Kdy dát ven chilli?

Jak pěstovat chilli na balkoně

Pěstování v květináči

Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální. Stanoviště by mělo být slunečné.
Archiv

Kdy dát sazenice papriky ven

Sazenice papriky vysazujte ven v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích.
Archiv

Jak se starat o chilli papričky

Chilli papričky potřebují ke zdárnému růstu dostatek světla. V zimním období to může být problém, vystavte je proto nejlépe k jižnímu oknu, kam jde světla i tepla nejvíce. Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je.

Jak nechat vyklíčit semínka chilli

Semena položíme na navlhčený ubrousek (vatičku apod.) a přikryjeme druhým ubrouskem, udržujeme stálou teplotu a vlhkost materiálu, přičemž si zapíšeme, kdy nám které semínko vyklíčilo. Čím vyšší procentní úspěšnosti dosáhneme za dobu odpovídající konkrétní odrůdě, tím lepší klíčivost semena mají.

Jak velký květináč na chilli

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm.

Jak rychle roste chilli

„Semínka chilli paprik klíčí dlouho. Dva až čtyři týdny, podle odrůdy, ale také podle podmínek, hlavně tepla a vlhka. Doporučuje se do každé tablety vložit jedno až dvě semínka, já ale dávám raději tři,” říká Jan Novák, jenž se svému hobby – pěstování chilli papriček – úspěšně věnuje už několik let.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Jak dlouho vydrží chilli papričky

Když je máte čerstvé Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Jak dlouho vydrží semínka chilli

Je to ovšem mezní hodnota, naše semínka jsou přebraná, testovaná na klíčivost, takže běžná doba je maximálně 2 týdny. Pokud semínko nevyklíčí do 2 týdnů, může začít plesnivět, nejčastěji je to kvůli nedodržení některé z podmínek nutných ke zdárnému vyklíčení semene.

V čem pěstovat chilli

Půdní substrát je stěžejní faktor pro pěstování chilli. Pro většinu chilli papriček je nejvhodnější zásaditá, hlinitopísčitá a dostatečně provzdušněná půda. Potřebné živiny rostlina získává jen v případě jejich rozpuštění na minerály ve vodě.

Kdy začít sázet papriky

Na záhony se sazeničky paprik vysazují až v druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Vyberte jim co nejvýhřevnější polohu chráněnou před větrem, ideálně u jižně orientované zdi. Alespoň 3 týdny před výsadbou je připravený záhon vhodné přikrýt černou mulčovací fólii, která napomůže prohřátí půdy.

Proč padají květy u paprik

Proč opadávají květy paprik

Jedním z nich je nepřiměřená zálivka, tedy přelévání paprik. Je důležité, abyste půdu u rostlin nechali mezi jednotlivými zálivkami proschnout, ale ne tak, aby listy žloutly. Někdy také květy opadávají, pokud rostliny přehnojíte dusíkem.

Kdy Zaštipovat chilli papričky

Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.

Co dělat s chilli papričkami

Plody papriček se často využívají syrové, přidávají se při vaření do jídel. Připravuje se z nich řada různých směsí, past, ale také džemy, salsy. Mohou se konzervovat nebo jen nakládat pečené do oleje. Nejčastěji se používá sušené koření.

Jak vyklíčit semínka ve vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Jak pěstovat chilli Indoor

V pěstebním stanu načasování řešit nemusíte, to je obrovská výhoda pěstování chilli papriček indoor. Nevýhodou je spotřeba elektrické energie zdrojem umělého osvětlení. Na sluníčku rostliny chilli potřebují k dozrání plodů v průměru 6-9 měsíců.

Jak dlouho trvá než vyklíčí paprika

Při zakoupení semen paprik se můžete dočíst, že doba klíčení může být až tři týdny.

Proč papriky otáčejí listy

Nedostatek Boru (B) – Mladé listy jsou pokroucené a odumírají Nedostatek Hořčíku (Mg) – Listové okraje se otáčejí dovnitř nahoru.

Jak zastřihnout chilli

Zaštipování chilli papriček

Pokud pěstujete chilli papričky ze semínek a rostlina se ještě nezačala rozvětvovat, zaštípněte centrální výhon, který najdete uprostřed zcela nahoře. Díky tomu vám po stranách vyraší další dva až tři výhony a získáte tak košatější korunu.

Co dělá chilli v těle

Chilli a léčba bolesti

Kapsaicin obsažený v krémech a mastech zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, artritidě , a při zánětlivých onemocnění podpůrných tkání (šlachy a vazy kloubů). Různé masti a mazání s obsahem chilli papriček ulevují při bolesti hlavy. Kapsaicin podporuje produkci tepla v těle.

Kdy zasít semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Jak hluboko sázet semínka

Sází se tedy do hloubky velikosti semene. Pokud je například semeno velké půl centimetru, sází se do hloubky půl centimetru pod povrch. V případě, že máte malá semena o velikosti jen půl milimetru (nebo dokonce ještě menší), můžete je jen rozsít po povrchu a mírně zatlačit do substrátu.

Proč nerostou sazenice paprik

Zkroucené listy u sazenic paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat.

Jak a čím hnojit papriky

Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.