Kde se pěstují mandarinky?

Kde se pěstuje mandarinka

Citrus reticulata

V roce 1850 již byla pěstována v pevninské Itálii a roku 1880 byla dovezena do Severní Ameriky. Nyní se mandarinky obecné pěstují na rozlehlých plantážích ve vlhkých oblastech subtropů a tropů po celé zeměkouli.

Kdy začne plodit mandarinky

jsou množeny řízkováním nebo roubováním, začínají kvést a plodit již ve druhém roce. Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců.

Kdy zrají mandarinky v Chorvatsku

V sadech tak většinou roste deset hlavních druhů, od rané „Ichumary“, která dozrává v polovině září, až k druhu „Unshiu owari“, který v prosinci sezónu mandarinek ukončí.

Jak pěstovat Mandarinkovnik

Zemina je třeba propustná, nejvhodnější je substrát určený přímo na pěstování citrusů. Stromek mandarinkovníku přihnojujeme každých 14 dní hnojivem na citrusy. Ideální umístění v bytě je blízko okna. Přes zimu je třeba omezit zálivku a citrus umístit do chladnější a světlé místnosti.

Odkud se dováží mandarinky

Světovou citrusovou velmocí je Brazílie, na kterou připadá zhruba čtvrtina veškeré produkce tohoto ovoce. Brazilci přitom zhruba tři čtvrtiny plodů zpracovávají. Klíčovými producenty jsou dále Čína (hlavně pokud jde o mandarinky) a USA.

Odkud jsou mandarinky

Mandarinka se pěstovala již ve 12. století před naším letopočtem v Číně, odkud se rozšířila do celé Jihovýchodní Asie a Indie. Na počátku 19. století se dostala do Evropy.

Jak Mnozit mandarinku

Množení mandarinek a pravidelný řez

Můžeme z mateřské rostliny odebrat vrcholové řízky, které pak pěstujeme v teplém substrátu (20 – 25°C). Ovšem šance na úspěch jsou bez zkušeností nízké. Ještě těžší je pěstování ze semen, navíc musí být rostliny, od kterých vyžadujeme plody, roubované.

Jak roubovat mandarinky

V případě citrusů zkraťte stonek rostlinky asi na 3 očka a odřežte všechny listy, aby nám zbyl pouze kmínek. Ten shora naříznete asi 1,5 cm a vložíte do špičky seřízlý roub. Pevně utáhnete průhlednou páskou a potřete vazelínou nebo voskem, aby se do spoje roubu nedostala vlhkost, ani houby či bakterie.

Jaké ovoce roste v Chorvatsku

V deltě Neretvy se ve velkém pěstuje zelenina (rajčata, papriky aj.), ovoce (mandarinky, pomeranče, citrony, broskve, meruňky a v poslední době i kiwi, které na celém přímoří úplně zdomácnělo, jakoby bylo autochtonní rostlinou).

Jak často zalévat mandarinku

Podobně citrusy i zaléváme – to znamená v létě často, v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V tomto období platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. V zimě, při odpočinku, který by měl probíhat při teplotách 5-15°C, může několik listů citrusů i opadat. Na jaře však vyraší nové.

Na co jsou dobré mandarinky

Mandarinky dodají našemu tělu také plno antioxidantů. Antioxidanty pomáhají v boji proti volným radikálům a tím pádem působí jako prevence proti vzniku cukrovky, srdečního onemocnění a dokonce i rakoviny. Nesmí se zapomenout ani na vitamín c, což je ve vodě rozpustný vitamín, který působí také jako antioxidant.

Na co jsou zdravé mandarinky

Proč jsou mandarinky zdravé Stejně jako i další citrusy, mandarinky obsahují mnoho vitamínu C – antioxidantu, který pomáhá předcházet škodám způsobeným volnými radikály a tím poskytuje ochranu proti rakovině. Dále je zde obsažen vitamínu A a B, z minerálních látek jmenujme hořčík, draslík a fosfor.

Jak dlouho vydrží mandarinky

Mandarinky nejdéle vydrží v lednici, odhaduje se, že čerstvá mandarinka při správné teplotě vydrží až 3 týdny. V pokojové teplotě mandarinky vydrží týden.

