Kde se neplati daň z nemovitosti?

Kde platím daň z nemovitosti

Přiznání se podává na finančním úřadě v kraji, kde se nachází nemovitost. V případě, že vlastníte více nemovitostí v různých krajích, musíte dodat přiznání na konkrétní úřady. V případě, že máte aktivní datovou schránku, musíte přiznání podat pouze elektronicky.
Archiv

Jak zaplatit daň z nemovitosti 2023

Pokud je částka vyšší než pět tisíc korun, je možné daň zaplatit buď najednou, nebo ve dvou splátkách. První splátku je v tomto případě nutné zaplatit do konce května a druhou nejpozději do 30. listopadu 2023. Vyměřenou daň je možné zaplatit složenkou, bankovním převodem nebo prostřednictvím služby SIPO.
Archiv

Kdo vybírá daň z nemovitosti

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Odevzdává se správci daně, kterým je finanční úřad, v jehož obvodu se příslušný pozemek nebo stavba nachází. Daňové přiznání se standardně podává do 31. ledna a zahrnují se do něj všechny stavby nabyté nebo změněné v předchozím roce.
Archiv

Jak platit za nemovitost

Nejpohodlnější a bez každoročních starostí je placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. K této službě se stačí nejpozději do 31. ledna přihlásit na finančním úřadě. Kdo nemá SIPO ani datovou schránku, může dostávat údaje pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail.
Archiv

Jak funguje daň z nemovitosti

Základ daně jsou 4 % z ceny nemovitosti anebo tzv. směrné hodnoty, kterou určuje finanční úřad. Přiznání k této dani se podává nejpozději 3 měsíce od doby, kdy v katastru uplatníte na nový byt nebo dům vlastnické právo. Tato daň se ovšem týká jenom prodeje a směny.

Jak zjistit jestli jsem zaplatil daň z nemovitosti

Doporučuji se obrátit na příslušný finanční úřad s žádostí o sdělení, zda byla daň za tento pozemek uhrazena. Jako spoluvlastník a tím potencionální poplatník daně z nemovitostí máte na tuto informaci právo.

Kdy prijde složenka daň z nemovitosti

Složenky pro platbu daně už nejsou zdarma

Pokud jste se zatím nepřihlásili k jiné platební metodě, obdržíte v květnu poštovní poukázku typu A, která je nově zpoplatněna podle ceníku České pošty. K samotné dani tedy zaplatíte několik desítek korun navíc.

Co se stane když nepodám daň z nemovitosti

Sankce podle předchozích pravidel

Platí to v případě, že daňové přiznání podáte o více než pět pracovních dnů po lhůtě. Výše pokuty přitom činí 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení. Maximální výše pokuty je limitována 5 % stanovené daně, nově je ale definované také minimum – vždy tak zaplatíte alespoň 500 korun.

Kdo nemusí platit daň z nemovitosti

Daň z nemovitých věcí platí majitelé nemovitosti zapsaní v katastru nemovitostí. V praxi to znamená, že daň z nemovitých věcí neplatí ani nájemci ani lidé žijící v družstevních bytech. Často jsou majiteli nemovitosti manželé, v takovém případě plní daňové povinnosti jeden z nich v plné výši.

Proč nepřišla složenka na daň z nemovitosti

Co když složenka daňovému poplatníkovi vůbec nepřišla Pokud má vlastník nemovitosti útržek z loňské složenky, stačí, když daň zaplatí ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Pokud si však není jistý, může s dotazem kontaktovat krajský finanční úřad, na jehož území se nemovitost nachází.

Co se stane když nezaplatím daň z nemovitosti

Jaké hrozí sankce za pozdní úhradu Za zpožděnou úhradu daně hrozí finanční sankce. Postih se počítá od pátého dne prodlení. Výše sankce se určí z nezaplacené částky úročené roční repo sazbou České národní banky zvýšenou o 14 procentních bodů.

Kdy se nemusí platit daň z nemovitosti

Pokud jste v uplynulém roce nemovitost prodali či darovali a v daném kraji vám žádná jiná nezbyla, nepodávali jste ani daňové přiznání a daň rovněž platit nebudete. Dům, byt či pozemek lze z platby daně odhlásit velmi jednoduše. „Musíte však finančnímu úřadu oznámit, že jste nemovitost prodali.

Kdy zaplatit daň z nemovitosti

Vyměřená daň je splatná do konce května. Pouze majitelé rybníků a zemědělských pozemků mají výjimku a daň z nemovitosti mohou uhradit do konce srpna. Pokud výše daně nepřesáhne 5 000 Kč, je částka splatná celá. Jestliže je ale daň vyšší, lze její úhradu rozdělit do dvou splátek.