Kdo nosí dárky v Lotyšsku?

Jak se slaví Vánoce v Lotyšsku

Vánoční večeře v Lotyšsku má 12 chodů. Začíná se oplatkou s medem a nesmí chybět typická vánoční jídla jako kapustnice, klobása a sladkosti. Dárky se rozdávají po večeři a pak všichni tráví čas společně v rodinném kruhu.
ArchivPodobné

Kdo nosí dárky v Číně

Nově mají Číňané také svého Santu či Ježíška. Jmenuje se Sheng Dan Lao Ren čili Vánoční starý muž a naděluje dětem dárky do punčoch ponechaných za oknem. Číňané si však velmi oblíbili i jiný západní svátek – Silvestr, který je přeci jen podobnější jejich oslavám čínského nového roku.

Kdo nosí dětem dárky v Polsku

Dárky v Polsku nosí na většině území sv. Mikuláš, v nejjižnější části Polska Ježíšek a v Kašubsku hvězdička. Vánoce v Polsku se nazývají Boże Narodzenie (Boží narození).

Kdo nosí dárky v Indii

Dokonce i v Indii chodí Ježíšek nebo Santa Claus, který dětem přiváží dárky na voze taženým koňmi. V hindštině se mu říká Christmas Baba.

Kdy se rozbalují dárky

Málokdo však ví, že svůj typický červený kostým získal až díky firmě Coca Cola – ta jej totiž využila na začátku minulého století pro reklamní kampaň a navlékla ho do firemních barev. Vánoční dárky rozváží na saních v noci z 24. na 25. Prosince, děti je rozbalují ráno.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdo nosí dárky v Rusko

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.

Kdo nosil dárky před Ježíškem

Dárky tak měl dětem nadělovat Děda Mráz, stejně jako v Sovětském svazu. Známý je například projev v rozhlase předsedy Antonína Zápotockého o Vánocích 1952, ve kterém až fanaticky propagoval postavu Dědy Mráze a s ním i Sovětský svaz.

Kdo roznáší dárky v Polsku

Polsko je to velká země a tak dárky roznáší svatý Mikuláš, kterému v některých částech pomáhá Gwiazdka, ale také andílek Aniolek, případně stařeček s holí Gwiazdor nebo Svatý Mrukáš – sw. Mikolaj. Rakousko stále odmítá pokusy Santa Clause a má Ježíška.

Kdo nosí dárky v Chorvatsku

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Kdo roznáší dárky

Až dnes v podvečer začne Ježíšek roznášet dárky, na Slovensku se do téhož pustí Ježiško a v Budapešti Jézuska. Přestože je jeho jméno jiné, jde stále o stejnou postavu.

Kdo nosí dárky na Havaji

V Polynésii mají vánočního kraba. Kdo na něj nevěří, toho svými ostrými klepety úplně rozřízne. Havaj adoptovala Santa Clause, pravděpodobně pod vlivem dovolenkářů, kteří můžou být až z Aljašky.

Jak vzniklo slovo Vánoce

Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Kdo nosí dárky na Ukrajině

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.

Kdo roznáší dárky v Itálii

Tradici klasických velebných vánočních mužů, dědů a dědečků známých z většiny zemí Evropy narušuje v Itálii jediná žena. Není nikterak pohledná a už vůbec ne mladá. Říkají jí čarodějnice Befana, a dárky roznáší až 7. ledna.

Kdo nosí dárky v zahraničí

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Kdo nosí dárky v Japonsku

Japonským dětem nosí dárky jeden ze starých šintoistických bůžků – Hoteišó. Ruským a ukrajinským dětem tradičně na Nový rok naděluje děda Mráz.

Kdy Ježíšek nosí dárky

Kdo by u nás neznal Ježíška – malé jezulátko, kterému dávali dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným dětem. Přichází na Štědrý den – 24. prosince a naděluje nepozorovaně dárky otevřeným oknem.

Kdo nosí dárky v Řecko

Tak jako u nás, i v Řecku je oslavován 6. prosince svatý Mikuláš, Agios Nikolaos. Ten je od nepaměti patronem a ochráncem námořníků. V tento den se ale nerozdávají dárky dětem a Mikuláš neobchází domácnosti.

Jak vzniklo slovo cukroví

Slovo „cukroví“ je odvozeno od výrazu „cukr“, jehož podobu jsme převzali z německého „Zucker“. Nejde ovšem ani zdaleka o slovo původně německé: do němčiny bylo převzato z italského „zucherro“, které Italové přebrali z arabského „sukkar“, jehož původ musíme hledat v Indii, ve slově „sakkar“ v jazyce hindí.

Kdo nosí dárky v Itálii

V Itálii některým přináší dárky Ježíšek, v Itálii známý jako Babbo Natale. Přijíždí na saních se soby až z Finska a je podobný českému Mikuláši. Dárky některé italské rodiny rozbalují už 24. prosince večer, ale obvykle čekají až na první svátek vánoční 25.

Co se stalo 24. prosince

Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem adventu. Vrcholí Štědrým večerem, který je jakožto předvečer slavnosti Narození Páně (25. prosince) již považován za součást Vánoc.

Kdy se davaji dárky na Ukrajině

na 19. prosince přináší Mikuláš dětem dárky a dává je pod polštář.

Kdo nosí dárky v Itálii Když děti zlobí

Itálie: dárky naděluje čarodějnice Befana

prosince. Končí 6. ledna na svátek Tří králů, kdy také přichází komínem čarodějnice Befana a hodným dětem naděluje dárky do připravených ponožek. Ty zlobivé se od ní dočkají jen uhlí.