Kdy se koná masopust?

Kdy je masopust v roce 2023

Jak to bude s masopustem v následujících letech

rok tučný čtvrtek maškarní úterek
2023 16. února 2023 21. února 2023
2024 8. února 2024 13. února 2024
2025 27. března 2025 4. března 2025
2026 12. únor 2026 17. února 2026

Archiv

Kde se kona masopust 2023

Masopust 2023

21.01.2023 08:00 Masopust Kamenný Přívoz 2023
29.01.2023 15:00 Tradiční masopust 2023 Podbořany
04.02.2023 07:30 Staročeský masopust Hamry u Hlinska 2023
04.02.2023 09:00 Zámecký masopust Hořice 2023
04.02.2023 09:00 Olomoucké masopustní veselí 2023

Kdy se slaví masopust

Kam vyrazit za masopustním veselím Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2023!
Archiv

Kdy chodi maškary

Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky, končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Kdy začíná půst 2023

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy. Ta vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi, letos tedy na 22. února 2023.

Co se jí po masopustu

Tradičním jídlem byla čočka s vajíčkem nebo pečené brambory. Symbolem masopustu jsou především zabíjačky, a tak nelze nezmínit maso z přeštického prasete. Přeštické černostrakaté prase je jediným původním českým plemenem.

Kdy se dělají koblihy 2023

březnem. V roce 2023 připadá Masopustní neděle na 19. února. Nejbujařejší masopustní období bývá až ke konci masopustu.

Jak dlouho se drží masopust

Masopust začíná po Třech králích, tedy 7. ledna, konec je však pohyblivý, neboť se uzavírá ve vztahu k Velikonocům – je stanoven na masopustní úterý, v den před Popeleční středou, kdy začíná čtyřicetidenní období půstu.

Jak se jmenuje Konec masopustu

V lidovém prostředí se toto období nazývalo končiny, fašank, poslední masopust, ostatky nebo šibřinky. V neděli po obědě se ve vsích nebo i ve městech konaly tancovačky, zábavy, plesy, karnevaly, které zejména na dědinách přecházely v masopustní průvody masek.

Co jíst v době půstu

Půst má svá pravidla

Je vhodné dva až tři dny jíst pouze čerstvé ovoce nebo zeleninu. Můžete je jíst jakkoli upravené, ale musíte se vyhnout smažení. Vaše tělo se tak pročistí. Jíst smíte pouze zeleninový vývar, pít čistou vodu, bylinkové čaje nebo šťávy ( nejlépe čerstvě udělané).

Kdy zacina 40 denni půst

Čtyřicetidenní půst nemá fixní datum. Závisí na Velikonocích a začíná Popeleční středou, která je prvním dnem půstu. To je zpravidla sedm týdnů před Velikonocemi. Půst končí Bílou sobotou, dnem před Velikonoční nedělí.

Kdy se nesmí jíst maso

V době postní se nekonzumuje maso, kromě neděle. Sice se najdou hluboce věřící, kteří dodržují čtyřicetidenní velikonoční půst, nicméně v současné době je přísný půst především na Popeleční středu a Velký pátek.

Za co jít na masopust

Masopustní masky: V tradičním reji nesmí chybět medvěd, bába s nůší, klibna či laufr. Vyvrcholením masopustu je maškarní úterý (letos 21. února ), poslední den masopustního veselí.

Kdy je tlustý čtvrtek 2023

Tučný čtvrtek završoval přípravy na závěrečné masopustní oslavy. Stejně jako Popeleční středa je i tento svátek pohyblivý – v roce 2023 připadá na 16. února.

Co se jí na masopust

Tradiční masopustní pochoutky

Jídelníčku vévodí vepřová pečínka, guláš nebo pečený bůček. Aby nepřišlo nic nazmar, z částí prasete, které se nekonzumují přímo, vznikají zabijačkové speciality, jako jsou jelita, klobásy, škvarky, ovar či huspenina neboli sulc.

Co se nejí o půstu

Křesťanský půst ale neznamená úplné zřeknutí se jídla. V postní době se nejí maso, nepije alkohol a v určité dny se věřící katolíci omezují na příjem jediného jídla denně.

Kdy je půst 2023

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst Popeleční středou, která připadá na středu 22. února 2023, začíná podle křesťanské tradice čtyřicetidenní období postu před Velikonocemi.

Co nesmi jíst křesťané

Nekonzumují maso, ryby, alkohol, čaj, kávu a nekouří tabákové výrobky. V této církvi jsou půsty jednodenní, ale i celá postní období. Pravoslavný křesťan se postí každou středu a pátek. Středy a pátky jsou dny smuteční.

Jaké maso nesmí jíst muslimové

Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovaţuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masoţravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.

Proč se nosí masky na masopust

Lidé věřili, že když se převléknou za zvíře nebo postavu, přebírají jeho vlastnosti i moc. Do masek se v minulosti převlékali pouze muži. Ženám to bylo zapovězeno. Masky představovaly plodnost a smrtelnost.

Jak se počítá masopust

Datum Popeleční středy se vypočte takto: od pondělka toho týdne, ve kterém jsou Velikonoce odečteme 40 dní a máme datum Popeleční středy. Masopust potom trvá ode dne po svátku Tří králů – tj. 6. ledna – až do úterý, které předchází Popeleční středě.

Co jíst v postní době

Základem postního jídelníčku jsou vařené obiloviny, luštěniny, pučálka, domácí celozrnné pečivo, vařená zelenina, kvašené zelí a čerstvé bylinky. Pokud tedy seberete odvahu a vůli a vynecháte i sladkosti a mléčné výrobky, uděláte pro sebe to nejlepší. Po Velikonocích se maso jedlo jen 1x týdně.

Jak oslavit masopust

Masopustní neděle se nesla ve znamení zábavy a nebyla nouze o různé tancovačky a jalové hody. Během masopustního pondělí se pořádaly mužovské bály a vrcholem oslav pak bylo masopustní úterý, kdy se na cestu vesnicí či městem vydávaly průvody masopustních maškar.

Co se děje v těle při půstu

Princip půstu je založený na jednoduchém faktu: ve chvíli, kdy něco sníte, se do krve přirozeně začne vyplavovat inzulin, díky kterému tělo spaluje přednostně cukry přijaté z potravy. Mezi jídly pak využívá zásobní glykogen uložený v játrech a svalech. Při půstu se ale hladina inzulinu výrazně sníží.

Co Nejedi Židi

Základní pravidla kašrutu

Tóra rozděluje zvířata na čistá a nečistá, ke konzumaci je určeno jen maso čistých zvířat. Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí.