Kdo posílá obžalobu?

Kdo muze být obhajce

Obhájcem v trestním řízení může být jen advokát. Pro jednotlivé úkony trestního řízení, s výjimkou řízení před krajským soudem jako soudem prvního stupně, před vrchním soudem a nejvyšším soudem, se může obhájce dát zastoupit koncipientem.

Co se děje po podání trestního oznámení

Jestliže trestní oznámení podáno bylo, budete zřejmě kontaktováni orgány činnými v trestním řízení, které mají za povinnost prověřit okolnosti důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin. K samotnému dokazování dochází až v řízení před soudem, o kterém, jestliže nastane, budete vyrozuměn.

Kdo podává návrh na obžalobu

Žalobu podává žalobce (tj. jakákoliv fyzická či právnická osoba) v občanskoprávním řízení, tzn. že na základě žaloby se u soudu mohou soudit např. dva lidé nebo firmy apod.

Kdo je obžalovaný

Obžalovaným se stává obviněný v okamžiku nařízení hlavního líčení a zůstává jím až do jeho skončení (tj. do právní moci odsuzujícího nebo zprošťujícího rozsudku). Odsouzeným se stává obviněný (obžalovaný) okamžikem právní moci odsuzujícího rozsudku / trestního příkazu.

Kdy končí nutná obhajoba

Toto prohlášení však může vzít kdykoliv zpět. Okamžik, kdy končí nutná obhajoba je dán podle trestního řádu tehdy, když pominou důvody, pro které vznikla a trvala.

Kdy končí zastupování ex offo

Pokud dojde k ustanovení advokáta ex offo soudem, stále máte právo zvolit si svého trestního advokáta na plnou moc. Pokud udělíte jinému advokátovi plnou moc, ustanovení ex offo obhájce končí.

Jak dlouho trvá vyšetřování trestného činu

Trestní řízení trvá v rozmezí několika měsíců až v řádech let. Vše záleží na tom, jak závažná a rozsáhlá je trestní kauza, kolik svědků bude nutno vyslechnout v přípravném řízení a v řízení před jednotlivými soudy, kolik důkazních materiálů bude nutno zajistit a kolik expertních a odborných posudků vyhotovit.

Jak dlouho může trvat vyšetřování

Zákon vyšetřující orgán zavazuje vyšetřování ukončit do dvou, resp. tří měsíců, jde-li o řízení před okresním soudem, nebo do půl roku, jde-li o řízení před soudem krajským.

Kdo řeší trestné činy

Tyto činnosti provádí policejní orgán. Nad jeho činností vykonává dozor státní zástupce, který následně rozhoduje o podání obžaloby k soudu. Podnětem k zahájení trestního řízení může být podání trestního oznámení nebo výsledky vlastní činnosti orgánů činných v trestním řízení.

Kdy Policie odloží případ

141/1961 Sb., o soudním řízení trestním (trestní řád, dále jen „TŘ“) plyne, že nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak.

Kdy je osoba podezřelá

Všechny osoby, které orgány činné v trestním řízení v této fázi podezírají ze spáchání trestného činu, jsou označovány jako podezřelí.

Kdo může zahájit trestní stíhání

Zahájení úkonů v trestním řízení po doručení oznámení o podezření na spáchání trestného činu konkrétní osoby, subjektu, či neznámého pachatele. Oznámení o podezření na spáchání trestného činu může podat policejní orgán, státní zastupitelství, správní orgán, fyzická či právnická osoba.

Co je zkrácené přípravné řízení

Co je zkrácené přípravné řízení Zkrácené přípravné řízení představuje zvláštní formu přípravného řízení, při kterém je obviněný co nejdříve postaven před soud (nedochází k zahájení trestního stíhání obviněného).

Kdo má nárok na ex offo

Ta přichází na řadu, když si obviněný nemůže obhajobu náležitě zajistit sám – je ve vazbě, je mladistvý, zbavený či omezený vprávní způsobilosti nebo jde o trestný čin shorní hranicí sazby nad pět let. Když si obviněný nezajistí obhájce, je mu přidělený soudem – takzvaně ex offo.

Kdo plati ex offo

Obecně ex offo funguje tak, že náklady obhajoby platí stát. Nicméně, pokud je obviněný uznán vinným (což je více jak 90 % případů), je mu následně zaslána soudem výzva k zaplacení nákladů trestního řízení, mezi které náleží jednak náklady na soudní řízení, znalecké posudky, tak náklady na obhajobu.

Čím začíná trestní stíhání

Podnětem k zahájení trestního řízení může být podání trestního oznámení nebo výsledky vlastní činnosti orgánů činných v trestním řízení. Prověřování je zahájeno sepsáním záznamu o zahájení úkonů trestního řízení policejním orgánem.

Kdy může státní zástupce zastavit trestní stíhání

Státní zástupce může trestní stíhání též zastavit, ale pouze za předpokladu, že si je jist, že se trestný čin nestal, že skutek není trestným činem, že jej nespáchal obviněný, že je trestní stíhání nepřípustné, že obviněný nebyl v době spáchání pro nepříčetnost trestně odpovědný nebo že zanikla trestnost činu.

Co se děje po podání vysvětlení

Když už se k podání vysvětlení dostavíte, policejní orgán vám musí k vaší žádosti sdělit, zda jste předvoláni jako tzv. prověřovaná osoba (podezřelý) nebo jako svědek. Prověřovaná osoba má vždy právo výpověď odmítnout a policejní orgán to musí bez dalšího respektovat.

Kdo rozhoduje o vazbě

Orgány činné v trestním řízení jsou povinny vyřizovat vazební věci přednostně s největším urychlením. Na rozhodování o trvání vazby se v přípravném řízení podílí státní zástupce a soudce. O uvalení vazby rozhoduje výlučně soudce na návrh státního zástupce.

Kdy policie odloží případ

141/1961 Sb., o soudním řízení trestním (trestní řád, dále jen „TŘ“) plyne, že nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak.

Jak dlouho trvá vyšetřování policie

Přijímací řízení trvá obvykle 3 měsíce. V průběhu řízení uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, prověrku tělesné zdatnosti, zdravotní prohlídku a další personální řízení.

Co je podání vysvětlení

Podání vysvětlení je spojeno s objasňováním a prošetřováním události, kde okolnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin. Podání vysvětlení je možné požadovat jak před zahájením trestního stíhání, tak i po jeho zahájení. Vysvětlení je podáváno příslušnému útvaru Policie ČR.

Čím končí přípravné řízení

Po ukončení vyšetřování policií je spis předán státnímu zástupci. Pokud státní zástupce neshledá žádné formální či obsahové nedostatky, podává obžalobu vůči konkrétnímu obviněnému k soudu prvního stupně. Tím fakticky přípravné řízení končí a trestní řízení se posouvá do fáze řízení před soudem.

Jak dlouho trvá přípravné řízení

Policie není vázána omezujícími podmínkami pro výslech svědků a provádí důkazy v rozsahu, který je nezbytný pro podání obžaloby nebo pro jiné rozhodnutí státního zástupce. Rozšířené přípravné řízení trvá nejdéle 12 měsíců, pokud nebyla z pokynu státního zástupce na žádost policejního orgánu lhůta prodloužena.

Kdo vás může zastupovat u soudu

V občanském soudním řízení můžete v zásadě jít k soudu bez právníka. Vždy si však můžete zvolit zástupce, kterým může být advokát, ale i obecný zmocněnec. Výjimku tvoří dovolací řízení, kdy se chcete obrátit na Nejvyšší soud. V takovém případě musíte být zastoupeni advokátem či notářem povinně.