Kdy roubovat mandarinku

S ním mají pěstitelé nejlepší zkušenosti, naopak nejméně vhodné jsou podle nich podnože mandarinky. Doba roubování, případně očkování, se logicky shoduje s dobou rašení citrusů. Připadá na jaro a časné léto, ideální jsou tedy měsíce březen až červen. Optimální síla kmínku podnože je kolem tři až čtyři milimetry.

Jak stříhat mandarinku

Koruna mandarinkového keře se musí udržovat vzdušná. Hlavní řez je nejlépe provádět v únoru a přitom bychom měli maximálně šetřit jednoleté krátké výhonky. Po sklizni mandarinek řežeme odplozené větvičky. Dlouhé výhony zkracujeme o jednu třetinu během roku.

Jaký žraločí žijí v Chorvatsku

Pokud jde o otázku, zda lze v průzračném Jadranu spatřit tu typickou hrozivou ploutev, odpověď zní ano. V chorvatském moři žije kolem 34 druhů žraloků, například modrý, tygří nebo bělavý. Spolu se žraločími migranty pak až 47.

Co žije v moři v Chorvatsku

V průzračných vodách tady můžete vidět plže, mlže, kraby, ráčky poustevníčky, mořské hvězdice, ježky, slávky jedlé, ústřice, sépie, ale i chobotnice. V okolí Chorvatských pobřeží se vyskytuje přes sto druhů ryb, nejčastěji se jedná o makrely, sardele, mořské okouny, okáče a mořské úhoře.

Jaký je rozdíl mezi mandarinkou a Klementinkou

Mandarinky jsou z obou stran mírně zploštělé, mají jemnou chuť a velmi snadno se loupou. Klementinky jsou z rodiny mandarinek nejmenší. Slupku mají hladkou, lesklou, tmavší barvy a jsou bez semínka. Na domácí pěstování je právě klementinka nejvhodnější, protože je nejvíce přizpůsobena našim podmínkám.

Kdy jíst mandarinky

Voňavé mandarinky k předvánočnímu i vánočnímu času neodmyslitelně patří. Tyto malé oranžové vitaminové bomby se snadno oloupou, jsou šťavnaté, sladké a v kuchyni také naleznou široké uplatnění od šťáv přes kompoty až po zákusky.

Proč jíst mandarinky

Mandarinky obsahují vitamíny, vlákninu a antioxidanty, které bojují v těle proti volným radikálům. Středně velká mandarinka obsahuje 24 mg vitamínu C. Vitamín C je důležitý pro vstřebávání železa z potravy. Mandarinka obsahuje také vitamín A, který je důležitý pro naši imunitu a zrak.

Proč roubovat citrusy

Nespornou výhodou roubování je urychlení plondosti rostlinek, protože podobně naroubovaná rostlinka poprvé plodí již za 2 až 3 roky. Rovněž si můžete vybrat odrůdu, která bude nejvíce vyhovovat podmínkám, ve kterých bude rostlinka pěstována.

Kde sehnat rouby na citrusy

Víte, kde získáte citrusový roub Dnes se dají sehnat v každém dobrém zahradnickém supermarketu nebo se spojte se samotnými pěstiteli, kteří se jistě rádi podělí se začínajícím „citrusářem“. Na některých zahradnických výstavách už předem avizují, že po dobu výstavy budou roubovat citrusy.

Na co si dát pozor při dovolené v Chorvatsku

Při cestě do Chorvatska platí stejná bezpečnostní doporučení, jako do kterékoliv jiné země. Na frekventovanějších místech si hlídejte hlavně své osobní věci. Jsou to peníze, doklady, cennosti, šperky nebo elektronika. Co sebou vyloženě nemusíte nosit, nechte raději v hotelovém trezoru.

Jací žraločí jsou v Chorvatsku

V chorvatském moři žije kolem 34 druhů žraloků, například modrý, tygří nebo bělavý. Spolu se žraločími migranty pak až 47. Ze všech druhů jen tři z nich můžou být nebezpeční, a to žralok krátkoploutvý a žralok obrovský.

Co žije v Jadranu

V Jadranu žijí zástupci čistě středozemní vodní fauny, dále živočišstva tropického, atlanticko-středozemního a endemická jadranská fauna. Moře je domovem téměř 380 druhů ryb. Většina jich patří k tzv. modrým rybám (plava riba), především sardele, tuňáci, makrely a palamidy.