Kdy je vhodný čas zdobit perníčky?

Kdy se mají zdobit perníčky

Na zdobení perníčků, které probíhá až ideálně třetí den po upečení, budeme potřebovat: 1 vaječný bílek. 140 g až 180 g moučkového cukru – podle velikosti bílku. 4 kapky citrónové šťávy.

Jak dlouho nechat odležet těsto na perníčky

Recept na hned měkké perníčky

V takovém případě se nebojte přidat trošku medu a tuku. Těsto podle tohoto receptu by mělo být krásně vláčné a tvárné, ale nemělo by se lepit. Hotové těsto vložte do uzavíratelné nádoby a nechte alespoň dvě hodiny odležet v lednici (můžete nechat i přes noc).
Archiv

Jak dlouho vydrží perník

Suché perníkové stavby vydrží roky. Měkké perníčky časem vyschnou, pokud nejsou správně skladované, a je lépe je sníst co nejdříve – ideálně asi měsíc po upečení.
Archiv

Jak zdravě zdobit perníčky

Ze stejného důvodu sladíme perníčky medem a místo rafinovaného cukru používáme kokosový nebo alespoň hnědý třtinový cukr (je-li k dispozici práškový, i na ozdobu). Do těsta kvůli synovi nepřidáváme žádný tuk. Takže i při zánětu střev si může perníčky svátečně dopřát.

Proč jsou perníky tvrdé

Pokud vám z trouby vždy vylezou perníčky tvrdé jako kámen, je to nejspíš proto, že jste do nich dali moc medu. Med má hodně intenzivní vůni a chuť, a tak s ním není potřeba v receptu plýtvat, Zpravidla stačí jen jedna až tři lžíce, záleží na množství, a máte jistotu, že perníčky budou vždycky měkké.

Jak dlouho měknou perníčky

Tradiční perníčky jsou známé tím, že po upečení velmi rychle ztvrdnou a potřebují nějaký čas k tomu, aby znovu změkly a člověk si na nich nevylámal zuby. K tomu je potřeba chladné a vlhké prostředí, nejlépe balkon, spíž nebo sklep. A k tomu nejméně tři týdny, po které si budou perníčky pomalu měknout.

Jak uložit perníčky aby změkly

Tím zázračným výtvorem je chleba. Nakrájejte jej na plátky a přidejte je do krabice s perníčky. Zda necháte krabici bez víka nebo na ni dáte víko, záleží na vás. Na výsledný efekt to nebude mít vliv.

Čím mazat perníčky

Postup přípravy receptu

Vykrájené tvary pečeme na vymaštěném a vysypaném plechu (nebo na plechu vyloženém pečicím papírem) poměrně zprudka asi 5 min. Hned po vytažení z trouby perníčky potřeme rozšlehaným vajíčkem.

Čím se potírají perníčky aby byly lesklé

Čím perníčky potřít

Vejce a voda: Po upečení perníčky potřeme rozšlehaným celým vejcem, do kterého přidáme lžičku studené vody. Nanášíme tenkou vrstvu na horké perníky mastilkou. Lesk je zaručen.

Čím se zdobí perník

Perníčky jsou jedny z nejoblíbenějšího druhu vánočního cukroví. K nim neodmyslitelně patří zdobení, na které se nejčastěji používá cukrový bílek nebo čokoláda. U perníčku je důležité začít s pečením zavčasu, aby nám do Vánoc změkly a daly se jíst.

Čím natřít perníčky

Čím perníčky potřít

Vejce a voda: Po upečení perníčky potřeme rozšlehaným celým vejcem, do kterého přidáme lžičku studené vody. Nanášíme tenkou vrstvu na horké perníky mastilkou. Lesk je zaručen.

Jak urychlit změknutí perníčků

Změknutí můžete urychlit, když k perníčkům přidáte jablko. Stačí do krabice přidat půlku jablka – to je nutné po každých dvou dnech vyměnit. Zkusit můžete i trik s hrnkem horké vody, kterou dáte do trouby při předehřívání. Pak k němu vložte plech s upečeným cukrovím a nechte zhruba dvacet minut navlhnout.

