Kdy může být cuketa jedovatá
Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.
Kdy se sází cukety
Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.
Jak dlouho plodí cuketa
Plody dobře rostou, pokud jsou dostatečně opylovány, vyživovány i zalívány. Zhruba 40-70 dnů od výsadby se můžeme dočkat zralých plodů – konkrétní doba záleží na odrůdě. Zralý plod by měl být 15-20 cm velký, lesklý, tvrdý a šťavnatý. Výhodou cuket je, že plodí opakovaně.
Archiv
Jak pěstovat cuketu na zahradě
Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.
Jak se projevuje Otrava z cukety
Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.
Jak se pozná špatná cuketa
Naštěstí existuje jednoduchý test, jak poznat, zda je cuketa v pořádku. Stačí cuketu ochutnat. Pokud má běžnou neutrální až nasládlou chuť, je vše v pořádku. Pokud je cuketa hořká či trpká, nikdy ji nejezte a rovnou ji odešlete na kompost!
Jak hluboko sázet cukety
Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na teplém a zároveň chráněném stanovišti. Aby se půda dostatečně prohřála, můžeme ji 1- 3 týdny před výsevem přikrýt černou fólií. Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka.
Co potřebuje cuketa
Cukety mají rády lehký substrát, který není jílovitý, promočený, ale také umí udržet částečně vláhu, aby zbytečně rychle neprosychal. Cukety totiž rostou jako z vody, a proto i hodně vody potřebují. Oceňují substrát obohacený o chlévskou mrvu, dobře vám poslouží ale i hnojení na listy běžným hnojivem na zeleninu.
Co nesnáší cuketa
I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.
Proč má cuketa žluté listy
Častou nemocí cuket je padlí. V druhé polovině léta, většinou v polovině srpna, se na listech objevuje moučnatý bílý povlak houby. Napadené části rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají. V případě napadení ošetřete rostliny fungicidy na bázi organické či anorganické síry nebo benzimidazolu.
Kam zasadit cukety
Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na výhřevném, chráněném stanovišti. Na týden až tři před výsevem či výsadbou můžete přikrýt záhon černou fólií, díky čemuž se půda prohřeje. Půdu je vhodné obohatit uzrálým kompostem (přibližně 3cm silnou vrstvou, nebo pár lopat ke každému hrůbku).
Jak daleko od sebe cukety
Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na teplém a zároveň chráněném stanovišti. Aby se půda dostatečně prohřála, můžeme ji 1- 3 týdny před výsevem přikrýt černou fólií. Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka.
Proč cuketa zhořkne
Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.
Co se dá uvařit z cukety
Pokud jste dosud s touto zeleninou neměli tu čest, určitě se nebojte ji poznat!Cuketové karbanátky se zrajícím sýrem.Krémová cuketová polévka s ricottou ve varném mixéru.Skromné lasagne s cuketou.Cuketové muffiny s dipem.Zeleninová pánev se šafránovou rýžíCuketový salát s hořčičnou zálivkou.Cuketová kmínka.
Co se žlutou cuketou
Žluté cukety můžeme grilovat, péct, zapékat, plnit, smažit nebo vařit. Použití je stejné jako použití jiných odrůd cuket. Přidanou hodnotou je krásná barevnost a jemnost těchto cuket.
Co sázet spolu
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
Jak se starat o cukety
V době růstu cukety byste jí měli každý týden dodávat v zálivce tekuté hnojivo. Kvete-li cuketa, tak dávejte hnojivo na podporu vytváření plodů. Vydatná zálivka cukety napomůže tomu, že plody nebudou malé a zatvrdlé. Zalévat se proto musí cuketa pravidelně a opravdu dost – nejlépe přímo ke kořenům.
Jak Strihat listy cukety
Listy se ustřihnou nebo seříznou těsně nad samotným stonkem.
Odstranit je třeba listy, které jsou nejstarší. Končit byste měli u samotných plodů, kde několik listů vždy musí zůstat.
Proč hnijí cukety
Nedostatek vápníku
Hniloba konců cuket spočívá i v tom, že nemají dostatečné množství vápníku. Ten je zapotřebí do půdy dodat, a to třeba různými preparáty. Tradičně se hnojí třeba ledkem vápenatým nebo chloridem vápenatým.
Co dělat s cuketou když je hořká
Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.
Co z cukety na zimu
Nejjednodušším způsobem skladování cuket je jejich zamražení, avšak myslete na to, že je nejprve potřeba jejich tepelná úprava. Řešením je cuketu podusit, ugrilovat nebo blanšírovat a po vychladnutí zamrazit. Takto vám vydrží klidně celou zimu.
Jak nejlepe udělat cuketu
Skvěle chutná lehce orestovaná na másle nebo na oleji s troškou vody, grilovaná v troubě, na pizze nebo v omeletách. Můžete ji i hodit na grilovací pánev, nakrájet do číny nebo obalit v těstíčku a usmažit v oleji jako zeleninové chipsy.
Jaký je rozdíl mezi zelenou a žlutou cuketou
Plody žluté cukety se oproti zelené vyznačují zejména křehčí dužinou a výraznější chutí. Barva cuket vznikla šlechtěním s malými žlutými tykvičkami. Jemná dužina je krémově zbarvená. Včas sklizené cukety obsahují jen minimální množství velmi drobných semen.
Jak připravit žlutou cuketu
Na pánvi rozehřát olej, asi minutu na něm restovat česnek a chilli papričky, potom přidat vymačkanou cuketu a 3 minuty opékat. Cuketu přemístit do misky, k ještě teplé vmíchat sýr, lístky bazalky, pokud je třeba, pak dosolit, pokud je chuť, tak zjemnit zakysankou.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.