Kdy nasadit salát do pařeniště?

Kdy vysévat hlávkový salát

Obvykle se vysazují od března do konce dubna, ale důležitá je i denní doba. Nejvhodnější pro výsadbu je pozdní odpoledne – podvečer. Nezapomeňte sazenice salátu dobře zalít. Díky tomu budou mít celý večer a noc na to, aby se v zemině usadily – ještě dřív, než na ně zasvítí sluníčko.

Jak dlouho roste salát

Semínka můžete vysadit přímo na záhon cca 2 cm hluboko nebo rostliny předpěstovat. Některé saláty mohou růst až 80 dní – listový 7 týdnů, hlávkový 10-11 týdnů a římský 11-12 týdnů. Listový salát však můžete sklízet kdykoliv v průběhu jeho vývoje a tak již po 25 dnech můžete dostat slušné množství salátu.

Kdy zasít semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Kdy sázet do Foliaku

Sazenice můžete do fóliovníku zasadit ve chvíli, kdy teplota v něm neklesá pod 15 °C (vhodné je umístit do fóliovníku teploměr), a stejně tak by neměla vystoupat nad 27 °C (v teplých dnech je třeba větrat).

Proč se nedělají hlávky na salátě

Pozor na půdy mající pH nižší než 6,5 a také takovou zeminu, jež vytváří krustu. Nepěstujte jej také po čekance nebo endivii. Stejně tak mu v lehkých půdách nesmí předcházet květák či hlávkové zelí. Salátu by se v takovémto prostředí nejspíše příliš nedařilo a kýžené odrůdy byste se nedočkali.

Proč salát nevytvoří hlávku

Jílovité půdy potřebují zlehčení

Všechny druhy salátů upřednostňují humózní půdy. Slehlou jílovitou půdu musíme tedy nejprve vylehčit pískem a rašelinou a dostatečně ji kypřit, abychom dosáhli správné drobtovité konzistence. Letním odrůdám salátů trochu jílu neuškodí, ale jarní odrůdy jej vyloženě nemají rády.

Jak daleko od sebe sázet salát

Menší druhy salátu od sebe rozesazujeme cca 15 cm daleko, větší druhy až 30 cm. Kromě pařeniště a skleníku lze k přípravě sadby salátu využít též fóliovník, ale i jen překrytí netkanou textilií a fólií, fóliový tunel a případně též mobilní nádobu umístěnou na vnitřním okenním parapetu.

Kdy začít s prací na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Jak hluboko zasadit semínka

Takže třeba hrách a fazole se dávají cca 4 cm pod zem (normálně je tam zapíchnu dvěma prsty), rajčata, papriky nebo okurky vysévám cca 0,5 cm pod zem a pidi semínka, jako třeba kedlubny, mrkev nebo zelí jen popráším zeminou, aby se semínka při zálivce nevyplavila.

Kdy se může sázet salát do skleníku

Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara.

Co zasadit do Pařníku

Začněte kedlubnami, špenátem, ředkvičkami a bylinkami. Jakmile se trochu oteplí, můžete do pařeniště vysadit letní zeleninu, jako jsou rajčata, cukety, papriky, lilky nebo okurky.

Co žere hlávkový salát

Co se týká škůdců, většinou se jedná o mšice – ZDE, drátovci – o nich ZDE, housenky¨, nejvíce asi slimáci a hlemýždi a další. Z chorob může salát trpět hnilobu, okrajovou spálou listů anebo plísní.

Jak se Otrhava Trhaci salát

Vyžaduje slunné stanoviště.

Ideální je pro něj teplota 10 – 20 °C (dle odrůdy). Dobře snáší i větší teplotní pokles. Vhodné je zakrýt sazenice netkanou textilií, která uchrání rostliny před škůdci a zkrátí období vegetace. Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá.

Jak hluboko zasadit salát

Při klíčení dbáme na dostatek světla, aby rostlinky byli silné a ne příliš vytáhlé. Můžeme tedy vysadit semínka přímo na záhon. Semena sadíme cca. 2 cm hluboko.

Jak hluboko vysévat salát

Při vysazování dbejte na to, aby sazeničky nebyly v přílišné hloubce a měly srdíčko nad zeminou. Pokud by byly zasazeny moc hluboko, listy by zahnívaly.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Kdy Plít zahradu

Pokud se rozhodnete plít častěji v kratších intervalech, plevel nebude mít takovou šanci se rozrůst a ve výsledku na záhonech strávíte kratší dobu. Jiní zahradníci zase radí, že vyplít záhony stačí jen dvakrát za sezonu. Poprvé čtyři týdny po výsevu či výsadbě a podruhé za další čtyři týdny.

Jak aktivovat semínka

Semínka propláchněte studenou vodou, aby se očistila a nepřipalovala se, nechte okapat na sítku. Pak použijte troubu nebo pánev: Troubu nahřejte na 140 °C, ořechy a semínka dejte na plech vyložený pečícím papírem a pražte asi 15 minut, občas promíchejte. Kontrolujte, abyste je nespálili.

Jak hluboko sázet sazenice

Obecně platí, že by měly sazenice vysazovat tak hluboko, aby byl povrch zeminy v květináči rovině s povrchem půdy. Salát a celer jsou citlivé na příliš hluboké zasazení. Sazenice nesmíte "utopit", růstový vrchol (srdíčko) by měl být vždy nad povrchem půdy.

Kdy sázet okurky hadovky do skleníku

Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Co se dává do pařeniště

Díky pařeništi se lze poměrně rychle dobrat i raného salátu. Hodně se vysévají ředkvičky, předpěstovává se květák, kedlubny, zelí i kapusta nebo sadba celeru a póru. Ale na své si přijdou i květomilci, předpěstovávají si letničky, například astry nebo afrikány.

Jak zalévat pařeniště

Ve sklenících a pařeništích bývají vysoké teploty, a proto je důležité zalévat rostliny pravidelně a vydatně. Ale pozor! Používejte pouze vodu odstátou. Pokud byste rostliny zalévali čerstvou studenou vodou, mohli byste jim způsobit teplotní šok.

Kdy je zralý hlávkový salát

Listové saláty můžeme sklízet již za 7 týdnů od výsevu, hlávkové za 10 až 11 týdnů, římské za 11 až 12 týdnů. Hlávkový máslový, římský a kadeřavý salát sklízíme zásadně celý a skladujeme v chladničce nejvýše několik dní.

Jak daleko od sebe saláty

Salát můžeme vysadit do volných záhonů, ale i do skleníku, pokud je ještě chladněji, případně můžeme využít ještě v předajří dobře založené pařeniště. Menší druhy salátu od sebe rozesazujeme cca 15 cm daleko, větší druhy až 30 cm.

Jak často zalévat salát

Po výsadbě až do tvorby hlávek zaléváme pravidelně, ale nepřemokřujeme, aby ke kořenům mohl vzduch. Během tvorby hlávek zaléváme vydatně, ale opatrně v delších časových intervalech, aby hlávky nepodhnívaly a nebyly napadeny plísní salátovou.