Kdy je dobře sadit kapradiny?

Kdy zasadit Kapradi

Kapradiny jsou tak trochu zvláštní rostliny, kterým je potřeba věnovat náležitou péči. Nedaří se jim všude. A protože nejideálnější čas na výsadbu je na jaře, můžeme se do toho pomalu pustit. Vysaďte si je nejen do zahrady, ale jsou využitelné i jako pokojové rostliny.
Archiv

Jak zasadit Kapradi

V zahradě vyžaduje mírně kyselou, vlhkou půdu. Ideálním stanovištěm jsou okraje jezírek, kde podezřeň obsadíme mechem. Pokud ji chceme pěstovat ve skupinách, vykopeme jámu, vyložíme ji fólií a naplníme kyselou rašelinou. Najdeme polostinné místo, pokud má ale dost vláhy, snese i přímé slunce.
Archiv

Jak pěstovat kapradiny v bytě

Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.

Jak pěstovat venkovní kapradí

Kapradinám se nejlépe daří v polostínu nebo ve stínu. Rády mají vlhkou, humózní a dobře propustnou půdu, takže se skvěle hodí na místa s vyšší vlhkostí. Můžete je také pěstovat pod stromy, keři nebo ve stinných zákoutích zahrady. I v nádobách vypadají úchvatně.

Co kombinovat s kapradinami

Kapradiny kombinujte s rostlinami, které mají podobné nároky na světlo a zálivku.Bohyšky: Bohyšky jsou tradičními společníky kapradin.Srdcovky: Srdcovky jsou zajímavým doplňkem ke kapradinám.Plicníky: Plicníky jsou trvalky s nádhernými květy a atraktivními listy, které se skvěle kombinují s kapradinami.

Jak rychle rostou kapradiny

Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.

Jak se mnozi kapradina

Kapradiny snadno namnožíte na jaře dělením trsů. Pokud budou mít dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký starý trs bývá někdy obtížné – můžete si opatrně pomoci i nůžkami či pilkou. Kapradiny lze množit i výtrusy.

Jak se rozmnožuje kapraď samec

Rozmnožují se výtrusy, jež vytvářejí na spodní straně listů ve výtrusnicích. Tyto původně lesní rostliny nejsou na pěstování nijak náročné, ale vyžadují kombinaci určitých podmínek, které přispívají k jejich zdárnému růstu.

Jak přezimují kapradiny

Kapradiny obvykle bez problémů zvládají přezimování a některé si i přes zimu zachovávají okrasný vzhled. Podobně jako u jehličnanů je však potřeba nabídnout jim dostatečnou závlahu ještě před příchodem mrazů a pak také v zimě v době, kdy nemrzne.

Kdy stříhat kapradiny

Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.

Co potrebuje kapradina

Stanoviště: Potřebuje vlhký vzduch, teplo a ochranu před přímým sluncem, nejlépe se mu daří v teráriu. Teplota by měla být 16 °C, letní maximum 24 °C. Zálivka a hnojení: Kořeny musejí být stále udržovány ve vlhku. V létě zalévejte tak, aby substrát nevyschnul, v zimě 1x týdně.

Jak zachránit uschlé kapradí

Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne.

Kdy rostly nejvetsi kapradiny

Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.

Kam umistit Kapradinu

Okna na sever. U severního okna bývá světla naopak nejméně, vybíráme sem proto rostliny stínomilné, kterým místo přímých slunečních paprsků vyhovuje světlo rozptýlené. Sever je vhodnou stranou pro kapradiny, asparágus, břečťany nebo klívie, dobře tu poroste také třeba potos nebo tchýnin jazyk.