Kam uschovat perníčky

Druhy, které potřebují rozležet a změknout (perníčky, zázvorky), uchovávejme nejlépe v papírových krabicích. Pro ukládání méně trvanlivých druhů v lednici používejme plastové uzavíratelné nádoby. V nich můžeme cukroví i mrazit.

Co udělat aby byly perníčky měkké

Perníčkům můžete ke změknutí pomoct i po upečení – stačí je pár dní nechat v uzavřené nádobě s půlkou jablka. Nasají vlhkost ovoce a budou měkké co nevidět.

Jak udělat barevnou polevu na perníčky

Nejen kakaem, ale i skořicí nebo kávou dosáhnete hnědé barvy polevy na perníčky. Jen těžko byste našli něco, co dokonale přebarví bílou polevu na černou. Zkusit to můžete s aktivním uhlím. Živočišné uhlí rozdrťte najemno, smíchejte s troškou vody na kaši nebo z něj udělejte barevný cukr a přimíchejte do polevy.

Jak udělat zdobení na perníčky

Postup přípravy

Moučkový cukr 3x prosejeme. Přidáme bílek a šťávu z citronu, kterou jsme přecedili. Vše mícháme metličkou tak dlouho, až je poleva tuhá a nestéká ze lžíce. Plníme sáček na zdobení a nebo tvrdý igelitový sáček.

Co delat kdyz mám tvrde perníčky

Tím zázračným výtvorem je chleba. Nakrájejte jej na plátky a přidejte je do krabice s perníčky. Zda necháte krabici bez víka nebo na ni dáte víko, záleží na vás. Na výsledný efekt to nebude mít vliv.

Co na perníčky aby se leskly

Aby se perníčky krásně leskly a dobře se zdobily, stačí je hned po vyndání z trouby potřít rozšlehaným vajíčkem.

Jakou polevu na perník

Perník můžete vylepšit buď čokoládovou nebo citronovou polevou, můžete ho také rozříznout a namazat kyselejší marmeládou.

Čím se nejlépe zdobí perníčky

Perfektní poleva by měla být tak akorát hustá, aby se na perníčky dobře malovalo, nesmí být tudíž moc řídká ani tuhá. Správně hustá poleva by měla velmi pomalu stékat zvařečky. Někdo miluje tradiční cukrovou polevu, jiní zase raději tu z čokolády. Můžete dokonce i obě varianty zkombinovat.

Jakou mouku na perníčky

Ingredience1kg medu.1 kg mouky hladké pšeničné (zdravější a o nic méně luxusní verze s žitnou celozrnnou)4 žloutky.250 g cukru moučka (může být třtinový)1 lžička jedlé sody.1/2 lžičky prášku do pečiva.10 hřebíčků20 kuliček nového koření

Kdy nalit polevu na perník

4/ Po upečení nechat perník vychladnout. 5/ Připravit polevu: Vodu a citronovou šťávu nalít do misky a postupně přisypávat a zašlehávat (ruční metlička) cukr, až poleva získá hladkou hustší konzistenci. 6/ Polevou polít hotový vychladlý perník a polevu nechat zaschnout.

Kdy dát polevu na perník

Postup přípravy receptu

Mléka dáváme dle požadované hustoty. Pokud je poleva hustá, dá se dobře naředit a opět rozmíchat. Na suché koláče, buchty a bábovky můžeme lít polevu prakticky ihned a můžeme jí například ještě posypat kokosem, ořechy…

Jak poznat Upečené perníčky

Před pečením se ničím nepotírají. Pečte na 170 st – čas závisí na velikosti – poznáte podle barvy upečeného perníčku.

Jak poznam hotový perník

Když se těsto nelepí na špejli

Jako "tester" upečenosti můžete použít jakoukoliv dlouhou tenkou jehlici, které se k tomuto účelu prodávají. Většina hospodyněk si ale vystačí s obyčejnou špejlí. Tu zapíchněte do nejvyššího bodu bábovky nebo středu korpusu a vytáhněte ji. Když se na ni těsto nepřilepí, je moučník hotový.