeneraci.

Jak dlouho užívat MSM

Dávkování MSM

Při poškození svalů způsobené cvičením je ideální užívat orálně 50 mg MSM na kilogram tělesné hmotnosti ve 200 ml vody 1x denně po dobu 10 dnů. Při osteoartróze je vhodné užívat 500 mg po 3 g 3x denně během léčby.