Kdy je sumec aktivní?

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.
ArchivPodobné

Na co se dá chytit sumec

Menší exempláře sumců nejčastěji zaberou na přívlač při cíleném lovu menších ryb (na UL prut je zdolávání obzvlášť náročné), někdy zabere sumec při lovu kaprovitých ryb a dokonce jsou známy i úlovky na muškařský prut.

Kde se loví sumec

Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.

Jak velký může být sumec

Rozměry. dorůstá úctyhodných rozměrů okolo 2 m (rekordně okolo 3 m, v minulosti i 4 -5 m), hmotnost okolo 60 kg, ale mohou dosahovat i hodně přes metrák (v minulosti snad i 300 kg). Větších rozměrů dorůstají sumci z teplých oblastí (Itálie, Rusko, Kazachstán…).

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Jak bere sumec

Čím více je teplejší voda, tím více jsou sumci aktivní. Proto je nejlepší čas pro lov v tomto období odpoledne. Vzhledem k tomu, že sumci jsou stále ještě slabí a nemají tolik sil honit ryby, raky a další své potenciálních oběti, které jim snadno uniknou, měli bychom z toho vycházet při výběru nástrahy.

Jak zaseknout sumce

V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.

Jak poznat sumce

Jak poznám toho největšího sumce Na echolotu je znázorněn jako nejtlustší čára. A pokud se sumec pohybuje, pak jsou u tlusté čáry na echoloty znázorněny i vlnovky. Právě vlnovky znázorňují pohyb ryby.

Jak dlouho se dožívá sumec

Patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku až 50 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší.

Jak rychle roste Štika

Roste velmi rychle, v prvním roce života dosahuje 12-50 cm, ve druhém roce 16-60 cm, ve třetím roce 23-65 cm, ve čtvrtém roce 30-70 cm, v pátém roce 50-75 cm, v šestém roce 58-85 cm, v sedmém roce 60-90 cm, v osmém roce 65-95 cm, v devátém roce 78-100 cm a v desátém roce 88-110 cm.

Jak přilákat sumce

Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.

Jaká šňůra na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jak správně zabít sumce

Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.

Jak nastražit podvodní splávek

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jak rychle roste sumec

V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší. V prvním roce života dorůstá 10–18 cm, v pátém roce 55–75 cm, v desátém roce 85–120 cm, v patnáctém roce 120–170 cm, ve dvacátém roce 150–200 cm. Jeho váhové přírůstky činí 1–3 kg ročně.

Jak vidí sumec

Rybí druhy se zakrnělým zrakem (sumec, úhoř) mají malé oči, a proto přednostně využívají k lovu i orientaci jiné smysly – hmat, sluch, čich, čidla pohybu. Ryby vidí barevně! Jejich oční receptory rozeznávají plné barevné spektrum.

Jaké má sumec zuby

Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů, kterým se říká „kartáče“ a jsou skloněny dovnitř tlamy a fungují jako struhadlo. Má dlouhou břišní ploutev, která se rozprostírá až do ocasní ploutve. Široká ústa mají ozubenou spodní i horní čelist.

Kdy jít na štiky

Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Kdy se třou štiky

Štiky se třou v průběhu března až dubna. Pro tření vyhledávají klidné teplé vody s hustým porostem, polomy, spadlé stromy apod. V prvních týdnech života se malé štičky živí planktonem, později přecházejí na potěr ostatních druhů ryb.

Jakou Nastrahu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Jak vyprovokovat sumce

Úspěch mohou přinést jak nástrahy tvrdé (plandavky, rotační třpytky a woblery), tak i měkké (rippery, twistery a ostatní „gumové” napodobeniny kořisti – žížal, pijavic, úhoříků, obojživelníků i ryb) Sumce provokují hlavně nástrahy, které pod vodou vyvolávají silné vlnění či vibrace.

Jak silny vlasec na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jakou Pletenku na sumce

já používám Tuf line. Je to vynikající šňůra. Netrhá se a unese fakt strašně moc.Je placatá a tmavě zelená je to asi 0,80mm a je na 91 kg( chytám s tím hlavně ve Španělsku na Ebru a i u nás hlavně na Labi,Seči a Lipně,ale u nás stačí tak do 50kg).

Jak se uvazuje sumec

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Jak vyvrhnout sumce

Vnitřnosti vyvrhneme, musíme je však odříznout od hřbetu a přeříznout i všechny části těsně za hlavou. Rovněž musíme strhnout blánu u hřbetu, pak se uvolní krev, která vyteče. Dokončíme stahování kůže, odřízneme konec ocasu a spodní část ploutve, pomáháme si opět kleštěmi. Odříznutí ocasu a spodní části ploutve.