Kdy se mají zalévat květiny?

Jak často se mají zalévat květiny

V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku.
Archiv

Kdy je nejlepší v létě zalévat

Zalévat se doporučuje spíše ve večerních hodinách, protože tak zvláště v letním období omezíte riziko, že se vám velká část vody vypaří bez užitku. Pokud to večer nestihnete, přivstaňte si ráno na sedmou hodinu, kdy je vhodný čas na závlahu trávníků a hodně hustých porostů – například listové zeleniny.

Kdy je nejlepší zalévat

Pokud má zálivka rostlinám doopravdy prospět, měla by mít voda teplotu blízkou okolí. Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší.

Kdy zalévat venkovní květiny

Nejprospěšnější je pro rostliny, ale i pro půdu, ranní zálivka. V tu dobu je ve vzduchu nejvíce vzdušné vlhkosti, proto se voda nejlépe vsakuje do země. Též rostliny jsou v tu dobu nejlépe nastartované do nového dne. Pokud zaléváme večer, zálivka půdu ochladí po denním horku, dochází však k většímu odpařování vody.

Kdy zalévat zahradu ráno nebo večer

Ranní zálivka je pro rostlinstvo zcela bezkonkurenčně nejlepší, neboť je v tu dobu vyšší vzdušná vlhkost a voda se lépe do půdy vsákne. Ráno nehrozí přemokření kořenového systému a jeho následné uhnívání, což je při večerní zálivce reálně možné.

Jak správně zalévat květiny

Každá rostlina chce to své

Nejčastějším způsobem je zalévání přímo shora do květináče. Nalitá voda se brzy vsákne do země a případný přebytek steče do spodní misky. Žádná květina by neměla dlouhodobě stát ve vodě. Pokud jsme zalili příliš, je třeba přebývající vodu vylít.

Kdy zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně. Mnozí ji nezalévají vůbec.

Jak zalévat když nejsem doma

Na trhu je například jednoduchý na principu vzlínání vody, kdy vedle květináče postavíte lahev s vodou (na 10cm květináč stačí litrová lahev) a ponoříte do ní jeden díl zavlažovače. Přes knot integrovaný do bužírky je voda přiváděna do samotného zavlažovače zapíchnutého ke kořenům květiny.

Jak správně zalévat rostliny

Potřeba vody je individuální. Kaktusy a rostliny s dužnatými listy potřebují pouze minimální zálivku, naproti tomu stálezelené rostliny musíme pravidelně zalévat po celý rok. Čím více vody rostlina vypaří, tím více se musí zalévat. Rostliny s velkými tenkými listy vypaří velké množství vody.

Jak často zalévat záhony

Někdo doporučuje zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně (asi tak, aby záhony vodu už téměř nepobíraly). Jiní preferují zálivku pravidelnou, každodenní. Každá půda a každá zahrada se bude chovat odlišně, takže režim zalévání upravte podle potřeb svých záhonů.

Jak správně zalévat

vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky. Nezalévejte je ledovou vodou, zažily by tím teplotní šok. Můžete zalévat i dešťovou vodou.

Proč zalévat odstátou vodou

Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.

Jak dlouho nechat odstát vodu na zalévání květin

Tip pro vás: Vodu z vodovodu můžete před použitím na rostliny v květináčích také nechat zhruba 24 hodin odstát. To umožní rozptýlení chemických látek, jako je chlor a fluorid a voda bude bezpečnější a šetrnější pro použití k zalévání.

Jak často se má zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Co když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Kdy se vytahuje cibule

Správný termín sklizně cibule přichází tehdy, kdy nať začíná zasychat, pokládat se na zem a krček změkne. Pokud jste ji pěstovali ze sazečky, v teplejších oblastech to bývá už kolem poloviny července. Na tu z výsevu si musíte počkat zhruba o měsíc déle.

Co znamená když se začne cibule kroutit

S největší pravděpodobností je napadená vrtalkou porovou. Pokud nať cibule důkladně prohlédnete a najdete malé bílé skvrnky / vpichy/ , mohou být drobné, nebo až 1 cm dlouhé,tak je to ono. Vrtalka naklade do natě vajíčka,z kterých se vylíhnou larvy,které sestupují dolů co cibule.

Co s tulipány které nekvetou

Pokud vám na jaře tulipány pouze vyrážejí listy, ale nekvetou, znamená to, že je buď v půdě málo živin, nebo se vyčerpaly brzkým nástupem jara a vyšších teplot.

Kdy vytahovat narcisy

V libovolnou dobu bychom neměli sklízet ani narcisy, které v létě brzo znovu zakořeňují a nové kořeny, jestliže se při opožděném přesazování poškodí, se již plně nenahradí. Nejvhodnější termín nastává v době, kdy je nať ještě zelená, rozklesává a začíná zasychat.

Proč neroste cibule

Skutečně stěžejní je místo, kam cibuli zasejete – důležitá je nejen slunná poloha, ale také výhřevná půda, ze které mívá cibule jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách cibule neroste tak dobře, a navíc je více náchylná k chorobám.

Jak chránit cibuli před škůdci

Doporučuje se moření česneku a cibule před výsadbou. Při moření použijte přípravek Sulka. Mořením předcházíte napadení háďátky i houbovitým hnilobám. Také chrání před trouchnivěním česneku při špatném uskladnění.

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.

Proč mi nekvetou narcisy

Příliš hluboká výsadba. Cibulky, které jsou v zemi hlouběji než 20 cm, nemají šanci proklubat se ven. V nejlepším případě se objeví jen listy. Přestože by byly bělokvěté narcisy báječnými prosvětlovači stinných míst, květů se na takovém stanovišti nedočkáme.

Proč Nevykvetou tulipány

Pokud vám na jaře tulipány pouze vyrážejí listy, ale nekvetou, znamená to, že je buď v půdě málo živin, nebo se vyčerpaly brzkým nástupem jara a vyšších teplot. Ve výsadbě je můžeme kombinovat s modřenci, sasankami a ladoňkami. Botanické odrůdy tulipánů krásně doplní pomněnky a kakosty.

Co s narcisy po odkvětu

Po odkvětu odstraníme horní část květního stonku, listy ponecháme a dále již nezaléváme. Poté, co listy zcela seschnou, vyndáme cibule ze substrátu a opatrně je očistíme a necháme oschnout. Cibule uchováváme v suchu a temnu, můžete je zabalit např. do novin nebo papírového sáčku a na podzim je opět zasadit.