Kdy se léčí včely?

Kdy létají včely

Po zimě včely začínají vylétat, pokud teplota stoupne nad 10 °C, což je důležité kvůli vyprázdnění výkalových váčků. V této době je vhodné udělat první jarní kontrolu, kterou není radno příliš uspěchat. Ideální venkovní teplota pro tuto kontrolu je stabilně více než 10 °C na slunci.

Kdy se líhnou včely

V září včelstvo pokračuje ve vychovávání mladých včel, které se začaly líhnout již v srpnu a v úlu přečkají celou zimu. Včelaři je nazývají dlouhověká generace včel, protože se dožijí několikanásobku běžného věku včel.
Archiv

Kdy a jak lecit včely

Léčení se provádí od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu. Včely by neměly létat venku.
Archiv

Kdy se Fumiguje

Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).
ArchivPodobné

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Jak dlouho trvá vylíhnutí včely

Celkový vývoj od vajíčka do vylíhnutí trvá 21 dní. Vajíčko 3 dny, pak do 8,5 dne larva = otevřený plod, který je poté zavíčkován. Pro přelarvení je ideální jednodenní až dvoudenní larvička – téměř průhledná – tedy čtvrtý den od nakladení.

Kdy klade včelí matka

Matka se páří jednou za život a to hned s několika trubci. Poté klade 2-3 roky. Matku lze od ostatních včel rozeznat podle vzhledu. Její hlava a hruď jsou přibližně stejně veliké, zatímco zadeček je o značný kus protáhlý a na svém konci „zašpičatělý“.

Jak Fumigovat

Jak fumigovat: Fumigační pásek propíchneme na jednom konci hřebíkem 80 – 100 mm dlouhým. Pod hřebík kápneme 2 kapky na jeden vysoký nástavek. Pro včelaře, kteří zimují pouze v plodišti , to znamená pouze 2 kapky, pro ty, kteří zimují ve dvou vysokých, nebo třech nízkých nástavcích, to jsou 4 kapky.

Jak dlouho nechat Formidol v úlu

Při vkládání desky se nesmi regulační obal porušit nebo shrnout, musí přiléhat těsně na desku. Po uplynutí obvykle 48 hodin desku vyjmeme, odstraníme regulační obal a obnaženou desku vrátíme do úlu na stejné místo. Za další dva dny desku z úlu odstraníme, jinak ji včely -již suchou- začnou rozkousávat a vynášet z úlu.

Kdy začne klást včelí matka

Na některém výletu bude oplodněna trubci a po pěti i více dnech začne klást vajíčka. O dospělou matku se včely svědomité starají. Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Jak poznat osiřelé včelstvo

Plodová zkouška

osiřelé, zkontrolujeme nejdříve, zda se ve včelstvu nachází nějaký otevřený plod. Pokud tomu tak není, je velmi pravděpodobné, že matka včelstvu skutečně chybí. Jistotu však získáme až po provedení tzv. plodové zkoušky.

Kdy začíná klást včelí matka

Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října. První vajíčka opět klade již v období zimního chomáče brzy po zimním slunovratu, tedy kolem 1. ledna. Počet vajíček je velmi malý, ale s nastupujícím jarem se výkon v kladení zvyšuje, vrcholí v červnu a po letním slunovratu opět klesá.

Jak daleko létají včely

Vzdálenost větší jak 5 km jsou včely schopné překonat za zdrojem snůšky, pokud nemají možnost jiného zdroje v dosahu. Na 1 km letu včela spotřebuje zhruba 1 mg sladiny, kterou nese.

Kdy odstranit Trubčinu

Odstraňování trubčiny není mezi českými včelaři příliš populární protivarroózní opatření, přitom je to škoda, protože může významně snížit napadení včelstev, když se provede ve správnou dobu a dostatečně důsledně. Kdy a jak trubčinu odstranit Konec června je vhodná doba pro odstranění trubčího plodu.

Kdy začít Podněcovat včely

V červenci je také vhodné léčit včely kyselinou mravenčí, samozřejmě podle potřeby. Krmení včel v červenci slouží k podněcování včel, jehož výsledkem by měl být plod a udržení včelí matky v kladení, ne doplnění zásob na zimu.

Kdy rozšířit Oddělek

První rozšíření doporučujeme udělat hned při přeskládání oddělku z transportního plemenáče/krabice. Rozšíření děláme vložením mezistěny do plodového tělesa. Včely takový rámek hned vystavějí a matka zaklade.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co nám přinášejí včely

Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin. Lidem přinášejí užitek v podobě medu, propolisu, vosku a mateří kašičky, ale také pracovních příležitostí. Včelaření zlepšuje životy lidí na celém světě. Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin.

Jak často kontrolovat včely

Celý rok musíme provádět pravidelné kontroly. Především to, zda mají včely dostatečné množství zásob, jestli už začaly matky klást, zda se vůbec ve včelstvu matka nachází, nebo zda jsme o ni nepřišli. Matka je tedy pro včelstvo důležitá.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Jak poznat rojení včel

Pokud včely kladou méně vajíček a narážejí nové matečníkové misky, je to příznak rojení. Pokud to zjistíme, musíme okamžitě rozšířit prostor úlu tak, že přidáme mezistěny a prázdné plásty – souše. U nástavkových úlů to není problém, protože je možné přidat celý nástavek s výbavou.

Kdy na jaře přikrmovat včely

Jarní práce

Obecně se ale přikrmování provádí jen tehdy, pokud je málo zakrmeno z léta a včelám to nevystačí. Nebo pak, v případě chladného jarního počasí, kdy ještě nekvetou rostliny dávající nektar. „Krásné počasí během dvou únorových týdnů přimělo matku k plodování.

Kdy rozšířit včely

Zvětšování včelstev je přirozenou činností, která vede ke zvyšování množství získaného medu, a tím i našich zisků. Červen je nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost nebo pro vyrovnání zimních ztrát, protože ve včelstvech je dostatek plodu a mladých včel.