Kdo se podílel na rvačce o Afriku
Rozsáhlá území ve vnitrozemí Afriky prozkoumal skotský cestovatel a misionář David Livingstone [dejvid livingstn].
Kdo kolonizoval Afriku
V posledních dvaceti letech 19. století pro sebe zabíraly mocné evropské mocnosti (Británie, Portugalsko a Francie) rozsáhlé oblasti Afriky i Asie, a stejně tak činily v menším měřítku i Itálie, Německo a Belgie. Tyto mocnosti si v posledních dvaceti letech 19. století celkem bez problémů rozdělily Afriku na mapě.
Kdo kolonizoval Jižní Afriku
Severní, západní a rovníkovou Afriku kolonizovali především Francouzi a Španělé, východní a jižní zejména Angličané a Holanďané. Koloniální impéria se v průběhu 20. století rozpadla. Nejvíce zemí získalo samostatnost v roce 1960, proto se tento rok označuje jako rok Afriky.
Co je hon na Afriku
V roce 1914 byly naopak formálně nezávislé pouze dva státy: Etiopie a Libérie. Přechod od neformální kontroly prostřednictvím obchodních stanic k formálnímu ovládnutí velkých území evropskými mocnostmi se nazývá jako hon o Afriku (angl. Scramble for Africa).
Co Kolonizovala Francie
Seznam francouzských koloniálních území
Francouzská území koloniálního charakteru | ||
---|---|---|
Země | Zisk | Ztráta |
Nová Kaledonie | 1853 | |
Nové Hebridy | 1887 | 1980 |
Antarktida |
Jaké kolonie mělo Německo
Kolonie založené Německým císařstvímNěmecká Nová Guinea (1885 – 1914), skládající se z těchto území:Německá východní Afrika (1885 – 1919), dnešní Tanzanie, Rwanda, Burundi, trojúhelník Kionga v dnešním Mosambiku.Německá jihozápadní Afrika (1884 – 1918), dnešní Namibie.Wituland (1885 – 1890), dnešní jižní Keňa.
Kdo první objevil Afriku
Prvními Evropany, kteří dorazili do Afriky byli Řekové, kteří se o Africe dozvěděli pravděpodobně od Féničanů (Féničané byli semitský kmen, který osídlil krajinu podél pobřeží Syropalestinské oblasti.), kteří od roku 900 př. n. l. obchodovali s Berbery od dnešního Maroka po dnešní Libyi.
Jak probíhala kolonizace
Lidská kolonizace se obvykle dělí na vnitřní (místní, např. mýcení lesů) a vnější. Příčinou kolonizace bylo zejména přelidnění a hledání či dobývání nové zemědělské půdy, budování vzdálených obchodních stanic a osad a konečně dobyvačná expanze zejména západoevropských států v novověku.
Jak se dělí Afrika
Běžné členění Afriky definované OSN uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika.
Co odděluje Evropu od Afriky
Od Evropy ji odděluje Středozemní moře a nejblíže jsou k sobě oba kontinenty v Gibraltarském průlivu (14 km). S Asií je Afrika spojena Suezskou šíjí (120 km), jižně od Suezské šíje pak oba kontinenty odděluje Rudé moře.
Kdo kolonizoval USA
V kolonizaci Severní Ameriky se angažovali Španělé, Angličané, Francouzi, Nizozemci a v menší míře také Švédové a Rusové. Geograficky se Angličané a Francouzi soustředili především na oblasti dnešního USA a Kanady, tedy do severnějších oblastí Severní Ameriky.
Který stát se stal první anglickou kolonii
První anglickou osadou byla Virginia (založená ještě za Tudorovců). Roku 1607 bylo založeno město Jamestown. V 17. století pak vznikaly další osady na východním pobřeží Severní Ameriky.
Co je to dekolonizace
Dekolonizace je pojem, který označuje společensko-politické procesy osamostatnění koloniálních držav od metropole (mateřské země). Pojem dekolonizace se začal užívat během 50. let 20. století, a to i přes to, že procesy emancipace mají daleko starší historii.
Kdo jako první obeplul Afriku
Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.
Kdo objevil Asii
Benátčan Marco Polo byl prvním Evropanem, který podrobněji popsal východní Asii. Číňan Čeng Che vedl v letech 1405 až 1433 z pověření císařů Jung-leho a Süan-teho sedm rozsáhlých diplomaticko-obchodních námořních expedic do států jihovýchodní Asie, Indie, Arabského poloostrova a východní Afriky.
Které země kolonizovali
Zatímco Španělé, Portugalci a Nizozemci v 19. století ustoupili spíše do pozadí, objevili se během 19. století noví aktéři kolonialismu: Belgie, Německo, Itálie, Japonsko a konečně i Spojené státy. Nicméně nikomu z nich se nepodařilo zpochybnit pozici Velké Británie, která v 19.
Jak se TRHA Afrika
Nová satelitní měření potvrzují, že osud Afriky jako jednoho kontinentu je zpečetěn. Rozpadne se na dva světadíly, mezi které se rozlije oceán. Kontinent se trhá ve Východoafrickém riftu (Východoafrické příkopové propadlině). V této oblasti se Africká deska dělí na desku Núbijskou a Somálskou.
Co se vyváží z Afriky
Zemědělství zaměstnává 80% obyvatel a pro domácí spotřebu produkuje kasavu, kukuřici, cukrovou třtinu, banány a plantýny, sorgo, rýži, proso, fazole, kokosové ořechy a ovoce (mango). Velkou část vývozu pokrývají káva a bavlna, vyváží se také sisal, hřebíček a vanilka (Zanzibar). Země má velké stavy skotu i koz.
Co odděluje Asii od Afriky
S Asií je Afrika spojena Suezskou šíjí (120 km), jižně od Suezské šíje pak oba kontinenty odděluje Rudé moře.
Kdo objevil Ameriku Vikingové
Leif Eriksson, ve staré severštině Leifr Eiríksson, zmiňovaný též jako Leif den Lykkelige (a v českém překladu Leif Šťastný) (někdy mezi 970 a 980 Island nebo Grónsko – cca 1020 neznámo kde) byl norský Viking, patrně první evropský objevitel Ameriky.
Kdo před Kolumbem doplul do Ameriky
Tradičním datem objevení Ameriky Evropany je rok 1492, kdy k břehům tohoto světadílu pod španělskými vlajkami přirazila flotila vedená Kryštofem Kolumbem. Z Evropy však s velkou pravděpodobností vstoupil na americkou půdu jako první Viking Leif Erikson kolem roku 1000.
Kdo kolonizoval Anglii
století se začali prosazovat Nizozemci a v druhé polovině 17. století Angličané a Francouzi. Ti pak nakonec spolu vedou boje o převahu v koloniích. V roce 1763 skončila sedmiletá válka, která potvrdila převahu Anglie v koloniích.
Co je to kolonialismus
Kolonialismus je postupné rozšiřování vlivu a hranic státu na určitém (většinou zámořském) území, které z morálních nebo historických důvodů považuje stát za oprávněný cíl svojí expanze. Kolonialismus je zároveň shrnutí názorů, které mají tyto výboje morálně ospravedlňovat.
Kdo objevil Afriku
Prvními Evropany, kteří dorazili do Afriky byli Řekové, kteří se o Africe dozvěděli pravděpodobně od Féničanů (Féničané byli semitský kmen, který osídlil krajinu podél pobřeží Syropalestinské oblasti.), kteří od roku 900 př. n. l. obchodovali s Berbery od dnešního Maroka po dnešní Libyi.
Kdo obeplul celý svět
Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.