Kdy se muze chytat sumec?

Kdy se může chytat

Od dubna do září mohou rybáři v Česku nově chytat od 4 do 24 hodin. V měsících říjen až březen pak od 5 do 22 hodin. V některých měsících tak byla denní doba lovu prodloužena o šest hodin (listopad až únor), v jiných o 1–4 hodiny (březen, duben, září a říjen) a ve zbytku zůstala stejná (květen až srpen).

Kdy se může Muškařit

V období od 1. ledna do 15. června je povoleno lovit pouze s klasickou muškařskou výbavou skládající se z muškařského prutu, muškařského navijáku, muškařské šňůry a návazce o maximální délce odpovídající dvojnásobné délce používaného prutu a s nástrahami v maximální velikosti 3 cm.

Na co se dá chytit sumec

Menší exempláře sumců nejčastěji zaberou na přívlač při cíleném lovu menších ryb (na UL prut je zdolávání obzvlášť náročné), někdy zabere sumec při lovu kaprovitých ryb a dokonce jsou známy i úlovky na muškařský prut.

Kdy se může chytat na přívlač

197/2004 Sb. pouze v době od 16. června do 31. prosince lov přívlačí, lov hlubinnou přívlačí nebo lov čeřínkováním.
Archiv

Kdy můžu chytat na dva pruty

Jinak k věci, chytat můžeš na dva pruty v tom roce, kdy dosáhneš 16 let.

Jak daleko může být rybáře od prutů

plavanou, kdy musí být lovící u prutů přítomen tak, aby v případě potřeby mohl s nimi bez prodlení manipulovat Dle řádu je možno se vzdálit od nastražených prutů maximálně do 10 m, přičemž pruty nesmí být upraveny do systému samoseku.

Kdy se může chytat úhoř

Doba lovu úhořů

Dobrým vodítkem jsou pampelišky. Jak začnou odkvétat pampelišky, začíná ideální čas na lov úhořů. Od té doby se úhoři dají chytat až do podzimu, nejlépe však berou do konce léta. V květnu lovím úhoře během celého dne.

Kdy se mohou chytat pstruhy

Lososovité ryby, pstruha obecného, pstruha duhového a sivena amerického smějí rybáři lovit v pstruhových rybářských revírech pouze přívlačí od 16. dubna do 31. srpna a na umělou mušku od 16. dubna do 30.

Kde se loví sumec

Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.

Jak se loví sumec

Sumec kořist zaregistruje, což poznáte podle jeho aktivního pohybu. A začne pronásledování! Dravec se snaží dostat k mnohem rychlejšímu kaprovi a kořist se zase snaží držet od sumce co nejdále.

Kdy se může chytat na třpytku

A mně osobně červená třpytka nejlépe funguje od září do prosince. To se o takto zbarvenou rotační třpytku okouni „perou“.

Kdy musím ukončit rybolov

V mimopstruhových revírech je od dubna do září povolená doba lovu ryb od 4:00 ráno do půlnoci. Po zbytek roku, říjen až březen, je kratší, a to od 5:00 do 22:00. Mimo povolenou dobu musíte lov ukončit se vším všudy. Nachystejte si proto upozornění na mobilu aspoň 15 minut před ukončením denní doby lovu.

Kdy nejvíc berou úhoří

Pod pruty visí jen chemická světýlka, která jasným světlem prořezávají černočernou tmu. Ale hlavně! Jarní období patří k tomu nejlepšímu pro lov úhořů.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Jak začít chytat sumce

Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.

Kde hledat sumce

Sumec je ryba, která ráda vyhledává na dně různé překážky, jako jsou potopené stromy, zatopené mosty, či místa zarostlá vodními porosty. Opravdu velký sumec je samotář, tudíž ulovíme-li kapitální kus, udici již na stejné místo nezavážíme.

Kdy se chytají ryby

Všeobecně však platí, že s rostoucí teplotou vody na jaře se postupně zvyšuje aktivita většiny druhů ryb a tím se zvyšuje i šance na lepší rybaření. Ten moment, kdy začínají být ryby aktivnější, hodně záleží na průběhu teplot na jaře, ale nejčastěji to může být od konce března až nejpozději okolo dubna.

Kdy se chytají úhoří

Doba lovu úhořů

Dobrým vodítkem jsou pampelišky. Jak začnou odkvétat pampelišky, začíná ideální čas na lov úhořů. Od té doby se úhoři dají chytat až do podzimu, nejlépe však berou do konce léta. V květnu lovím úhoře během celého dne.

Jak správně zabít úhoře

Rozhodně nedoporučuji mlátit úhoře do hlavy. Praktičtější je oběma rukama rybu prudce uhodit o zem, čímž dochází k utržení aorty a následnému vykrvácení.

Jak přilákat sumce

Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.

Jak zaseknout sumce

V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.

Na co se nejlépe chytají ryby

Mámě tři možnosti, buď chleba nakrájíme a jednotlivé kostky napichujeme na háček, nebo z něj uválíme kuličky. Poslední možností je chytat na větší kus chleba plovoucí na hladině, tzv. „na mlaskačku“. Tip 1: Kuličky chleba lze namočit a pak vyválet v různých posilovačích, nebo mletém či drceném koření.

Kdy nejvíc berou kapři

Nejvíce potravy se vyskytuje během letních měsíců, což umožňuje v tomto období silný růst. Jak se voda na jaře postupně otepluje, stoupá také aktivita kaprů. Když teplota vody překročí 10 až 12 stupňů (většinou v dubnu), zvyšuje se rozhodným způsobem úroveň aktivity.

Kdy nejvíc berou úhoři

Pod pruty visí jen chemická světýlka, která jasným světlem prořezávají černočernou tmu. Ale hlavně! Jarní období patří k tomu nejlepšímu pro lov úhořů.

Jak vyprovokovat sumce

Úspěch mohou přinést jak nástrahy tvrdé (plandavky, rotační třpytky a woblery), tak i měkké (rippery, twistery a ostatní „gumové” napodobeniny kořisti – žížal, pijavic, úhoříků, obojživelníků i ryb) Sumce provokují hlavně nástrahy, které pod vodou vyvolávají silné vlnění či vibrace.