Kdy řezat borůvky
Borůvky na množení se stříhají na jaře, a to nejméně 5leté rostliny. Stříhají se odspodu, přičemž hned vyrazí nové výhony. Pokud byste tedy borůvky ostříhali na podzim, nové výhony by vám zmrzly. Od dubna je dobré používat pravidelně hnojivo na borůvky a keře zalévat.
Archiv
Kdy na jaře začít hnojit borůvky
Ideální dobou pro začátek přihnojování bývá obvykle první polovina května, poté ještě hnojení můžeme zopakovat přibližně ve dvoutýdenních intervalech tak, abychom hnojení ukončili v druhé polovině června. Tato hnojiva pomáhají borůvkám zejména v růstu.
Jak stříhat borůvky
Nejvhodnější termín pro řez borůvkových keřů je časné jaro.
Při řezu nejprve odstraňte všechny poškozené části rostliny (polámané, namrzlé či napadené škůdci). Pak odstřihněte staré převislé odplozené části větví, ale i slabé výhonky, které keř příliš zahušťují.
Archiv
Jak omladit borůvky
Jak stříhat kanadské borůvkyŘez je ideální provádět v době dormance rostlin, neboli vegetačního klidu.Při práci používejte čisté a ostré nůžky.Stříhají se až starší rostliny.Odstraňujte celé větve až u země.Větvě, které příliš zahušťují keř můžou pryč.Vystříhejte také větve, které rostou příliš nízko u země.
Archiv
Co znamená dvouletá Borůvka
Dvouletá… Středně raná odrůda, dozrává na přelomu července a srpna.
Kdy a jak řezat Kamčatskou Borůvku
Tyto zbylé větve zkraťte nad místem rozvětvení, keř tak povzbudíte ke tvorbě silně plodících letorostů. Řez můžete rozložit do dvou let, abyste měli pravidelnou úrodu. Nejvhodnější dobou k řezu je podzim po opadu listů nebo velmi časné jaro, období před rašením.
Jak a kdy hnojit borůvky
Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Zhruba od července se hnojení vyvarujeme. Hnojíme speciálními kyselými hnojivy bez obsahu chloru. V dnešní době si lze již vybrat z hnojiv určených přímo pro borůvky, ať již granulovaných, či kapalných.
Proč žloutnou listy na borůvkách
Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek
Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou – listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování.
Jak se starat o borůvky
Při výsadbě ve volné půdě je vhodné hnojit alespoň 3x ročně – na jaře, v období kvvětu a poté ještě jednou v srpnu. U starších rostlin je vhodné vyřezávat staré letorosty, které již neplodí nebo plodí nekvalitně. Jedná se hlavně o staré dřevnaté větve.
Kdy plodí borůvky
Borůvky si můžete vybrat podle toho, kdy budou plodit. Můžete tak mít plody od začátku července až do září. Protože jsou ale samosprašné jen částečně, pořiďte si vždy alespoň dva keře různých odrůd, které kvetou v podobném termínu.
Kdy stříhat Kamčatskou Borůvku
Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. Ochrana rostlin na zimu: Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje.
Jak rychle roste Boruvka
Na první plody si počkáme 3 roky – až za tři vegetační období po výsadbě získáme silné keře se schopností bohatě plodit chutné plody.
Jak pěstovat borůvky v květináči
Vhodné jsou i samozavlažovací květináče, protože borůvky potřebují vlhko. Ale pozor: kořeny nesmí stát permanentně ve vodě! Je také nutné nechat jim v květináči co nejvíce prostoru – čím více místa, tím více se keře rozrostou a tím více budou plodit.
Jak se starat o Kamčatskou Borůvku
Jak pěstovat kamčatské borůvky
Rostou v běžné zahradní zemině. Vyhovuje jim umístění na slunci, stanoviště v polostínu, nebo dokonce ve stínu významně snižuje úrodu. Kamčatské borůvky vyžadují hodně vody, tedy pravidelnou zálivku asi 3x týdně a dostatečné přihnojování. První dávku hnojiva aplikujte brzy zjara.
Jak se starat o borůvku
Na jaře je nutné kanadskou borůvku nastartovat. Nejvíce se nám osvědčila kombinace granulovaného hnojiva na kanadské borůvky a OKYSELOVAČE – speciální hnojivo, které upravuje kyselost půdy a snižuje Ph. Při výsadbě ve volné půdě je vhodné hnojit alespoň 3x ročně – na jaře, v období kvvětu a poté ještě jednou v srpnu.
Co žere borůvky
Nejčastějšími ujídači úrody jsou špačci a ostatní milé zpěvné ptactvo. Tomu v době zrání účinně zabráníme zakrytím nějakou sítí, starou záclonou, nebo stíněnkou. Kořínky občas chutnají hrabošům. Na ty můžeme úspěšně použít solární plašičky.
Jak zakrýt borůvky
Vhodné je zakrýt borůvky rámy či konstrukcemi s napnutou či volně přehozenou síťovinou, které můžete používat opakovaně po celou sklizeň. Ze vzrostlého keře lze získat pět až devět kilogramů plodů.
Jak zalévat borůvky
Borůvku pravidelně zalévejte, 2x týdně větší dávkou dešťové vody (cca. 10l na rostlinu), zejména v horkých měsících.
Proč zasychají borůvky
K léčebným účelům lze použít části pouze ze zdravých rostlin. K nejčastějším patogenům, zejména za vlhkého počasí, patří Botrytis cinerea, napadající především květy. Následkem je jejich hnědnutí a opad, za příznivých podmínek mycelium prorůstá do výhonů, které hnědnou a zasychají.
Jak dlouho plodí borůvky
A skutečně nepůjde jen o jakési „přisypání rašeliny a hnojiva,“ kanadská borůvka je dlouhověká, plodí nám i přes 20 let. A samozřejmě, že si za tu dobu vytvoří bohatou kořenovou soustavu. Pokud vysazujeme jen jednu nebo dvě rostliny, stačí vykopat jámu o šířce alespoň 80 cm, a hloubce alespoň 40 cm.
Jak dlouho vydrží borůvky
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky | 1 den | 2 – 3 dny |
Hroznové víno | 1 den | 1 týden |
Pomeranče | 10 dní | 3 týdny |
Broskve, meruňky, švestky | 2 dny | 3 – 5 dní |
Co zasadit pod borůvky
Kyselé půdy najdeme obvykle pod jehličnatými stromy. Tam se také daří vřesům, hortenziím, rododendronům i azalkám. Do kyselé půdy můžeme ale bez obav umístit i zajímavější rostliny.
Jak daleko od sebe borůvky
V naší zemi většinou přirozeně dostatečně kyselou půdu (Ph 3,5-4,5) nemáme, takže podle počtu sazenic připravíme jámu, nebo příkop široký minimálně 40 cm i více, hluboký stačí 25 cm, protože borůvky koření mělce. Rostliny sázíme nejméně metr od sebe.
Jak pečovat o borůvky
Při výsadbě ve volné půdě je vhodné hnojit alespoň 3x ročně – na jaře, v období kvvětu a poté ještě jednou v srpnu. U starších rostlin je vhodné vyřezávat staré letorosty, které již neplodí nebo plodí nekvalitně. Jedná se hlavně o staré dřevnaté větve.
Kdy stříhat kamčatské borůvky
Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. Ochrana rostlin na zimu: Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje.