Kdy pouzivat Perinku?

Kdy muze spát miminko pod perinou

Spací pytle jsou maximálně doporučovány pro miminka do jednoho roku. Starší děti již mají výrazně vyvinuté reflexy a základní motorické dovednosti, takže při spaní pod přikrývkou nehrozí žádné riziko.

Jak dlouho muze být miminko v zavinovačce

Využití zavinovačky k odpočinku a ke spánku

Péřovou peřinku doporučujeme používat k odpočinku a ke spánku nejméně do 5. měsíce věku dítěte.
Archiv

Co dát do postýlky pro miminko

Vhodné jsou molitanové nebo látkové zábrany připevněné po obvodu postýlky, samozřejmostí je kvalitní matrace, peřina i povlečení – to vše z antialergických materiálů. Nejrůznější plyšové hračky či závěsné kolotoče jsou určené k rozptýlení dítěte.

Co nepatří do postýlky

Dítě by mělo spát ve spacím pytli na zádech a v prázdné postýlce. Kolem jeho lůžka nepatří žádné polstrování a mantinely. Žebrované postýlky propouští vzduch. Do postýlky nepatří polštářky, deky nebo plyšáci.

Proč nesmí mít miminko polštář

Polštář U novorozenců a miminek minimálně do jednoho roku polštář rozhodně nepoužívejte. U takto malých dětí je riziko, že se do polštáře zamotají nebo si ho přetáhnou přes hlavu a hrozí riziko udušení. Jako náhrada úplně postačí čistá bavlněná plenka.

V čem spí miminko po narození

tzv. zavinovačka nebo spací pytel), a která mu tak poskytuje maximálně bezpeční a zároveň pohodlný spánek v teple. Děti do jednoho roku života by neměly spát v jedné posteli s rodiči, nebo na vodních postelích, na pohovce, a neměly by spát v ložním prádle či přikrývce z ovčího rouna.

Čím přikrýt miminko v kočárku

Péřovou zavinovačku do kočárku miminku natřepejte, spodní cípy zahrňte pod boky, tím vytvoříte krásné mantinely, které v kočárku pomáhají tlumit otřesy a zároveň napomáhají v tom, aby miminko nezaklánělo hlavičku. Miminko můžete přikrýt dekou nebo v případě horkého dne jen klasickou bavlněnou plenkou.

Čím přikrýt miminko v zimě

Pokud je velká zima, děťátko ve fusaku přikryjte ještě dětskou dekou. Jestliže raději miminko nosíte v šátku, oblečte ho do body, kabátku, svetříku či mikiny, punčošek a tepláčků nebo dupaček. Protože nejvíce tělesného tepla uniká miminkům skrze hlavu, nezapomeňte na čepici a kolem krku nákrčník.

V čem mít miminko přes den

Je totiž dobré, aby mělo miminko od začátku své místo, na které si zvykne a ve kterém se bude cítit dobře. Doporučuje se vytvořit děťátku odlišné prostředí pro spánek v noci a pro spánek přes den. Např. v noci jej ukládat do postýlky v ložnici, přes den pak do postýlky v dětském pokoji, v obývacím pokoji apod.

V čem má spát miminko v zimě

Ochrana před přehřátím

Ideální teplota v ložnici je 16 °C až 18 °C. Ruce a nohy vašeho miminka mohou být studené. Neznamená to, že mu je zima. Vše, co miminko potřebuje ke spánku jsou plenka, dupačky, pyžamo a spací pytel.

V čem miminko spí přes den

Je také dobré rozlišovat mezi nočním a denním spánkem. Zvykejte miminko na to, aby přes den spalo samo ve svém pokoji nebo třeba uprostřed ruchu rodinného života. Vytvoří se tak kontrast oproti klidu a tmě při nočním spánku, a miminko se tak snáze naučí mezi tím rozlišovat.

Kdy vytáhnout klín z postýlky

Doporučujeme klín z postýlky odstranit ve chvíli, kdy si začnete všímat, že už se miminko točí na bok, ležení s vyvýšenou hlavičkou je mu nepříjemné.

