Kdy a jak stříhat broskev?

Kdy se řeže broskev

Broskvoně řežeme nejlépe po odplození. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést i jarní řez, protože tyto stromy je potřeba řezat intenzivně každý rok, kdy se snažíme zapěstovat jednoleté výhony.
Archiv

Jak se stříhá broskev

U broskvoní zakládáme kotlovitou (dutou) korunku. Mladý stromek po výsadbě na jaře seřízneme tak, že úplně odstraníme terminální výhon a zbylé 4 výhony seřízneme na 2 až 3 pupeny, pokud možno souměrně do stran. V červnu a na přelomu srpna a září všechny narostlé výhonky vždy asi o 1/3 zaštípneme.
Archiv

Jak omladit broskev

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Jak na Kadeřavost broskvoní

Při prvních projevech je nutné provést postřik listů speciálním hnojivem s vysokým obsahem železa. Pravidelnými aplikacemi dojde k doplnění železa do listů. Listy jsou pak opět zelené v plné své síle. Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus).

Jak přesadit broskvoň

Při přesazování na větší vzdálenost kořenový bal obalíme pytlovinou, nebo jinou vhodnou tkaninou. V připravené jámě pak kořeny po obvodu hladce zarovnáme a kořeny dobře utěsníme zemí. Při jarním přesazování korunu přesazeného stromku zmladíme.

Jak hluboko zasadit broskev

Na správném zasazení velmi závisí pozdější vývoj i plodnost stromku. Hluboké zasazení je jednou z příčin špatné plodnosti. Proto má být stromek zasazen tak, aby svým kořenovým krčkem přesahoval asi o 5-6 cm povrch okolní půdy.

Kdy plodí broskev

„Broskvoň plodila až za tři roky od výsadby. Před dozráváním plodů a před sklizní proliji zem každou neděli dvaceti litry vody. Navíc se plody musí protrhávat. Když jsou velké jako švestky, je čas na protrhání.

Jak hnojit broskev

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Kdy se stříká

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí.

Kdy a jak roubovat broskev

Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost. Takže u broskvoní jen čerstvé rouby.

Jak ošetřit broskvoně

Vhodnými přípravky pro první jarní (předjarní) postřik jsou měďnaté fungicidy. Opět můžete použít zmíněný Kuprikol, výborným přípravkem je i Champion 50 WP. Znovu postříkejte nejen větve, ale celý kmen. Nejdéle do dvou týdnů aplikujte druhý jarní postřik.

Kdy se sází broskev

„Pozor na výsadbu broskví a meruněk, které jsou velmi choulostivé. Ty vysazujte zásadně během března a dubna. Pokud byste je vysadili během podzimu, nezakořenily by a tím pádem z půdy nemohly čerpat vodu.

Jak poznat zralou broskev

Hlavním kritériem rozpoznání sklizňové zralosti broskve je pevnost dužniny. Nepodtrháváme ani broskve na kompotování. Sklízejí se o pouhé dva až čtyři dny dříve než plody k jídlu. Plody na džemy nebo na prokvašení a destilaci necháme mírně přezrát.

Jak dlouho plodí broskev

Strom je vysoký sotva dva metry, ale urodí ročně třicet až čtyřicet kilo plodů. „Broskvoň plodila až za tři roky od výsadby. Před dozráváním plodů a před sklizní proliji zem každou neděli dvaceti litry vody. Navíc se plody musí protrhávat.

Jak daleko od sebe sázet broskve

Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočíme jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).

Jak zachránit broskev

Pokud u mladého stromku přeschnou větvičky, tak zůstanou suché už napořád. Pokud vyrašily lístky, tak to je dobře – ukazujou, které části stromku jsou životaschopné. Ty suché bych radil v září odstřihnout a zatřít stromkovým balzámem. A pozor na oděrky a ulomené větve – broskvoň je velice choulostivý strom.

Co na Kadeřavost broskví

V rámci prevence doporučujeme po odkvětu broskvoní 3 postřiky hnojivem Harmonie Železo (obsaženým v soupravě). Jak na kadeřavost broskvoní – další doporučené postřiky: CHAMPION 50 WG (přípravkem lze ošetřit i 2x po sobě), Sulka. Při chemické ochraně rozhoduje včasnost provedeného postřiku.

Jak očkovat broskev

Nejvhodnější způsob rozmnožování broskvoní je očkování. Postup takzvaného očkování čipem : odstřihneme roub, oddělíme veškeré listy, připravíme si vhodnou podnož ( i slivoňovou ) a na podnož přeneseme očko a zabandážujeme. Po měsíci očko přiroste a je třeba bandáž povolit. Naočkovaná podnož může už po 3 letech rodit.

Jak se množí broskve

Broskvoně se množí očkováním. Ideální je provést očkování v době sklizně, neboli v období druhé mízy. Odstřihneme si jednoduše roub a ostříháme si veškeré listy, které tam jsou. Na kvalitní odnož – broskvoňový nebo slivoňový semenáč.

Kdy se stříká broskev proti kadeřavosti

Preventivní postřiky na kadeřavost „mědí“ na podzim a v předjaří se doporučují i u dalších peckovin a v některých oblastech i u jádrovin. Ošetření měďnatými fungicidy v době těsně po opadu listů má účinek fungicidní i baktericidní, zejména proti bakterii Pseudomonas syringea.

Jak dlouho vydrzi Broskvon

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak dlouho zije broskev

Pro lepší úrodu je také vhodné otrhat listy zakrývající plody. A konečně vězte, že broskvoň v závislosti na pěstebních podmínkách žije 20 až 25 let.

Jak se zbavit kadeřavosti broskvoní

Donedávna se proti kadeřavosti úspěšně používal fungicidní přípravek Kuprikol, prodej byl však ukončen, nebyla prodloužena potřebná registrace. Účinná náhrada za Kuprikol je postřik Zdravá Broskev Plus. Je to vlastně souprava dvou přípravků: Champion 50 WG a Harmonie Železo.

Jak rozmnožit broskev

Nejvhodnější způsob rozmnožování broskvoní je očkování. Postup takzvaného očkování čipem : odstřihneme roub, oddělíme veškeré listy, připravíme si vhodnou podnož ( i slivoňovou ) a na podnož přeneseme očko a zabandážujeme. Po měsíci očko přiroste a je třeba bandáž povolit. Naočkovaná podnož může už po 3 letech rodit.