Kdy se dává olej na pánev?

Kdy dát olej na pánev

Smažení se odehrává při teplotě mezi 150 až 190 stupni. To je daleko za hranicí, kdy voda vře a vypařuje se. Každá potravina je plná vody, takže jakmile ji vložíte do horkého tuku, dojde k prudkému vypařování téhle vnitřní vody a tuk bude bublat a prskat.
ArchivPodobné

Jak správně smažit na pánvi

Správná teplota tuku je velmi důležitá

fritéza. Na pánvi zjistíme správnou teplotu lidovou „vychytávkou“ – opřete o dno pánve s olejem špičku suché vařečky a když se ponořená vařečka začne „smažit“, je tuk akorát. Další vychytávkou je kolečko mrkve vhozené do tuku. Když se začne smažit, je tuk správně rozehřátý.

Co dělat aby Neprskal olej

Lepší je nasypat na pánev sůl a až poté přilít olej, ale můžete postupovat i opačně. Další triky, díky kterým se vyhneme prskání rozpáleného oleje: Do tuku vložíme několik koleček očistěné a osušené mrkve. Stejně by měl působit i malý kousek chleba vložený do oleje.
Archiv

Jak dlouho používat olej na smažení

Na olejích by se nemělo dlouhodobě smažit, protože při dlouhodobém zahřívání vznikají hygienicky nevhodné látky (např. polymery), z nichž některé jsou podezřelé z karcinogenního působení. Olej ve fritéze se doporučuje vyměnit po 8-10 smaženích, na pánvi po jednom smažení.

Jak správně smažit

Pro smažení na pánvi vybereme pánev, která velikostně odpovídá počtu řízků, které na ní budeme smažit. Na nevyužitém prostoru by docházelo k přepalování tuku. Při klasickém smažení používáme obvykle vyšší vrstvu rozehřátého oleje. Vhodnější je menší pánev s vyšší vrstvou oleje než velká pánev s nízkou vrstvou oleje.

Jak znovu pouzit olej

Po smažení olej nechte vychladnout a přelijte ho do plastové uzavíratelné nádoby, ve které pak můžete olej vyhodit do kontejneru na použitý olej. Nádoby s použitým olejem můžete odevzdat také do sběrného dvora. Kam s olejem z pánve Olej z pánve můžete přefiltrovat přes kávový filtr a znovu jej použít na smažení.

Jak zjistit teplotu oleje

Nejjednodušší pomůckou je, když vezmeme např. kousek pórku a vhodíme ho do oleje. Podle chování oleje v blízkosti pórku a zvuku, který vyvolá, můžeme odhadnout přibližný "teplotní stupeň" – neboli teplotu oleje.

Co dělat když pění olej

Někdy není při pěnění na vině přímo voda, ale příliš vysoká teplota oleje. V tom případě se hodí ho ochladit, čehož nejsnáze docílíte přidáním trochy studeného oleje. Tím pěnění na chvíli utlumíte, a pokud o něco snížíte teplotu, na kterou olej zahříváte, můžete se pěnění i zbavit.

Co to je smažení

Smažení je tepelná úprava pokrmu, při které se pevné kusy polotovaru (masa, masa obaleného v těstíčku, brambor, zeleniny apod.) ponechají po dobu až 15 minut na pánvi v oleji (nebo jiných tucích kupříkladu sádle či másle) o teplotě značně vyšší (přes 200 °C), než je teplota varu vody.

Co použít místo oleje na smažení

Ke smažení poslouží máslo. Skvělou náhražkou oleje na fritování je například přepuštěné máslo. Obzvlášť vynikající je, když v něm připravíte obalovaná jídla, jako například řízky. Na chuti jídlům ještě přidají mléčné výrobky, jako je creme fraîche, čerstvý sýr, tvaroh nebo smetana.

Proč mi pění olej při smažení

Pokud je olej příliš levný, pak ve většině případů nebudete spokojeni s jeho kvalitou. Takový produkt může obsahovat vodu, což zlevňuje konečnou cenu oleje. Přítomnost kapaliny ve směsi však vede ke vzniku pěny během procesu smažení.

Kam s olejem z pánve

Pokud smažení tolik neholdujete a jen občas vám v pánvi zbude trochu oleje, nasajte ještě před začátkem mytí nádobí přebytečný tuk do papírového ubrousku, utěrky či toaletního papíru, a ten pak jednoduše vyhoďte do odpadkového koše.