Kdy se miminko začne přitahovat

Kolem 6. měsíce by se miminko mělo umět přetočit ze zad na bříško, ale bez záklonu hlavičky a prohnutí tělíčka vzad. Od pasení hříbátek neupouští, jen ho zdokonaluje. Nyní se už opírá o skoro natažené ruce a tělo má zvednuté až po třísla.

Kde mít miminko přes den

Je totiž dobré, aby mělo miminko od začátku své místo, na které si zvykne a ve kterém se bude cítit dobře. Doporučuje se vytvořit děťátku odlišné prostředí pro spánek v noci a pro spánek přes den. Např. v noci jej ukládat do postýlky v ložnici, přes den pak do postýlky v dětském pokoji, v obývacím pokoji apod.

Proč nedávat plenu přes kočárek

Plenka na kočárku brání větrání

Děti mohou dostat úpal, přestat dýchat a jsou dokonce známy i případy náhlého úmrtí kojenců, které byly takto zabalené v kočárku. Překryje se totiž jediný otvor, kterým může trochu proudit vzduch a miminko zůstane ve vaničce jako v takové termosce.

Jak správně ukládat novorozence do kočárku

Při pokládání miminka na zavinovačku bez zavinutí, doporučuji podložit boční a spodní cípy pod dítě. Těmito zvednutými okraji mu vytvoříme jakési hnízdečko, které mu nabízejí stabilitu, a tím pocit jistoty, bezpečí a zaručí prodyšný materiál pod miminkem.

Jak poznat u novorozence že je mu zima

Nejspolehlivějším ukazatelem je zátylek miminka. Pokud nahmatáte studený krk, miminko přioblékněte, je mu zima. Když ucítíte zpocený krček, sundejte mu jednu vrstvu, je mu teplo.

Jak poznat že je miminku horko

Jak poznat, že je miminku teplomá zpocený a horký krk nebo záda.příliš rychle nebo mělce dýcháčasto se probouzíokolní teplota je vysoká (teplo je i vám)

Kde nechat spát miminko

Řada matek se rozhodne umístit postýlku co nejblíže, aby měly miminko na dosah ruky. Pokud ale kvůli funění a pochrupování miminka nemůžete spát, můžete mít postýlku klidně několik metrů od postele! Odborníci dnes nedoporučují nechávat dítě spát ve vaší posteli celou noc, protože hrozí riziko, že se zadusí.

Proč miminko v noci nespí

Příčiny nespavosti

Proč dítě nespí, i když se jej snažíte dávat do postýlky vždy ve stejnou denní dobu Příčin může být mnoho. Jednou z nich je nevyhovující nebo nesprávný denní režim, chybný výchovný přístup, psychické problémy, užívání léků, po nichž kojenec nemůže spát, strach ze tmy, špatné sny.

Proč se miminku drží hlavička

Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.

Proč Neposazovat miminko

Má málo posílené svaly páteřního korzetu, hrbí se, ale právě díky tomu, že dítě nelezlo, nemá pro sed dostatečně posílené svaly a nedrží tělo v dobrém postavení. Z nedostatečně posíleného těla vznikají další problémy, které se na sebe nabalují. Často takové děti sedí do tzv.

Jak zastínit kočárek

Náhradní stříška se hodí i v autě

Zdvojená stříška na kočárek je také skvělým řešením, které využijete podle rozměru i jako nástavbu na stříšku autosedačky. Upínají se dle pokynů výrobce a skvěle vám zastíní prostor, na který původní stříška kočárku nedosahuje.

Jak často polohovat novorozence

Během spánku nemusíte miminko polohovat, ale neleží-li na péřové peřince s polštářkem, doporučuji polohování miminka během spánku pravidelně, jednou na jeho pravou a jednou na jeho levou stranu. Jinak by se mu mohla sležet hlavička, proto miminko polohujte alespoň do 3. měsíce.

V čem vést miminko z porodnice v zimě

Na cestu z porodnice novorozenci připravíme bavlněné body s dlouhým rukávem, bavlněné dupačky, overálek a čepičku. V zimě miminko můžete zabalit do zavinovačky. Při vysokých letních teplotách miminku oblečte taky bavlněné body, dupačky, čepičku a v autě miminko přikryjte lehší dekou.