Kdo získal Nobelovu cenu za chemii v roce 2007?

Kteří Češi dostali Nobelovu cenu

Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.
Archiv

Který český vědec dostal jako jediný stejnou cenu za chemii

Objevitelem této významné analytické metody byl Jaroslav Heyrovský, který zemřel 27. března 1967. Za svůj objev, jenž měl velký vliv na vývoj elektroanalytické chemie ve dvacátém století, získal profesor Heyrovský také jako první Čech v roce 1959 Nobelovu cenu za chemii.

Jak se jmenuje český nositel Nobelovy ceny objevitel polarografie

Prvním českým nositelem Nobelovy ceny se 26. října 1959 stal tehdy osmašedesátiletý Jaroslav Heyrovský, který prestižní ocenění získal v oboru chemie za objev polarografie.

Jak se jmenují dva čeští držitelé Nobelovy ceny uveď v jakém roce jí získali a ve kterém oboru

Když se kupříkladu mluví o držitelích Nobelovy ceny, většina Čechů si od školních lavic vybavuje jen fyzikálního chemika Jaroslava Heyrovského a básníka Jaroslava Seiferta. První dostal nejslavnější světové ocenění v roce 1959 za objev polarografie, druhý získal „nobelovku” za literaturu v roce 1984.

Který český vědec získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.

Kdo dostal první Nobelovu cenu

Chemie, literatura a fyzika

Prvním držitelem Nobelovy ceny české národnosti byl Jaroslav Heyrovský (1890–1967), fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie. Cenu za chemii získal roku 1959 a jeho dílo připomíná například Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze.

Kdo to byl Heyrovský

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) je první český laureát Nobelovy ceny za chemii (1959). Akademik Heyrovský byl zakladatelem Polarografického ústavu ČSAV a spoluzakladatel časopisu Collection of Czechoslovak Chemical Communications (1929).

Jak funguje polarografie

Polarografie slouží k určování výskytu (kvality) a koncentrace (kvantity) redukovatelných nebo oxidovatelných neznámých látek v roztoku. Princip spočívá ve vyhodnocování závislosti elektrického proudu na zvyšujícím se napětí mezi dvojicí rtuťových elektrod, které jsou ponořené do roztoku, v němž probíhá elektrolýza.

Kdy dostal Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu

Celých 37 let po vynálezu polarografie 10. prosince 1959 převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Kdo byl nominován na Nobelovu cenu

Karel Čapek takové štěstí neměl, i když nominován byl také sedmkrát. Mohli ji mít i jiní: Jaroslav Vrchlický (navržený v roce 1904 a 1911), Josef Svatopluk Machar (1914 a 1915) Vladimír Holan, Milan Kundera nebo Arnošt Lustig.

Kdo byl Seifert

Jaroslav Seifert (23. září 1901 Žižkov – 10. ledna 1986 Praha) byl český básník, spisovatel, novinář a překladatel. Patřil mezi členy hnutí Devětsil, stál na počátku českého uměleckého směru poetismu.

Kdo získal první Nobelovu cenu za literaturu

Wikizdroje:Nobelova cena za literaturu

Rok nositel národnost
1901 Sully Prudhomme Francouz
1902 Theodor Mommsen Němec
1903 Bjørnstjerne Bjørnson Nor
1904 Frédéric Mistral Francouz píšící okcitánštinou

Jaká Nobelova cena se předává v Norsku

Každoročně již od roku 1901 se 10. prosince slavnostně udílejí Nobelovy ceny v pěti oblastech lidské činnosti. Ve švédském Stockholmu se oceňují významné počiny v chemii, fyzice, lékařství a v literatuře, zatímco v norském Oslu se předává Nobelova cena za mír.

Kdo obdržel Nobelovu cenu v roce 1901

Je také jedinou Nobelovou cenou udělovanou v Oslu. Prvními laureáty Nobelovy ceny za mír byli v roce 1901 zakladatel Červeného kříže Henry Dunant a tehdejší přední světový pacifista Frédéric Passy. Mezinárodní komise Červeného kříže byla také nejoceňovanější organizací, cenu získala celkem třikrát.

Co je kapacitní proud

Kapacitní proud. Proud potřebný k nabití elektrické dvojvrstvy, která při polarizaci elektrody vzniká na fázovém rozhraní elektroda / roztok, se nazývá kapacitní (též nabíjecí či kondenzátorový). Tento proud tedy nesouvisí s redoxní elektrodovou reakcí.

Jak funguje elektrolýza

Elektrolýza je děj, při kterém dochází k rozkladu roztoku elektrolytu (tavenina nebo roztok iontových sloučenin) procházejícím stejnosměrným elektrickým proudem. Proud je do roztoku zaváděn pomocí dvojice elektrod – katody a anody. Proud způsobuje, že na elektrodách dochází k oxidačně-redukčním (redoxním) reakcím.

Za jaké dílo získal Seifert Nobelovu cenu

Jeho světově největším úspěchem byl zisk Nobelovy ceny za literaturu v roce 1984, kterou za něj přebírala jeho dcera. Zdravotní stav Jaroslava Seiferta v té době nebyl dobrý a režim jeho ocenění zatlačoval do ústranní.

Jakou cenu dostal J Seifert

Patřil mezi členy hnutí Devětsil, stál na počátku českého uměleckého směru poetismu. Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu (10. prosince 1984), kterou získal za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“.

Kdo v roce 1942 získal Nobelovu cenu za literaturu

1941 – Nobelova cena za literaturu nebyla udělena. 1942 – Nobelova cena za literaturu nebyla udělena.

Kdo dostal 2 Nobelovy ceny

Vícenásobní nositelé

John Bardeen – za fyziku, 1956, 1972. Frederick Sanger – za chemii, 1958, 1980. Karl Barry Sharpless – za chemii, 2001, 2022.

Kdy byla udělena první Nobelova cena

První cena za fyziku byla udělena v roce 1901 Wilhelmu Roentgenovi za objev rentgenového záření. Hodnota Nobelovy ceny se mění, v roce 2021 činí 10 milionů švédských korun, tj. 25 milionů českých korun. Uděluje se vždy 10.

Co to je impedance

Impedance je z pohledu fyziky veličina, která popisuje odpor součástky a fázový posuv napětí proti proudu při průchodu střídavého proudu dané frekvence. De facto tak vyjadřuje totéž, jako veličina s názvem elektrický proud, ta se ale týká pouze stejnosměrného proudu.

Jak se počítá reaktance

V obvodu střídavého proudu kondenzátorem prochází proud (kondenzátor se nabíjí a vybíjí), který je dán vzorcem: Ic = Uc/Xc, kde Xc je tzn. kapacitní reaktance (odpor) kondenzátoru. Udává se v ohmech a vypočítáme ji podle vzorce Xc = 1/(2πfC).

Jak odstranit rez elektrolýzou

Tip pro kutily: rez jde odstranit elektrolýzou. Použijte např. nabíječku na autobaterii a plastové vědro, do vody dejte kuchyňskou sůl, která umožní, aby vodou mohl proudit elektrický proud. Dá se použít i soda na praní, kyselina citronová nebo jedlá soda.

Co se děje při elektrolýze

Elektrolýza je děj, při kterém dochází k rozkladu roztoku elektrolytu (tavenina nebo roztok iontových sloučenin) procházejícím stejnosměrným elektrickým proudem. Proud je do roztoku zaváděn pomocí dvojice elektrod – katody a anody. Proud způsobuje, že na elektrodách dochází k oxidačně-redukčním (redoxním) reakcím.