Kdy Odkvétá levandule?

Kdy Odkvétají levandule

Levandule u nás začíná kvést v červnu a odkvétá v srpnu, proto neváhejte a vyhledejte její společnost. Pokud ji nemáte doma, vydejte se na některé z polí umožňujících samosběr, nebo si udělejte výlet na levandulovou farmu.
Archiv

Kdy sbírat květ levandule

Kdy sklízet levanduli Levanduli sklízejte v průběhu srpna, kdy je nejvhodnější do čajů, limonád i na výrobu oleje. Pokud ji chcete na sušení, pak sklízet musíte o dost dříve, a sice v průběhu června. Levandule nebude tolik opadávat, ale ochudíte se o krásu a vůni jejich květů.

Kdy Strihat levanduli na sirup

Levandule se stříhá radikálním řezem až na jaře, protože lépe zvládá regeneraci. Těm, kteří ostříhali levandulové keříky včas, přejeme bohaté, druhé kvetení, ne už sice tak husté, ale pár květů by se mělo objevit tak na začátku září.

Co dělat když Odkvete levandule

Po odkvětu keře je nutné přistoupit k jeho prořezání. Díky tomuto zákroku levandule rychle regeneruje, znovu obrůstá a rozvětvuje se, stává se bohatší, hustší a kompaktnější a nemá sklony k rozvalování větví, což je důležité i proto, aby později ve zdraví přežila zimní období a především tíhu zimní sněhové pokrývky.

Jak omladit staré levandule

Starší levandule se můžete pokusit omladit tak, že na jaře ve středu rostliny provedete opravdu hluboký řez na starém dřevě cca na 10 cm. Po straně necháte několik dlouhých výhonů, které zajistí výživu rostliny. Koncem léta, kdy střed rostliny obrazí, tyto zbylé dlouhé výhony rovněž odstraníte.

Kdy stříhat levanduli na podzim

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Kdy stříhat květy levandule

Levandule se stříhá několikrát do roka. Na jaře (březen – duben), v létě po odkvětu (červen – srpen) nebo případně na podzim (srpen – září).

Kdy se trhá levandule

Levandule se sklízí obvykle od června do srpna.

Kdy a jak stříhat levanduli

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září.

Proč uschla levandule

Obecně platí, že čím více slunce do sebe levandule vstřebá, tím silněji a nádherněji bude vonět. Levandule si také libuje na sušších místech. Na vodu je totiž velmi citlivá. Díky tomu se nemusíte bát, že pokud ji nebudete zalévat, tak uschne.

Jak zkratit levanduli

Jak stříhat levanduliIdeálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.

Kdy se stříhají květy levandule

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Kdy stříhat levanduli po odkvětu

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Jak správně ostříhat levanduli

Při jarním střihu levandulí je důležité sehnat si ostré nůžky. Těmito ostrými nůžkami stříháme levandule tak, že nezastřihujeme příliš do dřevnaté části. Začínáme ostrou hranou nůžek stříhat nové výrostky a nové lístky. Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji.

Jak stříhat starou levanduli

Starší levandule se můžete pokusit omladit tak, že na jaře ve středu rostliny provedete opravdu hluboký řez na starém dřevě cca na 10 cm. Po straně necháte několik dlouhých výhonů, které zajistí výživu rostliny. Koncem léta, kdy střed rostliny obrazí, tyto zbylé dlouhé výhony rovněž odstraníte.

Co delat s uschlou levanduli

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Jak dlouho vydrží levandule

Na péči i údržbu je levandule nenáročná, daří se jí na plném slunci. Spokojí se se sušší, kamenitou a málo výživnou půdou. Ve stínu poroste také, ale bude jen málo aromatická a slabě pokvete. Na jednom stanovišti vydrží dlouho, i více než deset let.

Kdy stříhat levandule na jaře

Jarní řez můžete provádět v době rašení keříku, tedy v březnu a dubnu. Je lepší počkat až po mrazících, aby levandule nepomrzly. Omrzlé větvičky odstraňte jako první. Na jaře je možné výhony zkrátit až na dvě třetiny velikosti.

Jak stříhat levanduli po odkvětu

Letní řez levandule se provádí ihned po odkvětu. Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Levandule v tomto období rychle regeneruje a znovu obrůstá, většinou pak ještě jednou i vykvétá, ovšem ve zcela nesrovnatelném, tedy menším množství drobnějších květů.

Proč mi uschla levandule

Každopádně to není úplně jednoduchá disciplína a pro levanduli je přirozenější pěstování na zahradě s dostatkem prostoru. Levandule v květináči často uschne nebo je přelitá vodou. Pomoc před přelitím: je třeba udělat vhodnou drenážní vrstvu. Na spodek květináče dejte vrstvu štěrku nebo kamínků.

Proč mi usychá levandule

A:Levandule může usychat z několika různých důvodů, včetně nedostatečného zavlažování, nadměrného slunečního svitu, špatné půdy nebo infekce chorobami a škůdci.

Jakou hlínu potřebuje levandule

Levandule je nenáročná na pěstování, aby se jí dobře dařilo, stačí vybrat slunné stanoviště s propustnou vápencovou půdou, nejlépe písčitou a kamenitou. Jílovité půdy nedělají levanduli dobře, nesnáší mokro na kořenech a mohla by vám uhynout. Ideální pro výsadbu je jižní svah.