Proč Nelít olej do odpadu

Do kanalizace rozhodně ne

Zde je nižší teplota a tuky a oleje se srážejí a ve větší míře se usazují v odpadní síti. Tím může dojít k jejímu částečnému ucpání a jednoznačně to pak snižuje její průchodnost. „Tuky se v kanalizaci částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak způsobují korozi stěn potrubí.

Jak poznat teplotu oleje bez Teplomeru

Nejjednodušší pomůckou je, když vezmeme např. kousek pórku a vhodíme ho do oleje. Podle chování oleje v blízkosti pórku a zvuku, který vyvolá, můžeme odhadnout přibližný "teplotní stupeň" – neboli teplotu oleje.

Jak poznat že je olej rozpálený

Jestliže necháte tuk přepálit, pak se v něm začnou hromadit karcinogenní látky. To, že je olej přepálený, poznáte tak, že z něj začne stoupat namodralý smrdutý dým.

Kdy se zacalo Smazit

První zmínky o smaženém sýru bychom mohli najít už v období středověku. U nás se však zmiňuje až v roce 1953 – smažená gorgonzola nebo smažený ementál se podával zamotaný do kousku slaniny a byl spíš vhodný jako předkrm pro zámožné strávníky.

Jak správně smažit maso

Plátky masa smažíme ponořené v oleji nebo tuku, kterého teplota musí být přibližně 200°C. Maso vkládáme až do rozpáleného tuku nebo oleje, může být okořeněné nebo obalené v různém těstíčku, nebo v klasickém tzv. trojobalu – mouka, vejce a strouhanka.

Co je lepší slunečnicový nebo řepkový olej

Řepkový olej je díky vyššímu podílu mononenasycených mastných kyselin vhodnější na smažení než olej slunečnicový. Doc. Sekretár to podpořil vlastními experimentálními daty, zároveň zmínil, že se při své experimentální činnosti setkal i s kontaminací slunečnicového oleje z dovozu minerálními oleji.

Na jakém olivovém oleji smažit

OLIVOVÝ OLEJ NA SMAŽENÍ

Na smažení se nehodí nefiltrovaný panenský olivový olej, protože obsahuje pevné části, které se pálí. Filtrovaný panenský olej použít lze, ale je ho škoda, protože se většina aromatických sloučenin ve vysoké teplotě znehodnocuje. Doporučuje se tedy smažit na oleji nepanenském.

V čem smažit kapra

Sádlo je tuk, který se nejčastěji získává z prasat. Známe samozřejmě i kachní nebo husí sádlo. Jde o stabilní tuk neutrální chuti, která se ke smažení řízků nebo kapra hodí, a tak patří mezi vhodné volby. Jedním z výživově nejvyrovnanějších tuků pro smažení je rafinovaný řepkový olej.

Proč Nelít olej do dřezu

Likvidace oleje spláchnutím do záchodu nebo vylitím do dřezu má několik nevýhod. Problém může nastat s tím, že se tuky a oleje srazí a usadí v odpadní síti. Tím se sníží její průchodnost, nebo se může celá ucpat!

Kam lít olej z pánve

Umaštěnou pánev s trochou oleje, másla, či sádla stačí vytřít savým ubrouskem a vyhodit ho do směsného odpadu. Naopak, větší množství oleje v pánvi nebo olej z fritézy je třeba slít do plastové nádoby. Mějte v kuchyni připravenou starou PET lahev a skladujte v ní všechny zbylé oleje, dokud se nenaplní.

Jak poznam že má olej 170 stupnu

Když přidaná surovina nejdříve klesne asi do poloviny pánve plné oleje a hned vyplave, teplota oleje se pohybuje okolo 170°C. Tato teplota je vhodná pro pokrmy jako jsou např. "Křehké voňavé kuře", "Křehká voňavá kachna" apod. Společným znakem je hodně usmažená kůrka a jemné maso.

Kdy se přepaluje olej

Pozor na přepalování

U tuků je proto potřeba sledovat jejich tepelnou stabilitu neboli kouřový bod, bod přepálení či zakouření. Jde o okamžik, kdy je olej rozpálený natolik, že se z něj začíná kouřit. Kouřový bod ukazuje, při jaké teplotě se určitý tuk začíná přepalovat a není pak už vhodný ke konzumaci.

Kdy vře olej

Správnou teplotu odhalí strouhanka i rýže

Vyzkoušet ale můžete několik jednoduchých triků. Stačí do pánvičky vhodit kousek strouhanky nebo kostku starého pečiva. Pomůže i rýže nebo namočení konce vařečky. Ve chvíli, kdy kolem vhozeného předmětu začne olej ihned prskat a bublat, je připravený ke smažení.