Kdy hnojit švestky?

Jak a čím hnojit švestky

Co se týče hnojení, někteří pěstitelé hnojí popelem ze dřeva. Stačí vám 500 gramů popela na deset litrů dešťové vody. Dále švestku můžete přihnojit vápenatým ledkem, draselnou solí a superfosfátem. Co se týká množství jednotlivých hnojiv, smíchejte 10 gramů ledku, 20 gramů draselné soli a 30 gramů superfosfátu.
Archiv

Jak často hnojit ovocné

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Jak poznat zralé švestky

Švestky dozrávají od července do konce září. Plody by měly na stromech zrát co možná nejdéle, protože utržené švestky velice špatně dozrávají a nemají pak typickou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké. Čerstvě sklizené švestky mají jemně ojíněný bělavý povrch.
Archiv

Kdy jsou švestky zralé

Švestky dozrávají od začátku července do září. Plody nechejte na stromech zrát co možná nejdéle, protože jinak špatně dozrávají, a hlavně nemají tu správnou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké.

Proč švestky nerodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Jak rychle roste Švestka

Pěstování slivoní

Dostatek vláhy je potřeba zejména v období růstu plodů. Nejchutnější a obecně nejlepší plody slivoní rostou ve druhém až třetím roce od výsadby.

Jak často používat hořkou sůl

Pro listové hnojení (postřikem na list) doporučujeme dávku 5 – 15 g na 1 litr vody. Zálivku nebo postřik provádíme v ranních nebo večerních hodinách, kdy sluneční záření není tak silné. Při silných příznacích nedostatku hořčíku může být uvedené dávkování až zdvojnásobeno. Doba aplikace: použití není časově omezeno.

Kdy hnojit granulovaným kravským hnojem

Jeden kilogram granulovaného hnoje má stejnou vydatnost jako vrchovatě naložené kolečko chlévské mrvy. Na rozdíl od klasické chlévské mrvy je možné fermentovaná granulovaná hnojiva používat nejen na podzim, ale i na jaře a vlastně během celého vegetačního období.

Jak se starat o švestky

Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.

Jak dlouho nechat kvasit švestky

Kdy je kvas připravený

Známkou ukončení kvašení je takzvaný ovocný koláč, který se z povrchu začíná potápět. U raného ovoce, jako jsou třešně a meruňky, je kvašení rychlejší, zpravidla tři až čtyři týdny. Proces u pozdního ovoce se pohybuje mezi pěti až šesti týdny, může být i delší.

Jak nechat dojít švestky

Jablka při zrání uvolňují hodně ethenu. Zkuste přidat do jiného papírového sáčku k dalším třem švestkám jedno zralé jablko a porovnávejte po jednom, dvou a třech dnech po jedné švestce z každého vzorku – švestku volně položenou, švestku v dobře uzavřeném papírovém sáčku a švestku v sáčku s jablkem.

Jak sbírat švestky

Jak česat. Švestky je třeba česat ručně do košíčků a přitom budete muset pravděpodobně stát na žebříku, abyste na ně dosáhli. Protože dřevo švestek je velmi křehké a snadno se láme, je lepší, když si pořídíte štafle nebo žebřík se dvěma opěrami. Švestky trhejte opatrně i se stopkou – déle vydrží.

Jak hluboko se sází Švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Jak správně pěstovat švestky

Pěstování švestek

Vhodnou dobou pro vysazení je podzim. Stromek vložíme do půdy tak hluboko, aby místo štěpování (místo srůstu) zůstalo nad zemí. Sázet se však může i na jaře. Při růstu plodů potřebuje slivoň dostatek vlhkosti a vydatnou zálivku, během suchého léta je třeba stromy dobře zalévat.

Proč mi švestka neplodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Kdy hnojit hořčíkem

Management hnojení obilovin

Hořčík je možné dodat i v rámci vápnění půdy dolomitickým vápencem v podzimním období s následným zapravením do půdy orbou, kdy je počítáno s pozvolnějším a dlouhodobějším účinkem těchto hnojiv.

Na co se používá hnojivo hořká sůl

Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin. Hořčíku často bývá nedostatek tam, kde se jim nehnojí, nebo kde se k vápnění nepoužívají dolomitické vápence.

Kdy hnojit hnojivem NPK

Hnojiva NPK se používají k základnímu hnojení půdy na začátku vegetace – tj. ještě před výsadbou rostlin. Některé rostliny jsou velmi náročné na spotřebu těchto tří základních látek, proto jim mohou být dodány pomocí hnojiva NPK také v průběhu sezóny.

Co lze hnojit Slepičincem

Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí. Toto po domácku vyrobené hnojivo sice libě nevoní, ale je účinné.

Jak dlouho roste Švestka

Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let.

Jak na řez staré švestky

U starších stromků vystříhejte větve, které rostou směrem dovnitř a zahušťují korunu. Takové větvičky přijdou pryč všechny, aby se do koruny dostaly sluneční paprsky. Výjimku tvoří malé, krátké větvičky, které už budou nasazovat na květy. Tyto plodonoše nechte růst, bude z nich úroda i uvnitř koruny.

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.

Kdy pálit kvas ze švestek

5) Kdy pálit kvastřešně 4-5 týdnůmeruňky 5-6 týdnůhrušky 6-8 týdnůšvestky 6-8 týdnůjablka 8 – 12 týdnů

Jak uchovat švestky na zimu

První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit.

Co s nezralými švestkami

Natrhané švestky (se stopkami) se dají skladovat i několik dní. Uchovávají se v suchu a chladu. Je třeba je ale kontrolovat a přebírat (odstraňovat nahnilé kusy).