Kdy se dává mědník?

Kdy přidat mezistěny

Pokud se rozhodneme pro přidání mezistěny, přidáváme ji zásadně za plodové hnízdo. Až je mezistěna vystavěná, přesuneme ji dopředu, před plodové hnízdo a dozadu za plod přidáme další mezistěnu. Podle situace (počasí, vegetace, rozvoj) – můžeme případně přidat i druhou mezistěnu před plodové hnízdo .

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Co jsou mezistěny

Základ stavby včelího plástu, který včelař v dřevěném rámečku vkládá do úlu.

Kdy nejpozdeji dělat Oddělek

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Kdy krmit Oddelky

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak se Zatavují Mezisteny

Mezistěny se zatavují především ručním zatavovačem, který se dává do horké vody, anebo trafa. Trafa mají jedno značné výhody jako rychlost nahřátí, pohodlnost a jsou i cenově dostupná. Nevýhodou je pak snadné přehřátí drátku a propadávání mezistěny. Stačí být jen trochu pozorný a zatavování je bez problémové.

Jak Dratkovat rámky

Rámky široké 44,8 cm drátkujeme svisle sedmi drátky a nebo vodorovně pěti drátky. Obecně rámky typu Hofmann se snažíme drátkovat vodorovně až do výšky 25 cm a rámky vyšší jak 25 cm a klasické rámky drátkujeme už od výšky 24 cm svisle, byť jsou zboku pod oušky aretovány sponkou kolmo.

Kdy pridat Matecnik do Oddelku

Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Kdy otevřít Česno

Česno je vhodné otevřít po nakrmení opět na největší možnou šířku a veškeré uteplení odstranit. Včely uteplujeme až s příchodem prvních mrazíků. V říjnu ošetříme včelstva proti varroáze podle pokynů Státní veterinární správy. Ošetřování včel se musí provádět až v době, kdy ustala jakákoliv snůška.

Jak zatavit mezistěny

Na drátky položíme mezistěnu tak, aby ležela v rovině se spodním okrajem rámku. K oběma hřebíčkům s omotaným drátkem přiložíme elektrody transformátoru. Drátek se zahřeje a mezistěna na drátek klesne. Elektrody odtáhneme ve chvílí, jakmile je drátek obepnut mezistěnou – drátek nesmí mezistěnou proříznout skrz.

Jak začít Drátovat

Drátky k drátování pro začátečníky

Pro úplné laiky postačí drát měděný, na kterém si vyzkoušíte základní manipulaci, a nebude vám líto jej zničit. Počítejte s tím, že ze začátku budete mít hodně odpadu, než získáte jistotu a grif. Dráty seženeme jednoduše v kutilských potřebách nebo v železářství.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Kdy měnit matky

se shodují na nejvhodnějším období pro výměnu matky a to: během jarní snůšky, nejlépe duben. Tip na způsob přidání matky do včelstva.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Kdy je zralý med

První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.

Je to med květový z ovocných stromů a řepky. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.

Jak si vyrobit Strom života

Strom života uděláte tak, že budete natahovat od středu z jedné a druhé strany postupně motouz a vždy kolem drátu omotejte motouz dokola nebo udělejte suk, aby neujíždělo. Střední část formujeme postupně do tvaru kmene. A to uděláte tak, že omotáváme kolem kmene motouz.

Jaké drátky na drátkování

Pro úplné laiky postačí drát měděný, na kterém si vyzkoušíte základní manipulaci, a nebude vám líto jej zničit. Počítejte s tím, že ze začátku budete mít hodně odpadu, než získáte jistotu a grif. Dráty seženeme jednoduše v kutilských potřebách nebo v železářství. Prodávají se různé dráty mnoha tlouštěk, délek a barev.

Jak daleko letí včela za potravou

Roční spotřeba včelstva je téměř 100 kg medných zásob, cca 40 kg pylu a 150 litrů vody. Vzdálenost větší jak 5 km jsou včely schopné překonat za zdrojem snůšky, pokud nemají možnost jiného zdroje v dosahu. Na 1 km letu včela spotřebuje zhruba 1 mg sladiny, kterou nese.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Kdy klade včelí matka

Matka se páří jednou za život a to hned s několika trubci. Poté klade 2-3 roky. Matku lze od ostatních včel rozeznat podle vzhledu. Její hlava a hruď jsou přibližně stejně veliké, zatímco zadeček je o značný kus protáhlý a na svém konci „zašpičatělý“.

Jak nasadit mědník

Plodiště doplníme mezistěnami a rámkem pro stavbu trubčiny. Pokud jsou zde ještě starší plásty, tak je stále vytlačujeme dozadu, případně je převěšujeme do medníku. Nasadíme mateří mřížku, medník , víko a je hotovo. Při včelaření bez mateří mřížky nemusíme převěšovat plodové plásty.

Jak poznat včelí plod

Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.

Jak se pozná kvalitní med

Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.